"Militarne odbicie Donbasu nie jest w tym momencie możliwe"

- Militarne odbicie Donbasu nie jest w tym momencie możliwe, ale presja na Rosję - sankcje, konsultacje międzynarodowe - może doprowadzić do powrotu Ukrainy do granic państwa z lutego 2014 roku. Jednak jak długo to potrwa, trudno mi powiedzieć - stwierdził w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce i były szef MSZ.

Najwyższy i najniższy człowiek świata razem. Dwa metry różnicy

13 listopada Nepalczyk Chandra Bahadur Dangi i Sultan Kosen z Turcji spotkali się w Londynie. Nie byłoby w tym spotkaniu nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że spotkali się podczas 10. Dnia Światowych Rekordów Guinnessa w Londynie. Dangi jest najniższym, a Kosen - najwyższym człowiekiem na świecie.

F-16 z Malborka przechwyciły rosyjski samolot nad Bałtykiem

Dwa holenderskie myśliwce F-16 patrolujące w ramach zadań NATO przestrzeń nad krajami bałtyckimi przechwyciły rosyjski samolot Ił-20, który próbował wlecieć nad Litwę i Estonię. Holendrzy, którzy wystartowali z bazy w Malborku, intruza przegonili i Rosjanie odlecieli w kierunku Kaliningradu.

Australia wyśle ku Rosjanom kolejną fregatę. "Na wszelki wypadek"

Australijska marynarka wojenna wysłała w stronę rosyjskich okrętów Floty Pacyfiku okręt zaopatrzeniowy HMAS Sirius. Jednostka ma w ładowniach paliwo i amunicję. Dołączy do fregat rakietowych HMAS Parramatta i HMAS Stuart, które śledzą już rosyjskich "gości". Trzecia fregata - HMAS Sydney - też płynie, by przywitać "gości". Na pokładach australijskich jednostek znajdują się helikoptery Seahawk do zwalczania okrętów podwodnych.

"Dręczy pewne kręgi w Moskwie". To jest prawdziwy cel separatystów?

Co się kryje za przygotowaniami rebeliantów i Rosji do wojny w Donbasie? Przyczyn może być kilka. Od czysto defensywnej, czyli obaw przed atakiem ukraińskim, po ofensywne, czyli rozszerzenie obszaru "Noworosji". Przy czym chodzić może nie tylko o lądowe połączenie z Krymem. Drugi cel kryje się na północ od Donbasu.

Urzędnik prokuratury generalnej w sprawie bandy GTA. Kto utrącił śledztwo?

Dom, w którym spotykali się członkowie bandy GTA, należy do naczelnika administracji Prokuratury Generalnej Aleksieja Starowierowa - podała w czwartek rano gazeta "Kommiersant", powołując się na informacje z rosyjskiego Komitetu Śledczego. Dom pod Moskwą wynajmował przedsiębiorca, który zatrudnił Rustama Usmanowa, podejrzanego o kierowanie bandą. Usmanow zginął, zabity podczas operacji specjalnej przez członków grupy policyjnej "Ryś".

Koniec stanu wyjątkowego, choć Liberia z ebolą "nie wygrała"

Władze Liberii ogłosiły zakończenie stanu wyjątkowego w tym kraju, ogłoszonego w związku z epidemią eboli. Prezydent Ellen Johnson-Sirleaf poinformowała w czwartek, że stan wyjątkowy wprowadzony w sierpniu na okres trzech miesięcy nie zostanie przedłużony.

Tygrys grasuje koło Paryża? Trwa obława

Policjanci, strażacy, helikopter i psy poszukują tygrysa, którego widziano na wolności w miejscowości Montevrain w okolicach Paryża. Zdjęcie dzikiego kota zamieściły na Twitterze władze miasta, apelując do mieszkańców o ostrożność.

Kryzys w Gruzji. Władza idzie "drogą Janukowycza"?

Władze Gruzji nie powinny łamać zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE i powtarzać błędów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Inaczej w kraju zaczną się kłopoty, bo społeczeństwo poczuje, że się je oszukuje - przestrzegł w czwartek w Brukseli eurodeputowany PE Jacek Saryusz-Wolski zwracając się do władz w Tbilisi w czasie debaty.

