"Są różne sposoby umierania. Byłbyś torturowany". Zwierzenia dżihadystów

Kiedyś groźni bojownicy Państwa Islamskiego, teraz więźniowie przetrzymywani przez Kurdów w placówkach o podwyższonym rygorze. Dziennikarz CNN spotkał się z trzema z nich. Wszyscy żałują, że przyłączyli się do IS i błagają o przebaczenie. Kurdowie twierdzą, że ich nie wypuszczą, bo natychmiast wróciliby na front walczyć o kalifat.

Dżihadyści: mamy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych. Pentagon sprawdza

Dżihadyści z Państwa Islamskiego twierdzą, że mają ręczne wyrzutnie rakiet, dzięki którym mogą zestrzeliwać samoloty, także pasażerskie. Informacje te sprawdza Pentagon, analizując nagranie wideo umieszczone przez dżihadystów w sieci. Ma ono przedstawiać zestrzelenie przez IS irackiego helikoptera.

"Utopia Majdanu stała się siłą rządową". Kto nie chce Ukrainy w UE?

Włoski dziennik "Corriere della Sera" pisze we wtorek, że trzeba wyjaśnić, czy realną perspektywą jest - jak twierdzą Polska i republiki bałtyckie - wejście Ukrainy do Unii Europejskiej. Z kolei "New York Times" podkreśla, że nowe ukraińskie władze "muszą wykazać się ogromną determinacją, by uleczyć państwo z korupcji".

Rosja uzna wybory separatystów. Ostra reakcja Ukrainy

Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow zapowiedział we wtorek, że jego kraj uzna wyniki listopadowych wyborów w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. - Rosja spieszy się, by uznać coś, co nie ma nic wspólnego z wyborami - stwierdziło w odpowiedzi ukraińskie MSZ.

Burmistrza skandalistę chciał zastąpić brat. Nie udało się

John Tory, uznawany za umiarkowanego konserwatystę, zwyciężył w poniedziałkowych wyborach burmistrza Toronto, największego miasta Kanady. Z wynikiem 40 proc. pokonał swojego głównego rywala Douga Forda, brata dotychczasowego kontrowersyjnego włodarza miasta.

Niemiecka prasa: Zachód musi pomóc Ukrainie

Komentatorzy niemieckich gazet uznali wyniki głosowania na Ukrainie za jednoznaczny wybór opcji proeuropejskiej; ostrzegają, że zwycięstwo nie jest jeszcze przesądzone, a Rosja zrobi wszystko, by pokrzyżować plany władz w Kijowie; apelują do Zachodu o pomoc.

Korea Północna rozmawia z Japonią o porwaniach

Delegaci Japonii i Korei Północnej rozpoczęli we wtorek w Pjongjangu dwudniowe rozmowy na temat Japończyków uprowadzonych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Przedstawiciele komunistycznych władz mają przedstawić wyniki śledztwa prowadzonego w tej sprawie.

Komorowski rozmawiał z Poroszenką. Pogratulował Ukraińcom

Prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką pogratulował Ukraińcom proeuropejskiego i proreformatorskiego wyboru w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Szwedzi przypieczętowali swój wielki sukces. Gripeny dla Brazylii

Po wyjątkowo długim przetargu Brazylia formalnie podpisała umowę na zakup 36 szwedzkich myśliwców Gripen za 5,4 miliarda dolarów. Samolot koncernu Saab teoretycznie pokonał konkurencję jeszcze w grudniu 2013 roku, ale od tego czasu trwały zakulisowe negocjacje nad ostatecznym kształtem umowy. To wielki sukces Szwedów. W kolejce po Gripeny już ustawiają się Argentyńczycy.

Australia odcina się od Afryki Zachodniej

Australia zaprzestała wydawania wiz imigracyjnych i humanitarnych dla osób z państw Afryki Zachodniej, zmagających się z epidemią eboli. Władze w Canberze argumentują, że chcą w ten sposób ochronić kraj przed wirusem.

Brytyjczycy bronią Sikorskiego. "Prawdziwa polska afera, w której nic się nie stało"

Radosław Sikorski nie uczynił nic złego mówiąc o ofercie wspólnego rozbioru Ukrainy, którą Władimir Putin miał złożyć Donaldowi Tuskowi - twierdzi w rozmowie z "Czarno na białym" brytyjski dziennikarz, którego artykuł wywołał aferę w Polsce. Według Bena Judaha reakcja Polaków na jego artykuł jest "neurotyczna". Brytyjski ekspert ds. Rosji Edward Lucas stwierdza natomiast, że to "skandal z niczego", bo Sikorski tylko pomylił rok.