Gorąca linia Ankara - Waszyngton

Prezydenci USA i Turcji, Barack Obama i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali telefonicznie o wojnie w Syrii i działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformował w środę Biały Dom.

Odbiorą dziennikarce dzieci za złamanie tajemnicy

Turecka dziennikarka Arzu Yildiz została skazana na 20 miesięcy więzienia i pozbawiona praw rodzicielskich za złamanie tajemnicy sądowej - poinformował w środę jej prawnik, wyrażając zaniepokojenie dalszym ograniczaniem wolności prasy w Turcji.

Hollande i Sarkozy kłócą się o Polskę

Kampania wyborcza we Francji powoli nabiera rozpędu. Okazuje się, że chętnych do ponownego objęcia urzędu prezydenta - Francois Hollande'a i Nicolasa Sarkozy'ego - dzieli nawet ocena obecnej sytuacji w Polsce. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ustawa medialna po egipsku. "Niszczy niezależne media"

Nowa ustawa medialna zagraża dziesiątkom niewielkich, niskobudżetowych podmiotów działających w Egipcie - ostrzegli w środę egipscy dziennikarze. Są one platformą dla wielu młodych liberalnych działaczy, którzy nie chcą się poddać ograniczeniu wolności mediów.

Ostatnie takie spotkanie przed szczytem. Waszczykowski jedzie do Brukseli

W czwartek i piątek szef MSZ Witold Waszczykowski weźmie udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. To ostatnie spotkanie w tym formacie przed zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie - powiedział dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Prawica przeforsowała "rosyjski Krym"

Rada włoskiego regionu Wenecja Euganejska przyjęła rezolucję proponującą uznanie Krymu za część Rosji i krytykującą sankcje nałożone na Moskwę. Nawołuje ona zarazem rząd w Rzymie, by zrobił to samo. To pierwsze takie głosowanie na obszarze Unii Europejskiej.

Pomoc dotarła do Harasty

Pomoc humanitarna Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca dotarła do Harasty, oblężonego północno-wschodniego przedmieścia Damaszku, po raz pierwszy od czterech lat - powiadomił rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Syrii.

Budapeszt potwierdza: leczymy rannych Kurdów

Żołnierze kurdyjscy, którzy odnieśli obrażenia na polu walki, przechodzą rehabilitację w szpitalu wojskowym w Budapeszcie – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Centrum Zdrowotnego Wojska Węgierskiego płk Robert Tamas.

Były szef kancelarii prezydenta skazany na 23 lata

Brazylijski sąd federalny skazał za udział w aferach korupcyjnych wokół brazylijskiego giganta naftowego Petrobras na 23 lata więzienia byłego szefa kancelarii prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy w latach 2003-2005, Jose Dirceu.

"Przepisy już zmieniono". Węgry odpowiadają Strasburgowi

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, skazując Węgry za złamanie swobody wypowiedzi opozycji, odniósł się do wcześniejszych przepisów, które zostały już zmienione – zaznaczył w środę wiceszef węgierskiego parlamentu Gergely Gulyas. W 2013 roku siedmiu posłów opozycyjnych ugrupowań zostało ukaranych grzywnami i nie miało prawa do odwołania się od tej kary.

Koalicjantowi Merkel spada. Najniżej od ćwierć wieku

Poparcie dla współrządzącej w Niemczech partii SPD spadło pierwszy raz od niemal ćwierć wieku poniżej 20 proc. - podały w środę tygodnik "Stern" i telewizja RTL, powołując się na najnowszy sondaż instytutu Forsa. Ich koalicyjny partner CDU/CSU ma 34 proc.

Odnaleziono zaginiony list Kolumba o odkryciu Ameryki

Włoscy karabinierzy odnaleźli skradziony we Florencji list Krzysztofa Kolumba, w którym poinformował o odkryciu Ameryki. Zaginiony list z 1493 r. znajdował się w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie, która otrzymała go w darze - wyjaśniła strona włoska.

Cztery minuty, które zbliżają do uchodźców

20 lat temu psycholog Arthur Aron odkrył, że cztery minuty patrzenia sobie w oczy potrafią zbliżyć do siebie ludzi. Amnesty International postanowiła w oparciu o tę wiedzę przeprowadzić filmowy eksperyment z udziałem Europejczyków i przyjeżdżających do Europy uchodźców.

Rosjanie nie przekazali dokumentów. Los żołnierzy GRU niepewny

Rosja nie przekazała dotychczas Ukrainie dokumentów niezbędnych do wydania skazanych w Kijowie dwóch żołnierzy sił specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Pawło Petrenko. - Do chwili obecnej żadne takie dokumenty nie nadeszły – powiedział dziennikarzom.

Nie żyje Fritz Stern. Historyk miał 90 lat

Nie żyje pochodzący z Wrocławia amerykański historyk Fritz Stern. Specjalizujący się w historii Niemiec naukowiec zmarł w Nowym Jorku w wieku 90 lat - poinformowało w środę niemieckie wydawnictwo C.H. Beck w Monachium. Stern utrzymywał kontakty z Polską.

Bez pozwolenia męża przeglądała jego telefon. Skazana

Kobieta, która podejrzewała męża o romans i w tajemnicy sprawdziła jego telefon komórkowy, została skazana na karę grzywny i ma być deportowana ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformowała anglojęzyczna gazeta "Gulf News".

"Potrzebujemy znacznie więcej czasu". MSZ odpowiada Komisji Europejskiej

Nie należy oczekiwać, by do poniedziałku doszło do jakichś bardzo przełomowych wydarzeń. Potrzebujemy znacznie więcej czasu - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Skomentował w ten sposób komunikat Komisji Europejskiej, która dała polskim władzom czas do 23 maja na wykonanie "istotnych" postępów w rozwiązaniu kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

ABW zatrzymała Mateusza Piskorskiego. W tle podejrzenia o szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Mateusza Piskorskiego, lidera znanego z prorosyjskich poglądów ugrupowania Zmiana i byłego posła Samoobrony. Śledztwo w jego sprawie prowadzi już od kilkunastu miesięcy prokuratorski pion do spraw przestępczości zorganizowanej. Śledczy z ABW i prokuratury weryfikują podejrzenia, że Mateusz Piskorski działał na rzecz obcego państwa.