"Ukłon w kierunku Zachodu". Nazarbajew zmienia alfabet

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał dekret o stopniowym przejściu z cyrylicy na alfabet łaciński. Reforma ma potrwać kilka lat. "To ukłon w kierunku Zachodu i próba osłabienia wpływów Moskwy w Astanie" – komentują nadchodzące zmiany w państwie kazachskim rosyjskie media.

70 lat temu maharadża otworzył puszkę Pandory

26 października 1947 roku maharadża Dżammu i Kaszmiru podpisał akt akcesji księstwa do Indii. Rozpoczął się konflikt między Indiami i Pakistanem, a także miejscową ludnością przeciw władzom w Delhi. Najnowsze rozmowy pokojowe po raz pierwszy będą prowadzone z separatystami.

Zablokowane w ostatniej chwili. Trump zmienił zdanie w sprawie części dokumentów o Kennedym

Ponad tysiąc z 3815 dokumentów związanych z zamachem na prezydenta Kennedy'ego pozostanie tajnych. W ostatniej chwili zablokował ich ujawnienie prezydent USA Donald Trump. John F. Kennedy został zastrzelony 22 listopada 1963 roku w Dallas w Teksasie. Jego śmierć stała się tematem wielu teorii spiskowych. Podsycał je fakt, że część dokumentów w tej sprawie została już na początku śledztwa utajniona na 75 lat.

Komisja Europejska chwali Polskę za walkę z oszustami

Komisja Europejska chwali polski rząd za działania przeciw wyłudzeniom podatku VAT, a ministerstwo finansów - nieoficjalnie - zadeklarowało gotowość do poparcia wszystkich pomysłów Komisji zmierzających do uszczelniania luki w poborze VAT na poziomie europejskim. Ma powstać też sejmowa komisja śledcza, która ma zbadać wyłudzenia podatku. Materiał programu "Polska i Świat".

Tajlandia pożegnała ukochanego króla

Tajlandia pożegnała się z ukochanym królem Bhumibolem Adulyadejem. W ceremonii utrzymanej według tradycyjnych reguł, procesji i obrzędach buddyjskich udział wzięły setki tysięcy pogrążonych w żałobie Tajlandczyków. Uroczystości w historycznej dzielnicy Bangkoku potrwają do niedzieli.

"Robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety"

Podczas zakończonego w Arabii Saudyjskiej forum "Future Investment Initiative" przedsiębiorcy, wizjonerzy i innowatorzy mogli wysłuchać Sophii, robota humanoidalnego. Jej wystąpienie było tak udane, że przyznano jej obywatelstwo tego kraju.

Sześć pytań papieża do astronautów

Jesteście małym ONZ - mówił papież Franciszek podczas czwartkowego telemostu z sześcioma astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Papież zadał im sześć pytań, jedno z nich dotyczyło ich wizji miejsca człowieka we wszechświecie.

Rosyjski śmigłowiec runął do morza koło Spitsbergenu

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 z ośmioma osobami na pokładzie runął w czwartek do morza w odległości dwóch do trzech kilometrów od miejscowości Barentsburg na zachodnim wybrzeżu arktycznej wyspy Spitsbergen - poinformowały norweskie służby ratownicze.

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wnioski Katalonii

W celu zapobieżenia secesji regionu hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił prośbę regionalnego rządu katalońskiego o wstrzymanie się z zastosowaniem środków proponowanych przez hiszpański rząd, które obejmują m.in zawieszenie katalońskiej autonomii.

Rosatellum albo bunga bunga. Nowa włoska ordynacja wyborcza

Włoski Senat uchwalił w czwartek ordynację wyborczą, na podstawie której na początku przyszłego roku odbędą się wybory parlamentarne. Wcześniej prawo wyborcze przegłosowała Izba Deputowanych. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Sergia Mattarelli.