Audyt bezlitosny dla Clinton. Teraz jeszcze wyniki dochodzenia FBI

Niezależny wewnętrzny audyt w Departamencie Stanu wykazał, że ubiegająca się o fotel prezydenta USA Hillary Clinton naruszyła zasady, używając w celach służbowych prywatnej skrzynki mejlowej i prywatnego serwera, gdy była szefową amerykańskiej dyplomacji.

Nie wpuścili 18 tys. osób. Na Euro ma być bezpiecznie

Przedstawiciel francuskiego resortu spraw wewnętrznych poinformował w środę, że od listopadowych ataków terrorystycznych w Paryżu do kraju nie wpuszczono z powodów bezpieczeństwa ponad 18 tys. osób. Od tego czasu na granicach sprawdzono ok. 32 mln osób.

Timmermans: nie będzie opinii, jeśli będą rezultaty dialogu

- Jesteśmy też polską komisją, więc chcemy pomóc znaleźć to rozwiązanie, ale w końcu to polski rząd będzie musiał to zrobić - mówił reporterowi TVN24 BiS wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans. W ten sposób skomentował obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Putin postąpił jak należy". Mają nadzieję, że uwolnienie Sawczenko ukróci sankcje

Politycy w Rosji chwalą decyzję prezydenta Władimira Putina w sprawie ułaskawienia ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko. Twierdzą, że to poprawi stosunki Rosji z Zachodem i doprowadzi do zniesienia sankcji. Sawczenko została wymieniona na dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, którzy zostali skazani przez sąd w Kijowie na 14 lat więzienia za udział w wojnie przeciwko Ukrainie.

Słowacy chcą sekretarza generalnego ONZ

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak został w środę kandydatem tego kraju na nowego sekretarza generalnego ONZ po ustępującym Ban Ki Munie. Do stanowiska tego może kandydować według przewidywań do 15 osób.

Uwolnienie Sawczenko "to za mało na odwilż"

- Jest to symboliczne zwycięstwo wolności nad niewolą. W tym sensie to odciąża nieco stosunki ukraińsko-rosyjskie. To przejściowa ulga - sam problem napięcia ukraińsko-rosyjskiego nie zniknie, dopóki nie ustanie inwazja rosyjska na terytorium niepodległej Ukrainy - ocenił w TVN24 BiS uwolnienie Nadii Sawczenko eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski.

Żołnierze GRU na wolności, ale nikt nie świętuje. Putin się z nimi nie spotka

Żołnierze rosyjskiego GRU, którzy walczyli po stronie rebeliantów w Donbasie i zostali skazani przez sąd w Kijowie na 14 lat więzienia, wrócili do Moskwy. Zostali wymienieni na ukraińską nawigatorkę. Nadija Sawczenko była witana w kraju jako bohaterka, a prezydent Petro Poroszenko osobiście pogratulował jej powrotu na ojczyznę. Wojskowych GRU na lotnisku Wnukowo oczekiwały tylko żony.

Premier Wietnamu: nie rozmieszczamy wojsk w rejonie spornych wysp

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc oświadczył, że jego kraj nie rozmieszcza wojsk w rejonie Morza Południowochińskiego, a władzom w Hanoi zależy jedynie na pokojowym rozwiązaniu sporów terytorialnych w tym regionie. - Nie zamierzamy stosować siły - powiedział szef rządu.

Niemcy "odczuli ulgę", UE "świętuje wraz z Ukrainą"

Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier z zadowoleniem powitał uwolnienie skazanej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko. Jego wypowiedź, złożoną także w charakterze urzędującego przewodniczącego OBWE, zamieszczono na portalu niemieckiego MSZ.

Nowa koalicja w Izraelu. "Moja polityka się nie zmieniła"

Rządzący w Izraelu Likud premiera Benjamina Netanjahu zawarł w nocy z wtorku na środę umowę z ugrupowaniem Nasz Dom Izrael ultranacjonalisty Awigdora Liebermana, który w rządzie koalicyjnym został ministrem obrony - poinformowali przedstawiciele obu partii.

