Japończycy mogą już atakować poza granicami

W Japonii weszły w życie we wtorek kontrowersyjne przepisy rozszerzające działania sił samoobrony czyli armii. Uchwalona w 2015 roku ustawa teoretycznie zezwala, po raz pierwszy od końca II wojny, na użycie tych sił poza granicami kraju, w obronie sojuszników.

"Nie ma już czegoś takiego jak normalność"

Burmistrz Brukseli Yvan Mayeur oświadczył, że po ostatnich zamachach terrorystycznych stolica Belgii może już nie wrócić do normalności. Mayeur rozmawiał tego dnia z mer Paryża Anne Hidalgo o działaniach po zeszłorocznych zamachach w stolicy Francji.

"Nie wytykać tylko Polski" i bezsilność opozycji. Zachodnie media #PisząoPolsce

Zamachowcy z Brukseli wyświadczyli przysługę prawicowym populistom w Europie i doskonale widać to na przykładzie Polski – pisze w swoim komentarzu portal niemieckiego radia Deutsche Welle tłumacząc, że wraz z populistami na "strachu Europy" zyskują nie tylko terroryści, ale i Władimir Putin wyznający zasadę cesarzy rzymskich, "dziel i rządź".

"To dobre dni dla Palmiry, a jeszcze lepsze dla Asada"

"Sueddeutsche Zeitung" krytykuje entuzjazm, z jakim przyjęto m.in. na Zachodzie odbicie przez wspierane przez Rosję wojska reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada starożytnego miasta Palmira z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Niemcy nazywają Asada rzeźnikiem.

Terroryści zaatakowali holownik i barkę

MSZ Indonezji poinformowało, że 10 obywateli tego kraju zostało uprowadzonych przez napastników, którzy zaatakowali holownik i barkę płynące do portu na Filipinach. Porywcze to najprawdopodobniej islamscy ekstremiści.

Oto najpiękniejsze miasto Włoch

Sambuca di Sicilia została uznana za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. To już trzecia miejscowość na Sycylii, która kolejny rok z rzędu otrzymała ten tytuł przyznawany w telewizji RAI . W poprzednich latach wygrały Gangi i Montalbano Elicona.

Martwią ich cyberataki. Rozmawiają o współpracy

Adm. Michael Rogers, szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Krajowego (NSA), odwiedził w ubiegłym tygodniu Izrael - donosi miejscowa prasa. Amerykanin miał rozmawiać z Izraelczykami o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Front Ludowy: jest nowa koalicja rządowa

Trzy ugrupowania - prezydencki Blok Petra Poroszenki, Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka i Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko - porozumiały się w sprawie utworzenia nowej koalicji rządowej na Ukrainie.

Zmienili trasę procesji, żeby przejść przed domem bossa mafii

Prokuratura na Sycylii wszczęła dochodzenie w sprawie zdarzenia, do jakiego doszło w trakcie procesji religijnej w Wielki Piątek, której trasę zmieniono w ostatniej chwili, by przejść przed domem uwięzionego bossa mafii. To kolejny taki incydent we Włoszech.

Prezydent Duda leci do Waszyngtonu. Ma dwa cele

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna we wtorek swoją wizytę w Waszyngtonie. Jej głównym celem jest udział w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas wizyty w USA nie będzie spotkania w cztery oczy z prezydentem Barackiem Obamą.

"Superrozpoznawacze" w policji. Wystarczy im zdjęcie kawałka ucha

Nawet najnowsze komputery nie rozpoznają twarzy przestępcy na nagraniach z monitoringu. Brytyjska policja utworzyła specjalną jednostkę "superrozpoznawaczy". Raz zobaczonego człowieka są w stanie rozpoznać na innych nagraniach - nawet jeśli widzą tylko fragment jego ucha. Materiał "Faktów" TVN.

Erdogan proponuje spotkanie. Obama mówi "nie"

Barack Obama nie zgodził się na spotkanie w cztery oczy w Waszyngtonie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Świadczy to o zaniepokojeniu USA atakami Ankary na opozycję i zbrojną kampanią przeciw kurdyjskim rebeliantom - pisze w poniedziałek "WSJ".

Szef wojsk USA w Europie chce "Smoczyc". Rosjanom źle się kojarzą

- Europejskie siły wojska USA potrzebują dodatkowych maszyn zwiadowczych - stwierdził gen. Philip Breedlove i zasugerował przysłanie do szpiegowania Rosjan słynnych samolotów U-2. Byłby to bardzo symboliczny krok, bo te maszyny kojarzą się w Moskwie bardzo jednoznacznie. To przy ich pomocy jeszcze podczas zimnej wojny Amerykanie dokonywali lotów szpiegowskich nad ZSRR.

Włosi uratowali na morzu 1,5 tys. uchodźców. W dwa dni

Ponad 1,5 tys. migrantów uratowały od niedzieli włoskie służby na Morzu Śródziemnym. Od wielu dni obserwują one nasilenie napływu uciekinierów z wybrzeży Libii, co wiąże się z zamknięciem lądowych szlaków ich przemarszu na południu Europy.

"Warto już prowadzić rozmowy o przeniesieniu części amerykańskiej broni jądrowej z Niemiec do Polski"

- Odstraszanie ma wiele wymiarów. To obecność wielonarodowa, nowelizacja doktryny nuklearnej to część odstraszania - mówił gen. Stanisław Koziej w "Faktach po Faktach". - Warto prowadzić rozmowy o przeniesieniu części broni jądrowej USA z Niemiec i Holandii do Polski - stwierdził dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. O tematach, którymi powinien zająć się szczyt NATO w Warszawie, dyskutowali także Bartosz Kownacki i Paweł Zalewski.

Rosyjski specnaz w Syrii. Komandosi nie pokazali swojej "trzeciej twarzy"

Choć Rosjanie się tym nie chwalą, to nie ma wątpliwości, że w Syrii działają ich siły specjalne. Komandosi specnazu GRU po cichu wspierają reżim Baszara el-Asada, choć według eksperta ds. rosyjskich sił specjalnych prof. Marka Galeottiego, nie uczestniczą wprost w walce. Wypełniają dwa inne ważne zadania.

Rosjanie zapewniają, że ich tam nie ma. Siły reżimu prą naprzód

Po zdobyciu Palmiry syryjskie siły rządowe wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo kontynuują ofensywę w środkowej części kraju przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Ich celem jest teraz odbicie ważnych arterii komunikacyjnych. Rosjanie zapewniają, że w walkach na lądzie nie uczestniczą ich żołnierze.

Syria gotowa współpracować z koalicją przeciwko IS

Syria wyraża gotowość uczestniczenia w działaniach międzynarodowej koalicji walczącej z terrorystami, ale pod warunkiem, że USA zmienią swoje postępowanie wobec władz w Damaszku - zapowiedział w poniedziałek syryjski ambasador przy ONZ Baszar Dżafari.

Marsjański krajobraz Strefy 6. Amerykanie coś tu ukrywają

Na spalonym słońcem pustkowiu, usianym setkami kraterów po próbnych eksplozjach jądrowych, dostrzeżono tajemnicze nowe instalacje wojska USA. Obiekt nazwany Area 6 mieści się w odległości zaledwie 40 km od słynnego Area 51. Nie wiadomo, co dokładnie amerykańskie wojsko i służby robią na skrywanym lotnisku, ale ma mieć to związek z dronami.