#JeSuisBruxelles. Pokazują terrorystom środkowy palec

Internauci solidaryzują się z Belgią po wtorkowych zamachach w Brukseli. W mediach społecznościowych m.in. pod hasztagiem #JeSuisBruxelles publikują grafiki z belgijskimi symbolami, by wesprzeć Belgię i potępić terroryzm. Jeden z obrazków posłużył im do pokazania terrorystom środkowego palca.

Strategiczny obiekt Putina uszkodzony

Rosyjskie służby zatrzymały turecki statek, który uszkodził podpory budowanego mostu przez Cieśninę Kerczeńską. Do incydentu doszło dzień po wizycie prezydenta Władimira Putina na Krymie, gdzie obiecał mieszkańcom anektowanego półwyspu, że most, łączący go z Rosją, zostanie zbudowany do końca 2018 r.

Kolejne zwłoki znalezione na lotnisku

Belgijski portal DH.be poinformował o odnalezieniu w środowe popołudnie kolejnej śmiertelnej ofiary wtorkowych zamachów. Zwłoki znaleziono w czasie usuwania rumowiska w terminalu głównym lotniska Zaventem. Brytyjski "Guardian" potwierdził te informacje u przedstawicieli belgijskich służb.

"Usłyszał wybuch i dźwięk tłuczonego szkła. Potem rozmowa została przerwana"

Niepokój po wtorkowych zamachach w Brukseli dotarł także za Atlantyk. Obywatele USA znaleźli się wśród rannych, los kilku osób jest nieznany. Rodziny i przyjaciele poszukują co najmniej czworga Amerykanów, którzy mogli być na lotnisku w chwili zamachu. Do nerwowej atmosfery przyczyniła się w środę również ewakuacja międzynarodowego portu lotniczego w Atlancie.

Zatrzymany przez policję, mężczyzna w kapeluszu i Laachraoui. To trzy różne osoby?

Dziennik "Derniere Heure" zaprzeczył swoim wcześniejszym informacjom, że w gminie Anderlecht pod stolicą zatrzymano trzeciego zamachowca z Brukseli, którego zidentyfikowano jako Najima Laachraoui. Wcześniej tym doniesienom zaprzeczył też dziennik "De Tijd". Belgijskie służby mają "kogoś" w swoich rękach, ale nie wiedzą, kim on jest, bo nie ma dokumentów. Przeprowadzą badania DNA.

Polacy w Brukseli: poszłam do pracy, by myślami być gdzie indziej

- Zadzwoniliśmy najpierw do siebie z mężem, by sprawdzić, czy jesteśmy cali. Później dzwoniliśmy do rodziny, by wszystkich uspokoić - wspomina pierwsze chwile po wtorkowym zamachu Polka mieszkająca w Brukseli, która rozmawiała z korespondentem TVN24 Tomaszem Mildynem. W zamachach w stolicy Belgii rannych zostało troje Polaków.

Mogli wysadzić cały terminal, ale nie zabrali wszystkich bomb

Dom w Schaerbeek, który we wtorek przeszukiwały belgijskie służby, wynajmowali trzej zamachowcy z lotniska. Znaleziono w nim m.in. flagę tzw. Państwa Islamskiego i materiały wybuchowe. Trop ten wskazał służbom taksówkarz, u którego kurs na lotnisko zamówili zamachowcy.

Ciało 15 lat czekało w kostnicy. W końcu dziennikarz został pochowany

- Pochowanie Gii nie oznacza zakończenia jego sprawy. Zleceniodawcy zbrodni, wcześniej czy później, powinni zostać osądzeni - oświadczył w czasie uroczystości pogrzebowych w Kijowie analityk i przyjaciel rodziny Georgija Gongadzego Jewhen Hlibowycki. Zwłoki opozycyjnego dziennikarza przeleżały w kijowskiej kostnicy 15 lat i dopiero we wtorek zostały złożone do groby. Zleceniodawcy zabójstwa sprzed ponad piętnastu lat nie zostali skazani.

Historia zdjęcia, które obiegło świat

"Moim obowiązkiem jako dziennikarki było zrobienie tych zdjęć" - mówi Ketevan Kardava, dziennikarka z Gruzji, która była na lotnisku Zaventem w momencie eksplozji. Jedna z jej fotografii stała się niemal symbolem tych wydarzeń.

"Widzieliście tę kobietę? Mogła jechać metrem". Zrozpaczone rodziny szukają bliskich

"Proszę, potrzebuję waszej pomocy! Moja matka Yvan Arkhurst miała lecieć do Szwecji. Nie wiemy, gdzie się znajduje ani w jakim jest szpitalu". Po wtorkowych zamachach w Brukseli, w których zginęło ponad 30 osób, portale społecznościowe w Belgii zapełniły się ogłoszeniami z błaganiami o pomoc w odnalezieniu osób, które mogły znajdować się w miejscach ataków.

Polska "obsesja niewinności"? #PisząoPolsce i polityce historycznej

"Partia rządząca chce ukształtować przyszłość Polski, kontrolując postrzeganie przeszłości". Niektórzy historycy martwią się, że dojdzie w ten sposób do fałszowania najtrudniejszych kart jej historii, w imię głoszenia chwały polskiego heroizmu. Tak za oceanem #PisząoPolsce.

Co najmniej 260 rannych w zamachach

We wtorkowych zamachach zginęło co najmniej 31 osób - oświadczyła minister zdrowia Belgii Maggie De Block na antenie publicznego radia. Dodała, że ok. 260 osób zostało rannych.

Krytyka spada na Belgów. "Nadmiar demokracji przeszkadza"

Od wielu miesięcy wielu radykałów było w zainteresowaniu służb, ale nie podjęto zdecydowanych działań. Zbyt duże przestrzeganie praw człowieka powoduje, że Belgowie działali tak, a nie inaczej - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 były szef Urzędu Ochrony Państwa Gromosław Czempiński.

Po zamachach specjalne spotkanie unijnych ministrów

Na wniosek Belgii sprawująca prezydencję w UE Holandia zorganizuje specjalne spotkanie europejskich ministrów w związku z zamachami w Brukseli - poinformował we wtorek na Twitterze minister Holandii ds. bezpieczeństwa i sprawiedliwości Ard van der Steur.