Wniosek, dwa lata rozmów i gilotyna. Na Brexit trzeba trochę poczekać

Unia Europejska do końca wierzyła, że Wielka Brytania pozostanie we wspólnocie, ale Brytyjczycy zadecydowali inaczej. Proces wychodzenia z UE może jednak trochę potrwać, ponieważ Londyn nie musi się spieszyć ze składaniem oficjalnego wniosku w tej sprawie. Niewykluczone, że przez najbliższe lata będzie dopiero przygotowywać sobie do tego dogodne warunki. Materiał programu "Polska i Świat".

Obama zmienił decyzję, zbombardowali talibów

Samoloty USA dokonały w piątek kilku uderzeń z powietrza na pozycje talibów w południowym Afganistanie - podał rzecznik Pentagonu Peter Cook. Naloty były możliwe dzięki decyzji prezydenta USA Baracka Obamy z 10 czerwca o wsparciu dla armii afgańskiej.

Papież nazwał rzeź Ormian "ludobójstwem"

W pierwszym dniu wizyty w Armenii papież Franciszek nazwał w piątek "ludobójstwem" rzezie Ormian na początku XX wieku. Sformułowania tego, budzącego zawsze protesty Turcji, użył w przemówieniu do władz Armenii.

Erdogan po Brexicie mówi o islamofobii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzucił Unii Europejskiej, że nie chce ona wstąpienia tego kraju do UE, ponieważ panuje w niej islamofobia i stosuje się podwójne standardy. Przestrzegł, że jeśli UE nie pokona sprzeczności, opuszczą ją kolejne kraje.

Chcą niepodległości Londynu. By zostać w UE

Ponad 40 tysięcy londyńczyków podpisało w piątek petycję, w której domagają się, by stolica Zjednoczonego Królestwa ogłosiła niepodległość i została w Unii Europejskiej. W czwartkowym referendum Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem.

Steinmeier mówi "stop" dalszej integracji UE

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w wywiadzie dla telewizji ZDF, że po referendum w Wielkiej Brytanii Unia Europejska nie może forsować nowego dużego kroku w kierunku integracji europejskiej, gdyż zignorowałaby przesłanie z Londynu.

"Początek końca Zjednoczonego Królestwa"

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie jest końcem świata, ale będzie miało poważne konsekwencje, których nie można lekceważyć - uważają eksperci nowojorskiej Rady Stosunków Zagranicznych (CFR).

Efekt domina po Brexicie? "Fale wokół Polski będą coraz większe"

Wynik czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii, w którym większość obywateli orzekła, że chce opuścić Unię Europejską, będzie miał konsekwencje dla całej Europy. Jak wskazuje wielu ekspertów i polityków, może wystąpić efekt domina, czyli sytuacja, w której kolejne kraje mogą pójść w ślady wyspiarzy.

"Tematu floty nie będzie na warszawskim szczycie NATO"

Bułgarski premier Bojko Borysow podkreślił konieczność większej solidarności ze strony NATO. Według niego dochodziło do sytuacji, w których Bułgaria nie otrzymała od Sojuszu wystarczającego poparcia. Powtórzył, że chce normalizować stosunki z Rosją, a nie tworzyć flotę NATO na Morzu Czarnym.

Gibraltar chciał zostać w UE, teraz się boi

Sukces Brexitu wywołał zaniepokojenie wśród członków brytyjskiej społeczności na Gibraltarze, która głosowała niemal jednolicie za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE. Spowodował też obawy przed utratą pracy wśród Hiszpanów zatrudnionych na terenie brytyjskiej enklawy.

Francuzi chcą zostać w UE

Dwoje na każdych troje Francuzów wyraża pragnienie, aby ich kraj pozostał w Unii Europejskiej. Taki jest rezultat sondażu, którego wyniki ogłosił w piątek tygodnik "Paris Match".