Nergal z zespołem Behemoth zatrzymani w Rosji. Polskie MSZ: Nie mieli odpowiednich wiz

"Zostaliśmy zatrzymani przez służby imigracyjne pod pretekstem złych wiz" - napisał na swoich oficjalnych profilach na portalach społecznościowych zespół Behemoth. Muzykom - jak pisali - nie udało się skontaktować z polską ambasadą w Rosji, spodziewali się przesłuchania. Behemoth miał dzisiaj wieczorem zagrać koncert w Jekaterynburgu (obwód swierdłowski).

Jacob Zuma zostaje na kolejną kadencję

Prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma został wybrany przez parlament na drugą pięcioletnią kadencję. Jego Afrykański Kongres Narodowy (ANC), rządzący w RPA od 20 lat, zapewnił sobie w wyborach parlamentarnych 7 maja po raz kolejny zwycięstwo.

Walka z Bractwem trwa. 155 wyroków więzienia dla zwolenników

Sąd w Egipcie skazał 155 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego na więzienie, w tym 54 na dożywocie - poinformowało źródło sądowe. Wyroki zapadły w sprawie związanej z sierpniowymi demonstracjami w Delcie Nilu po obaleniu prezydenta Mohammada Mursiego.

Pucz Haftara zyskuje poparcie. Zamieszanie w libijskim MSW

Ministerstwo spraw wewnętrznych Libii poparło kampanię zbuntowanego gen. Chalify Haftara skierowaną przeciwko islamistycznym deputowanym i radykalnym milicjom - podał resort w oświadczeniu przesłanym w środę agencji LANA. Następnie szef MSW temu zaprzeczył.

Jaceniuk: dwustronne rozmowy z Rosją nie wchodzą w grę

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wykluczył możliwość dwustronnych rozmów z Rosją o uregulowaniu sytuacji w jego kraju. Szef rządu oświadczył, że negocjacje powinny się toczyć z udziałem stron kwietniowego porozumienia z Genewy.

Achmetow: walczyć, walczyć i jeszcze raz walczyć

Głos Donbasu zabrzmiał - oznajmił Rinat Achmetow, najbogatszy obywatel Ukrainy, który we wtorek wezwał pracowników swych licznych przedsiębiorstw do strajku ostrzegawczego przeciw działaniom separatystów w obwodach donieckim i ługańskim. W odpowiedzi donieccy separatyści ogłosili, że zaczynają nacjonalizację.

60 ofiar nalotów na kryjówki islamistów w Pakistanie

Do 60 wzrosła liczba zabitych w środowym ataku pakistańskiego lotnictwa na kryjówki rebeliantów na północy kraju. Jest też ok. 30 rannych. Wojsko poinformowało, że na zaatakowanym terenie chronili się m.in. wysocy rangą dowódcy islamistów.

Mubarak skazany. Trzy lata więzienia

Sąd w Kairze skazał byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, obalonego w 2011 roku, na trzy lata więzienia za kradzież funduszy publicznych. Synowie Mubaraka - Alaa i Gamal - zostali skazani za to samo przestępstwo na karę czterech lat więzienia.

FBI ma problem z dobrymi informatykami. Bo wszyscy palą "trawkę"

Amerykańskie służby chciałyby zatrudniać dużo dobrych informatyków, głównie w celu zwalczania cyberprzestępczości. Jednak, jak przyznał szef FBI, jest z tym pewien problem. Mianowicie, praktycznie wszyscy utalentowani spece od komputerów palą marihuanę. A FBI tego zabrania.

Apel o pomoc dla Bałkanów. Ucierpiało już 1,6 mln ludzi

Polska Akcja Humanitarna wzywa do wsparcia państw bałkańskich, które zmagają się z wielką powodzią. - Rozmiar tragedii jest zbyt duży, aby poszkodowane kraje samodzielnie zapewniły wsparcie swoim mieszkańcom. Potrzebna jest pomoc państw i obywateli Europy - apeluje PAH.

800 Rosjan będzie obserwować wybory na Ukrainie. Wielu - na własny koszt

Ponad 800 Rosjan pojedzie na Ukrainę w roli obserwatorów wyborów prezydenckich - pisze gazeta "Izwiestia". Obserwatorzy będą akredytowani jako przedstawiciele organizacji międzynarodowej "Europejska Platforma na rzecz Demokratycznych Wyborów", założonej w Warszawie w 2012 r. Federacja Rosyjska nie uznaje legalności wyborów prezydenckich na Ukrainie i nie wyśle na Ukrainę swoich oficjalnych obserwatorów.

Chiny chcą swojej sieci sojuszy w Azji. Z Rosją, przeciw USA

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał na konferencji w Szanghaju do stworzenia w Azji nowego układu zapewniającego bezpieczeństwo i ułatwiającego współpracę. Organizacja miałaby się opierać o państwa regionu poszerzone o Rosję i Iran, ale bez udziału USA. Jest to jednak w znacznej mierze pusta deklaracja.

Pociągi za miliardy euro nie pasują do ponad tysiąca stacji

Francuska kolej zorientowała się po fakcie, że zamówiła dwa tysiące wagonów dla pociągów lokalnych, które są za szerokie dla ponad tysiąca mniejszych stacji. - Odkryliśmy problem nieco za późno - przyznał rzecznik firmy RFF zarządzającej infrastrukturą kolejową, Christophe Piednoel.