Trzeci "biały konwój" wjeżdża na Ukrainę. Celem Donieck

Kolejna kolumna ciężarówek z "pomocą humanitarną" dla Donbasu pojawiła się na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jak informuje rosyjska Służba Celna, rozpoczęto ich odprawę na przejściu granicznym Matwiejew Kurgan. Tym razem "biały konwój" nadjeżdża z zupełnie innego kierunku niż dwa poprzednie.

Pozytywny początek nowej tury rozmów. Iran wypełnia porozumienia

Iran podjął pewne działania, aby wypełnić porozumienie z mocarstwami w sprawie jego kontrwersyjnego programu atomowego - twierdzi agencja Reutera, powołując się na poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przedstawiciele Iranu i mocarstw rozpoczeli nową rundę rozmów w Nowym Jorku.

Elżbieta II: wspólna jest dla nas miłość do Szkocji

Brytyjska królowa jest pewna, że po referendum Szkoci będą w stanie "połączyć się w duchu wzajemnego poszanowania po podziałach związanych z głosowaniem. "Wspólna jest dla nas trwała miłość do Szkocji" - napisała w oświadczeniu Elżbieta II.

Rosjanie siłą opanowali litewski trawler. Płynie do Murmańska

Na mroźnym Morzu Barentsa doszło do incydentu. Litewski trawler naruszył rosyjskie wody i już po usunięciu się z nich został zaaresztowany przez Rosjan. Dowódcę jednostki rybackiej siłą ściągnięto z pokładu. Trawler jest holowany do Murmańska. Litwa wezwała "na dywanik" rosyjskiego ambasadora.

Ruszyły wielkie manewry Wostok 2014. 100 tysięcy żołnierzy w akcji

Na Dalekim Wschodzie Rosji rozpoczęły się wielkie ćwiczenia wojskowe Wostok 2014. Jak poinformowało dowództwo rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego, w manewrach bierze udział 100 tysięcy ludzi. Część jednostek zostanie przerzucona nad Pacyfik z europejskiej części Rosji.

"Spadły na mnie dwa głazy, kijki się wygięły, ale jakoś wszedłem"

Polski podróżnik Marcin Gienieczko zdobył górę źródłową Amazonki, szczyt Nevado Mismi wznoszący się 5597 m n.p.m. - W czasie wędrówki spadły na mnie dwa głazy, kijki się wygięły, ale jakoś wszedłem - opowiadał Gienieczko w specjalnej relacji dla telewizji TVN 24. W podejściu towarzyszył mu do pewnego etapu dokumentalista Mirosław Rajter oraz Zacarias Oksa Oksa, miejscowy przewodnik z którym Marcin stanął na szczycie góry.

Kijów: mimo rozejmu wciąż giną ludzie. "Przestały obowiązywać jakiekolwiek zasady"

Dwóch żołnierzy sił rządowych zginęło, a trzech zostało rannych na wschodzie Ukrainy, gdzie od 5 września obowiązuje rozejm w walkach z bojownikami prorosyjskimi, dążącymi do oderwania tej części ukraińskiego terytorium - poinformowały władze w Kijowie. Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy kolejnych sześciu żołnierzy zaginęło.

Rosyjscy obserwatorzy niezadowoleni z referendum w Szkocji. "Nie było w pełni otwarte"

Rosyjscy obserwatorzy, którzy pojechali na referendum dotyczące niepodległości Szkocji, stwierdzili, że nie było ono "w pełni otwarte". Mieli zastrzeżenia do pracy komisji wyborczych. Główne zarzuty Rosjan dotyczą możliwości głosowania bez okazania dowodu tożsamości i oświadczeń niektórych polityków, że wyniki nie zostaną przeliczone ponownie "pod żadnym pozorem" - informuje agencja RIA Nowosti.

Ajatollah Sistani: Irak potrzebuje pomocy

Wielki ajatollah Ali al-Sistani, najwyższy autorytet religijny irackich szyitów, poparł działania podejmowane w Iraku przez międzynarodową koalicję państw wobec dżihadystycznego Państwa Islamskiego. Zaapelował jednak o wytyczenie jasnych celów misji.

RAF przechwycił rosyjski bombowiec

Brytyjskie Królewskie Siły Lotnicze opublikowały zdjęcia z przechwycenia rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-95 Bear. Nie wiadomo, gdzie zostały zrobione zdjęcia, ale można przypuszczać, że tak jak w poprzednich wypadkach nad Morzem Północnym.

Szkocja wybrała Zjednoczone Królestwo. Referendum na "nie"

Przeciwnicy secesji Szkocji z Wielkiej Brytanii wygrali referendum niepodległościowe z wynikiem 55,3 procent. Po ogłoszeniu w piątek wstępnych wyników brytyjski premier David Cameron zapowiedział przyznanie szerszych kompetencji Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

"Polska powinna być jak rozsądna kobieta". Kopacz o sprawach międzynarodowych

- Powinniśmy zachowywać się jak polska rozsądna kobieta. Nasz kraj, nasz dom i nasze dzieci są najważniejsze - tak Ewa Kopacz odpowiedziała na pytania dotyczące rządowych planów wobec płynących z zewnątrz zagrożeń. Przyszła premier odwoływała się do swojej kobiecości, ponieważ - jak wyjaśniała - dla kobiety bezpieczeństwo jej własnego domu zawsze jest najważniejsze.

Szef NATO zadowolony z wyniku referendum w Szkocji

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził zadowolenie ze słów premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, że jego kraj pozostanie zjednoczony w następstwie szkockiego referendum. Plebiscyt wygrali przeciwnicy niepodległości Szkocji.

"Wysłuchaliśmy głosu Szkotów, teraz musimy wysłuchać głosu Anglików"

- W debacie o kształcie Zjednoczonego Królestwa zapomina się o jednym kraju, o Anglii - powiedział premier David Cameron w przemówieniu po ogłoszeniu wyników referendum niepodległościowego w Szkocji. Premier Wielkiej Brytanii dodał, że prawo decydowania o sprawach dla nich istotnych powinni w związku z tym mieć właśnie mieszkańcy Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

Siły rządowe bronią lotniska w Doniecku. "Rosja wymienia ludzi z FSB na ludzi z GRU"

Co najmniej jeden cywil zginął w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału artyleryjskiego Doniecka na wschodniej Ukrainie - podały w piątek władze tego miasta. Siły rządowe nadal odpierają tam natarcie separatystów i żołnierzy rosyjskich na lotnisko. Dmytro Tymczuk pisze, że w strukturach samozwańczych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji wymieniani są na kadrę z GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego).

Cameron: sprawa niepodległości Szkocji została rozstrzygnięta na całe pokolenie

Decydując się na referendum niepodległościowe w Szkocji, całe Zjednoczone Królestwo "zadało sobie bardzo konkretne pytanie", a wynik głosowania debatę o szkockiej państwowości "rozstrzygnął na całe pokolenie" - stwierdził premier Wielkiej Brytanii David Cameron, komentując decyzję mieszkańców Szkocji o pozostaniu w zależności od Londynu.

Niemieckie media: Europa nie może dać się zastraszyć Putinowi

Komentując rzekome rosyjskie groźby dotyczące interwencji wojskowej w Europie, niemieckie media stwierdzają zgodnie, że Zachód nie może pod żadnym pozorem dać się zastraszyć prezydentowi Władimirowi Putinowi; Moskwę można zatrzymać, stosując odstraszanie.