Pierwsza rozmowa Tuska z Szydło. Były gratulacje

Donald Tusk w rozmowie telefonicznej pogratulował Beacie Szydło objęcia funkcji premiera polskiego rządu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Poza gratulacjami politycy rozmawiali o najbliższych spotkaniach międzynarodowych: szczycie Unia Europejska - Turcja w Brukseli oraz szczycie klimatycznym COP 21 w Paryżu.

David Cameron: nadszedł czas, by zacząć naloty w Syrii

"Nadszedł czas, by Londyn przyłączył się do nalotów przeciwko bojownikom tzw. Państwa Islamskiego w Syrii" - przekonywał w czwartek deputowanych brytyjski premier David Cameron. "Wielka Brytania nie może zlecać innym krajom, by zapewniały jej bezpieczeństwo" - dodał.

Poćwiartowała ciało sąsiadki. "Wyjątkowo niebezpieczna" 68-latka trafi do szpitala

Sąd w Petersburgu uznał, że emerytka z Petersburga stanowi zagrożenie dla życia własnego i osób postronnych, przez co nakazał umieścić ją w szpitalu psychiatrycznym. W czerwcu 68-latka została aresztowana i oskarżona o zamordowanie i rozczłonkowanie ciała swojej sąsiadki, u której mieszkała i którą miała się opiekować. Jednak śledztwo w sprawie zabójstw wciąż trwa.

"FT": Kijów powinien zakończyć blokadę Krymu

Władze Ukrainy powinny wykazać się wyższością moralną w sporze z Rosją i zakończyć blokadę zaanektowanego przez nią Krymu. Zachód musi zapewnić Kijów, że mimo trudnej sytuacji w Syrii nie będzie targować się z Moskwą kosztem Ukrainy - pisze "Financial Times".

"Rosyjskie samoloty są zmuszane wlatywać na kilka sekund do Turcji"

"Rosyjskie samoloty mogą podchodzić do lądowania w bazie Hmejmim wyłącznie z północy, czyli od granicy turecko-syryjskiej. Ta sytuacja powoduje, że podczas lądowania są zmuszane wlatywać na kilka sekund do Turcji. Do takich sytuacji dochodziło regularnie od 30 września" - napisała rosyjska niezależna "Nowaja Gazieta".

Uciekła, by walczyć. "Zamordowali ją dżihadyści"

17-latka, która uciekła z Austrii, aby dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego, została najprawdopodobniej zamordowana przez dżihadystów podczas próby ucieczki. Władze austriackie nie skomentowały tej informacji, a rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że resort nie komentuje spraw indywidualnych.

"Amerykańskie siły nigdy nie zaatakowałyby umyślnie szpitala"

Atak na szpital Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie w Afganistanie z 3 października był tragicznym, możliwym do uniknięcia wypadkiem, spowodowanym głównie błędami człowieka - głosi raport śledczych Pentagonu. Według organizacji Amerykanie "złamali zasady wojny".

W Norwegii określenie "polskie obozy" nie narusza zasad

Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznała, że określenie "polski obóz koncentracyjny" nie narusza zasad dziennikarskich. Skargę wniósł działający w Norwegii polonijny portal internetowy. - Nie przyjmujemy takiej interpretacji - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Papież "upoważnił do aresztowania podejrzanych"

To papież Franciszek osobiście upoważnił watykańskiego prokuratora do aresztowania pod koniec października osób podejrzanych o kradzież poufnych dokumentów na temat finansów Watykanu - podały w środę włoskie media, powołując się na dekret w tej sprawie.

Walczą przeciwko Asadowi, są bombardowani przez Rosjan. Kim są Turkmeni?

Turkmeni to turkojęzyczny naród zamieszkujący kraje w Azji Centralnej oraz na Bliskim Wschodzie, takie jak Afganistan, Iran oraz Irak. Są grupą dominującą w Turkmenistanie. W kontekście Syrii termin ten jest jednak używany głównie do osób, których przodkowie wyemigrowali z Anatolii do Syrii w czasach Imperium Osmańskiego.

Handlowa faza konfliktu Rosja-Ukraina. Paraliż Krymu trwa

Rosyjsko-ukraiński konflikt wkracza w nową fazę, tym razem handlową. Ukraina nakłada embargo na rosyjską żywność, a Rosja zakręca Ukrainie kurek z gazem, choć Ukraińcy twierdzą, że to oni rezygnują z ich usług. Przepychanka trwa, a cierpią mieszkańcy Krymu - blisko 2 miliony ludzi odciętych jest od prądu, co oznacza całkowity paraliż półwyspu.

Polityk opozycji zastrzelony na wiecu

Jeden z przywódców opozycji wenezuelskiej Luis Diaz został w środę zastrzelony na wiecu w mieście Altagracia de Orituco, w środkowej części kraju. Zabójstwa dokonano w gorącym okresie przed wyborami parlamentarnymi.

Do zamachu przyznali się dżihadyści. Tunezja zamyka granicę z Libią

Władze Tunezji ogłosiły w środę, że na 15 dni zamkną granicę lądową z pogrążoną w chaosie Libią. To rezultat wtorkowego zamachu w centrum Tunisu, w wyniku którego zginęło 12 funkcjonariuszy ochrony prezydenckiej. Do przeprowadzenia zamachu samobójczego na autobus w stolicy, który przewoził członków ochrony prezydenta Tunezji, przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Obama uspokaja rodaków przed Świętem Dziękczynienia

Nie mamy obecnie żadnych konkretnych i wiarygodnych danych wywiadowczych, które wskazywałyby, że przeciwko USA przygotowywany jest atak terrorystyczny - powiedział w środę prezydent Barack Obama, uspokajając Amerykanów wyjeżdżających na Święto Dziękczynienia.

Rosyjscy deputowani chcą karać za negowanie ludobójstwa. "Maski zrzucone"

Deputowani rosyjskiej Dumy Państwowej z frakcji Sprawiedliwa Rosja wnieśli pod obrady niższej izby parlamentu projekt ustawy o karaniu osób negujących ludobójstwo Ormian przez Turcję w 1915 roku. - To odpowiedź na zestrzelenie rosyjskiego bombowca - powiedział lider Sprawiedliwej Rosji Siergiej Mironow. Wezwał do ostrych kroków odwetowych wobec strony tureckiej.