MSZ Rosji: Ukraina dąży do wojny. My chcemy utrzymać pokój

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej ostrzegło w czwartek, że wznowienie działań wojennych na Ukrainie miałoby katastrofalne skutki dla tego kraju. Zaprzeczyło, jakoby na wschodzie Ukrainy przebywali wojskowi z Rosji i oskarżyło Kijów, że to Ukraina dąży do wojny.

"Pakt północny" przeciwko Rosji. Odpowiedź na powietrzne prowokacje

Osiem państw z basenów Bałtyku i Morza Północnego podpisało porozumienie ws. wzmocnienia ochrony swoich powietrznych granic, zwiększenia wymiany danych wywiadowczych i stałego informowania się o militarnych działaniach Rosji w regionie. To odpowiedź na notoryczne łamanie prawa międzynarodowego w ruchu lotniczym przez Moskwę - ogłoszono w Oslo.

Wrócili z Syrii i Iraku? 11 islamistów aresztowanych w Bośni

Jedenastu bośniackich islamistów, podejrzanych o udział w walkach w Syrii i Iraku oraz finansowanie działalności terrorystycznej, zostało aresztowanych w czwartek na terenie całego, w większości muzułmańskiego, kraju - poinformowały źródła policyjne i sądowe.

Uranu mniej niż tydzień temu. Skąd ten błąd?

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej skorygowała dane, które zawarła w swoim ostatnim raporcie na temat Iranu. Okazało się, że Teheran ma mniej wzbogaconego uranu, niż podawano w piątek.

Eksplozja w kairskim metrze

Co najmniej 16 osób zostało lekko rannych po wybuchu w metrze w Kairze małej bomby domowej roboty. Ładunek podłożony w wagonie eksplodował w godzinach szczytu. Bomba raniła cztery osoby, 12 ucierpiało w wyniku paniki w tłumie.

"Większość przywódców zabiera podarki, pan Putin zabrał krążownik rakietowy". Napięcie w Australii

Zbliżający się do Australii zespół rosyjskich okrętów pod wodzą krążownika Wariag wywołuje na Antypodach alergiczne reakcje. W niektórych mediach Władimir Putin jest określany jako "gangster polityki międzynarodowej", którego polityka jest "subtelna niczym głowa konia w łóżku". Inne spokojniej relacjonują wypowiedzi przedstawicieli władz, według których nie ma powodów do obaw i zaskoczenia.

Sąd nad Memoriałem odroczony

Rozprawa w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej w sprawie likwidacji stowarzyszenia Memoriał została odroczona do 17 grudnia. Pierwotnie właśnie w czwartek sąd miał rozpatrzyć wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości o likwidację stowarzyszenia. Obie strony występowały o przełożenie postępowania na późniejszy termin.

Miała być w Polsce i podobno walczy za kalifat. Teraz Rosjanie "widzieli" Białą Wdowę w Donbasie

Uznawana za jedną z najgroźniejszych terrorystek świata Samantha Lewthwaite vel Biała Wdowa po raz kolejny trafiła na czołówki mediów. Jak twierdzi rosyjska agencja REGNUM, Brytyjka zginęła w Donbasie, gdzie miała walczyć w szeregach ukraińskich oddziałów rządowych. Jak piszą Rosjanie, a co podchwyciły zachodnie tabloidy, "ukraińskie służby specjalne" miały wyznaczyć milion dolarów nagrody za głowę snajpera separatystów, który ją zabił.

Irańczycy władcami superdronów? "Są lepsze niż amerykańskie"

Irańska Gwardia Rewolucyjna przekonuje, że ulepszyła amerykańską technologię i zbudowała wyjątkowego niewidzialnego dla radarów drona. Ma być jeszcze lepszy od pierwowzoru, czyli zdobytego amerykańskiego RQ-170. Pentagon twierdzi, że to czcze przechwałki Teheranu, a z nagrań lotu pokazanych triumfalnie przez Irańczyków wynika, że ich dron to najprawdopodobniej nic innego jak mały zdalnie sterowany model.

Coraz mniej katolików, coraz więcej protestantów

W krajach Ameryki Łacińskiej osoby wychowane w rodzinach katolickich wykazują coraz częściej tendencję do przechodzenia do wyznań protestanckich lub w ogóle porzucają zorganizowane formy religii. Sondaż na ten temat ogłosił w czwartek Pew Research Center. To poważna zmiana w tożsamości religijnej tego regionu - komentuje agencja Associated Press.