"Pierwsze i całkowite zwycięstwo nad putinowską Rosją"

Ukraina i krymscy Tatarzy euforycznie zareagowali na zwycięstwo piosenkarki Jamali w finale 61. konkursu Eurowizji w Sztokholmie. Sukces Ukrainki narodowości tatarskiej jest w niedzielę tematem numer jeden w mediach i sieciach społecznościowych.

Ależ walka! Ukraina wygrywa Eurowizję. Szpak najwyżej od lat

Reprezentująca Ukrainę tatarska piosenkarka Jamala zwyciężyła w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Jej sukces wywołał euforię w Kijowie, gratulacje artystce złożyli m.in. prezydent i premier kraju. Polak, Michał Szpak, zajął ósme miejsce wśród wykonawców z 26 państw.

Starcia policji z rebeliantami w Dagestanie. Są ofiary

Dwaj policjanci zginęli, a 14 zostało rannych w starciu z rebeliantami, do którego doszło w sobotę w Dagestanie, republice na południu Rosji. Funkcjonariusze sił bezpieczeństwa przeszukiwali dom w mieście Derbent, kiedy zostali zaatakowani - informują władze.

"Oni wiedzą, co może się stać". Dżihadyści szykują się do obrony "stolicy"

- Wiemy, że czują się zagrożeni. Tak jak powinni - stwierdził rzecznik amerykańskich sił odpowiedzialnych za kampanię przeciw dżihadystom. Według niego, tak zwane Państwo Islamskie intensywnie przygotowuje się do odparcia spodziewanego szturmu na swoją „stolicę”. - Zauważyliśmy deklarację wprowadzenia stanu wyjątkowego w Ar-Rakkce, cokolwiek to znaczy - powiedział Amerykanin.

W Redzikowie stanie "lądowy okręt". Tak działa AEGIS Ashore

W twoim kierunku z prędkością naddźwiękową nadlatuje pocisk wystrzelony z karabinu snajpera. Masz sekundę, żeby zestrzelić go przy pomocy pocisku z trzymanego w dłoni pistoletu - właśnie tak ma wyglądać wyzwanie stojące przed tarczą antyrakietową. Amerykański system AEGIS Ashore ma to już potrafić i teraz zaczyna się jego budowa w Polsce. Obiekt w Redzikowie to w praktyce część okrętu wojennego, którą postanowiono postawić na lądzie.

Lawinowo rośnie liczba podpaleń ośrodków dla uchodźców

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench poinformował, że od początku roku na terenie Niemiec doszło do 45 podpaleń ośrodków dla uchodźców. W całym roku 2015 odnotowano 92 takie przypadki, rok wcześniej sześć.

Zerwał muzułmance chustę z głowy. "To jest Ameryka"

W czasie lotu z Chicago do Albuquerque 37-letni Gill Parker Payne podszedł do siedzącej kilka rzędów za nim muzułmanki i domagał się, by ściągnęła hidżab. Gdy tego nie zrobiła, siłą zdarł jej chustę z głowy. Za swój czyn odpowiada przed sądem. W piątek przyznał się do winy.

Świńska głowa i obraźliwe napisy przed biurem Merkel

Nieznani sprawcy podrzucili pod drzwi biura kanclerz Merkel w Stralsundzie w jej okręgu wyborczym w Meklemburgii świńską głowę z obraźliwym napisem - podała w sobotę agencja dpa. Patrol policji odkrył zwierzęcą głowę rano podczas rutynowej kontroli.

Kara za mowę nienawiści. Komik-rasista nie wjechał do kraju

Występy kontrowersyjnego francuskiego komika Dieudonne'a zostały odwołane po tym, jak z powodu skazania go za mowę nienawiści nie został on wpuszczony do kraju. Nie jest to pierwszy przypadek zakazu wjazdu do Kanady dla osoby nawołującej do nienawiści.

Rosja "głęboko rozczarowana" szczytem humanitarnym

Rosja powiadomiła ONZ, że jej delegacja na pierwszy Światowy Szczyt Humanitarny nie podpisze wspólnych deklaracji, wyrażając "głębokie rozczarowanie" faktem, że w przygotowaniach do szczytu nie wzięto pod uwagę jej sugestii.

Tymczasowy prezydent wyrzuci z ministerstw co czwartego urzędnika

Michel Temer, brazylijski prezydent ad interim, nakazał zredukowanie o 25 proc. etatów ministerstwach. W czwartek przejął na 180 dni ten urząd od Dilmy Rousseff, wobec której toczy się przed Senatem proces z powodu zatajania prawdziwych danych o stanie gospodarki, .

"Spisek OPEC i USA w celu odsunięcia od władzy rządu"

Prezydent Nicolas Maduro przedłużył w piątek o trzy miesiące stan wyjątkowy w gospodarce. Decyzja ta, jak podkreślił, jest odpowiedzią na "spisek zawiązany przez kraje OPEC oraz USA w celu odsunięcia od władzy lewicowego rządu Wenezueli".

Irak to za mało, będą też nad Syrią. "Decyzja godna pochwały"

Sekretarz obrony Ash Carter uznał piątkową decyzję władz Belgii o przyłączeniu się do ataków lotniczych przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii za "godną pochwały". Rząd w Brukseli zamierza skierować sześć myśliwców F-16 do podjęcia działań w ramach koalicji dowodzonej przez USA.

Wielki koncern nie dostarczy już śmiertelnych zastrzyków

Koncern farmaceutyczny Pfizer Inc nie chce, by jego produkty używane były do przeprowadzania kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Zapowiedział wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży tak, by substancje te nie trafiały do zakładów karnych.