Sawczenko wróciła na Ukrainę. "Przepraszam matki, których dzieci nie powróciły z frontu"

- Nadija Sawczenko wróciła na Ukrainę - poinformował prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Nawigatorka przyleciała z Rosji na pokładzie prezydenckiego samolotu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że prezydent Władimir Putin podpisał dekret w sprawie jej ułaskawienia. Wcześniej rosyjska agencja Interfax podała, że jeszcze dziś może dojść do wymiany skazanych żołnierzy rosyjskiego wywiadu GRU na ukraińską nawigatorkę.

Turcja: Unia Europejska nie jest naszą jedyną opcją

- Relacje Turcji z Unią Europejską są bardzo ważne, ale nie są "jedyną opcją" dla Ankary - oświadczył w środę nowy turecki minister ds. UE Omer Celik. Jak powiedział dziennikarzom, Turcja oczekuje także od Unii odejścia od "podwójnych standardów" w kwestii walki z terroryzmem.

Zły początek drogi ku rozmowom. Zamach na pracowników sądu

Co najmniej 10 osób zginęło, a cztery zostały ranne w środę w samobójczym ataku w zachodniej części stolicy Afganistanu, Kabulu. Celem był bus, którym jechali pracownicy sądu apelacyjnego - poinformował rzecznik MSW. Do ataku przyznali się talibowie, których lidera niedawno zabili Amerykanie. Wyrażali przy tym nadzieję, że wyśle to jasny przekaz, iż należy przystąpić do rozmów pokojowych.

Tak wygląda szturm na bastion dżihadu. Nagrania z frontu

Dżihadyści nierzadko wykorzystują internet do promowania swoich filmów propagandowych. Walczący z nimi iraccy ochotnicy nie chcieli zostać w tyle i też stworzyli specjalną jednostkę "medialną”. Jej członkowie biorą udział w szturmie na miasto Faludża, najdłużej utrzymujący się bastion dżihadystów w centrum kraju i zaczęli umieszczać w sieci liczne nagrania walk.

Wielka wyrwa w centrum Florencji. Ewakuacja, zagrożone zabytki

Gigantyczna rozpadlina o długości 200 metrów i szerokości 7 metrów powstała w środę rano w centrum Florencji na nabrzeżu rzeki Arno, koło Ponte Vecchio i Galerii Uffizi. Lokalne władze informują o olbrzymich stratach. Zagrożone są zabytkowe budynki.

"Korea Północna upadnie znacznie szybciej, niż większość z nas myśli"

Musimy już teraz rozpocząć prace nad planem działań w sytuacji, w której reżim w Korei Północnej upadnie - zaapelował były dowódca sił amerykańskich w Korei, gen. Walter Sharp. Według amerykańskiego wojskowego, poważne zmiany na Półwyspie Koreańskim nastąpią w ciągu około trzech lat.

Nie wystarczy pieniędzy na myśliwce. Kryzys zacznie się za kilka lat

Bez zwiększenia budżetu lotnictwa, po 2021 roku nie wystarczy pieniędzy na utrzymanie wymaganej liczby myśliwców - twierdzi Pentagon w swoim najnowszym raporcie na temat potencjału sił powietrznych USA. To efekt tego, że Kongres nakazał wojsku utrzymywać w służbie 1,9 tysiąca myśliwców, wbrew rekomendacjom samych wojskowych.

Nie tylko odstraszanie Rosji. Szczyt w Warszawie ma być "kamieniem milowym"

Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz nie chce nowych napięć z Rosją. Po rozmowie z premierem Włoch Matteo Renzim dodał, że podczas szczytu NATO w Warszawie jednymi z ważniejszych tematów będzie dialog z Moskwą i sytuacja w basenie Morza Śródziemnego. Włoch mówił natomiast, że nie tylko Rosja powinna być priorytetem Sojuszu, ale też terroryzm.

Ostatnia prosta Trumpa. Będzie potrzebował tylko kilku głosów

Donald Trump wygrał prawybory Partii Republikańskiej w stanie Waszyngton, umacniając tym samym swoją pozycję jedynego pretendenta partii do udziału w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Teraz będzie mu brakować głosów już tylko kilku delegatów do pewnej nominacji.