Unia Europejska "wyraźnie potępia" ataki chemiczne

Unia Europejska potępiła we wtorek wieczorem władze Syrii i bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego za użycie broni chemicznej w Syrii. W wyniku ataku chemicznego z użyciem sarinu w kwietniu tego roku w miejscowości Chan Szajchun zginęło ponad 90 osób.

Saakaszwili: Dostałem dokumenty. Mogę przebywać na Ukrainie

Pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył we wtorek, że "wreszcie otrzymał" od władz Ukrainy dokument potwierdzający prawo pobytu w tym państwie. Zapowiedział, że nie zrezygnuje z walki o odzyskanie obywatelstwa.

"Czas wymówek się skończył. Teraz jest czas siły"

By zapewnić pokój na Półwyspie Koreańskim, w obliczu zagrożenia atomowego ze strony reżimu w Pjongjangu, trzeba okazywać siłę – przekonywał w środę rano, przebywający z wizytą w Korei Południowej, prezydent USA Donald Trump z mównicy tamtejszego parlamentu.

Polak pobity w londyńskim metrze. Jest w stanie krytycznym

Londyńska policja zaapelowała we wtorek do świadków niedzielnego pobicia na stacji metra Oxford Circus w Londynie, gdzie grupa osób zaatakowała dwóch mężczyzn, by przekazali informacje związane z zajściem. Jak podano w komunikacie, obie ofiary to Polacy. Jeden z nich ma rany zagrażające życiu. Przebywa w szpitalu.

Czesi wybiorą prezydenta. Zeman chce drugiej kadencji

Do wtorku kandydaci na prezydenta Czech mogli zgłaszać swój start w styczniowych wyborach. Zamiar kandydowania wyraził obecny prezydent Milosz Zeman, który jest krytykowany za prorosyjską postawę. Główni rywale, którzy przeciwko niemu wystartują, uważani są za euroentuzjastów.

Komuniści świętowali na ulicach Moskwy

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej upamiętniła we wtorek w Moskwie pochodem i wiecem setną rocznicę przewrotu bolszewickiego z 1917 roku. Lider KPRF Giennadij Ziuganow poinformował, że lokalne organizacje wsparły jego kandydaturę w wyborach prezydenckich.

"Nie wiadomo do końca, kto kształtuje politykę zagraniczną"

- Różne sprawy pokazują, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest jedynym koordynatorem polityki zagranicznej. Różne podmioty ją tworzą, a następnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi na to reagować - ocenił profesor Andrzej Friszke w programie "Fakty po Faktach". - Jest to rodzaj bałaganu, gdzie nie wiadomo do końca, kto tę politykę kształtuje - dodał.

Myśliwce przyszłości uzbrojone w laser. Pierwsze testy już za cztery lata

Amerykańskie wojsko złożyło zamówienie na stworzenie prototypu lasera do zainstalowania na myśliwcu. Koncern Lockheed Martin ma go przekazać do testów w 2021 roku. Nie należy się jednak spodziewać strzelania wiązkami światła i niszczenia wrogich samolotów jak w filmach science fiction. Na razie poziom technologii pozwala bowiem myśleć jedynie o systemach do samoobrony.

Syria chce podpisać porozumienie klimatyczne. Trump na razie bez zaproszenia na szczyt

Syria chce dołączyć do paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku na rzecz spowolnienia efektów globalnego ocieplenia - poinformowali we wtorek delegaci na odbywającej się w Niemczech konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jak ocenia Reuters, ruch Damaszku pogłębi izolację Waszyngtonu po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu się USA z umowy.

Słynny "Taniec wśród mieczów" może wrócić do Polski

Wydział do spraw Strat Wojennych MKiDN podjął działania mające na celu wycofanie ze sprzedaży, wystawionego na aukcji w Londynie, obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów" - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.