Prezydent USA Barack Obama potępił "brutalne i oburzające" morderstwo na trzech muzułmańskich studentach, którzy zostali zastrzeleni w ich mieszkaniu w Chapel Hill (stan Karolina Północna). Przekazał także rodzinom ofiar kondolencje i wyrazy solidarności.
- Nikt w Stanach Zjednoczonych nie powinien być nigdy celem ataku z powodu tego kim jest, jak wygląda i w co wierzy - powiedział Obama.
Dodał, że wraz z żoną Michelle przekazał rodzinom ofiar kondolencje i wyrazy solidarności.
Obama podkreślił ponadto, że wyjaśnienie motywów zbrodni zaangażowane zostało FBI, które ma zbadać, czy zostały naruszone przepisy federalne.
W rękach policji
Rodziny ofiar twierdzą, że dwie siostry 21-letnia Jusor Abu Salha i 19-letnia Razan Abu Salha oraz mąż Jusor 23-letni Deah Shaddy Barakat zostali zastrzeleni z powodu nienawiści do muzułmanów. Podobnego zdania są środowiska muzułmańskie w USA.
Natomiast według wstępnych ustaleń miejscowej policji, przyczyną zbrodni dokonanej przez 46-letniego Craiga Hicksa mogła być sąsiedzka kłótnia o miejsce parkingowe. Również prokurator okręgowy oświadczył, że nie ma dowodów na to, że ofiary zostały zamordowane z powodu ich wiary.
Hicks po dokonaniu zbrodni oddał się dobrowolnie w ręce policji i został przewieziony do więzienia w Durham. Grozi mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.
"Nienawiść do muzułmanów"
Zamordowanie trojga studentów odbiło się szerokim echem w USA i za granicą, zwłaszcza w świecie islamu, gdzie powszechnie uważa się iż zbrodnia była podyktowana nienawiścią do muzułmanów.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który jest żarliwym sunnitą, skrytykował w czwartek prezydenta USA Baracka Obamę, wiceprezydenta Joe Bidena i sekretarza stanu Johna Kerry'ego za brak reakcji na "zamordowanie trojga muzułmanów".
- Jeżeli zachowujecie milczenie wobec incydentów takich jak ten, świat będzie milczał wobec was - powiedział Erdogan podczas wizyty w Meksyku.
Szef rządu Maroka Abd el-Ilah Benkiran potępił "dziką kampanię w niektórych krajach zachodnich, której ofiarą padają osoby wiary muzułmańskiej". W Strefie Gazy doszło do manifestacji przeciwko sposobowi relacjonowania dramatu przez media.
- To, co się stało, jest aktem rasistowskim - powiedział Said al-Hathom, rzecznik organizacji studenckiej powiązanej z Hamasem.
Autor: mac//gak / Źródło: CNN, PAP