Zmiana na szczycie potężnych służb. Będzie bardziej po myśli USA?

Zmienił się szef potężnego pakistańskiego wywiadu wojskowego ISI, który jest uznawany za państwo w państwie działające czasem wbrew oficjalnej lini władz. Nowy szef, gen. Rizwan Akhtar, dał się poznać jako zwolennik zdecydowanego rozprawienia się z talibskimi bojówkami. Dotychczas ISI unikał konfrontacji, wywołując poważny problem w relachach z USA.

Chińskie media wiążą Ujgurów z Państwem Islamskim

Według chińskich mediów państwowych ekstremiści z prowincji Xinjiang (Sinkiang) w północno-zachodnich Chinach uciekają z kraju, by przejść u dżihadystów z Państwa Islamskiego "szkolenie terrorystyczne" i przygotować zamachy w kraju.

Siemoniak o obronie przed "zielonymi ludzikami": polskie wojsko i służby poważnie się szykują

- NATO postanowiło się zająć "zielonymi ludzikami" w tym sensie, że bardzo intensywnie zmienia różne plany, doktryny po to, aby to nie było zaskoczenie - przekonywał w Radiu Zet Tomasz Siemoniak. Jak argumentował, to właśnie Sojusz stanowi dla Polski główny filar bezpieczeństwa przed tego rodzaju próbami destabilizacji. Zapewnił jednocześnie, że kierowany przez niego resort obrony wyciągnął wnioski z rozwoju sytuacji na Ukrainie, a podległe mu służby "bardzo poważnie do takiej ewentualności się szykują".

Kreml: Putin przygotowuje się do wyjazdu na szczyt G20

Prezydent Rosji Władimir Putin ma zamiar wziąć udział w szczycie grupy G20, który odbędzie się w listopadzie w Brisbane w Australii - poinformowała agencja Interfax, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Elitarna jednostka MSW Rosji znów z imieniem Dzierżyńskiego

Wydzielonej Dywizji Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji przywrócono imię Feliksa Dzierżyńskiego, które nosiła w nazwie od 1926 do 1994 r. "Teraz, na prośbę weteranów dywizji, historyczna sprawiedliwość została przywrócona i honorowa nazwa powróciła" - podała służba prasowa Wojsk Wewnętrznych.

Eksplozje, które dały Putinowi władzę. Kto wysadzał bloki w Rosji?

15 lat temu w Rosji doszło do serii ataków bombowych. Zginęło ponad 300 osób. Zamachy dały pretekst do inwazji na Czeczenię, ogromną popularność i wyborcze zwycięstwo Władimirowi Putinowi. Do dziś jednak nie rozwiano wielu wątpliwości. Choć były procesy i zapadły wyroki, władze wciąż nie oczyściły się z zarzutów, że to krwawa prowokacja FSB. Zaś wielu ludzi, którzy byli zamieszani w te wydarzenia i próby ich wyjaśnienia, już nie żyje.

Poroszenko: separatyści będą oddzieleni od reszty kraju

Według prezydenta Ukrainy, gdyby nie udało się przyjąć ustaw, jego kraj mógłby zostać posądzony o działania przeciwko pokojowi. Petro Poroszenko zapowiedział też utworzenie specjalnej strefy, kontrolowanej przez służby graniczne, która oddzielać będzie separatystów od reszty kraju.

Franciszek w Tiranie. "Albania to kraj męczenników"

Od 250 do 300 tys. osób uczestniczyło w niedzielnej mszy odprawionej przez papieża Franciszka w stolicy Albanii, Tiranie - podał Watykan. Papież nawiązując do prześladowań chrześcijan i muzułmanów w czasach komunizmu mówił, że Albania to "kraj męczenników".

Erdogan: Turcja nie zapłaciła okupu za zakładników

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił w niedzielę, że za uwolnienie 49 zakładników, uprowadzonych w Iraku przez Państwo Islamskie, nie zapłacono żadnego okupu. Ich wolność była następstwem "negocjacji dyplomatycznych" - powiedział.

Afgańscy przywódcy doszli do porozumienia. Podzielą się władzą

Rywale do urzędu prezydenta Afganistanu, były minister finansów Aszraf Ghani i były szef dyplomacji Abdullah Abdullah podpisali w niedzielę długo oczekiwane porozumienie o podziale władzy. Komisja wyborcza ogłosiła niedługo potem Ghaniego prezydentem elektem Afganistanu. Jego zaprzysiężenie ma się odbyć w ciągu tygodnia.

Powstanie film o mordercy żony Polańskiego. Autorem twórca teledysków Madonny i U2

Charles Manson w 1969 roku wysłał członków swojej sekty do domu Romana Polańskiego w Kalifornii z poleceniem zabicia jego mieszkańców. Zamordowali pięć osób, w tym ciężarną żonę Polaka. Po głośnym procesie Manson został skazany na karę śmierci, zmienioną na dożywocie. Szybko stał się ikoną pop kultury. Teraz jego historię opowie w filmie "Rodzina" reżyser teledysków Madonny i U2.

Turecka policja starła się z uchodźcami z Syrii

Turecka policja użyła w niedzielę gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć kurdyjskich uchodźców z Syrii, zgromadzonych na turecko-syryjskim przejściu granicznym. Władze tureckie czasowo zamknęły przejście i uchodźcy, szukający w Turcji schronienia przed ekstremistami z Państwa Islamskiego, stłoczyli się po stronie syryjskiej.