Od stenotypistki do pierwszej damy. "Gucci Grace" chce objąć władzę

- Mówią, że chcę być prezydentem. Dlaczego nie? - powiedziała kilka lat temu na wiecu pierwsza dama Zimbabwe Grace Mugabe. Zdaje się, że od tego czasu konsekwentnie realizuje tę wizję, eliminując potencjalnych rywali. Po ucieczce z kraju wiceprezydenta jest najpoważniejszą kandydatką na urząd po śmierci lub ustąpieniu jej 93-letniego męża, Roberta Mugabe. Niektórzy twierdzą, że to właśnie z jej powodu musiało zareagować wojsko.

Niepewność wokół przewrotu. Francuzi, Brytyjczycy, Amerykanie zaniepokojeni

Francuskie władze "uważnie śledzą" wydarzenia w stolicy Zimbabwe - Harare - i mają nadzieję na pokojowe rozwiązanie sytuacji, w której armia tego kraju przejęła władzę. Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson stwierdził z kolei, że nie chce widzieć "jednego despoty zastępowanego kolejnym". Choć wojskowi mówią, że nie doszło do puczu, prezydenta RPA Jacob Zuma poinformował, że Roberto Mugabe jest przetrzymywany w domu i nie może z niego wyjść.

Zachodnie media "zagranicznymi agentami" w Rosji

Niższa izba rosyjskiego parlamentu poparła w środę zmiany w ustawodawstwie, które umożliwiają uznanie mediów zagranicznych w tym kraju za "zagranicznych agentów". "Wprowadzane w Rosji restrykcje można postrzegać jako sukces telewizji RT, która zetknęła się w USA z wymogiem zarejestrowania się jako zagraniczny agent" - oceniła w środowej publikacji niezależna "Nowaja Gazieta".

Wrzucił psa do zimnego morza

W angielskim mieście Hartlepool zauważono mężczyznę, który wrzucił psa do lodowatej wody. Zdjęcia brutalnego incydentu przysłał lokalnemu dziennikowi "Hartlepool Mail" zszokowany świadek. Obecnie prowadzone jest śledztwo w tej sprawie.

Wysłannik Xi Jinpinga poleci do Korei Północnej

Specjalny wysłannik pzywódcy Chin Xi Jinpinga uda się w piątek do Pjongjangu – podała agencja Xinhua. Odwiedzi stolicę Korei Północnej niespełna tydzień po wizycie w Pekinie prezydenta USA Donalda Trumpa, który zabiegał tam o pomoc Chin w powstrzymaniu północnokoreańskich zbrojeń.

"Antypolska orgia" i "Auschwitz" w debacie. Europosłowie PiS opuścili salę

Polscy ministrowie sprawiedliwości i spraw zagranicznych od lipca nie przyjęli zaproszenia na spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej - powiedział w Parlamencie Europejskim wiceszef tej instytucji Frans Timmermans. Dodał, że wymiana zdań z polskim rządem odbywa się "głównie na piśmie". Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości opuścili w pewnym momencie salę obrad.

Pożar i śmierć w ośrodku dla uchodźców

Jedna osoba straciła życie, a 14 odniosło obrażenia na skutek pożaru, jaki w nocy z wtorku na środę wybuchł w ośrodku dla osób starających się o azyl w Bambergu na północy Bawarii - poinformowała niemiecka policja. Przyczyny pożaru jeszcze nie ustalono.

"To korekta państwa, które staczało się z urwiska". Wojsko przejęło władzę w kraju

Przedstawiciel sił zbrojnych Zimbabwe w oświadczeniu wygłoszonym w środę nad ranem w państwowym radiu i telewizji ZBC zdementował pogłoski, jakoby wojsko dokonało zamachu stanu. Podkreślił, że celem akcji, jakie podjęła armia są "kryminaliści" w otoczeniu prezydenta Mugabe, a sam prezydent jest bezpieczny. Agencja Reutera pisze jednak, że wojsko przejęło władzę w kraju, blokując dojazdy do budynków rządowych i sądów.

Strzelanina w szkole podstawowej w Kalifornii. Zabici i ranni

Co najmniej pięć osób zginęło, a kilka - w tym dzieci - zostało rannych we wtorek w wyniku strzelaniny w szkole podstawowej w Rancho Tehama w pobliżu miejscowości Corning w północnej Kalifornii - podało biuro szeryfa hrabstwa Tehama. Wśród ofiar śmiertelnych jest napastnik.

"Niestabilność w Libanie spowoduje niestabilność regionu"

Szef dyplomacji Libanu Gebran Bassil powiedział we wtorek, że jedynym dowodem na to, że przebywający w Rijadzie premier jego kraju jest wolny, będzie jego powrót do Bejrutu, a wszelka dalsza presja ze strony Arabii Saudyjskiej zdestabilizuje region.

Czołgi i transportery widziane na drodze do stolicy. Dzień po groźbie wojskowych

Na drodze w kierunku stolicy Zimbabwe, Harare, widziano pojazdy opancerzone - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na świadków. To zaledwie dzień po ostrzeżeniu ze strony głównodowodzącego armii, który stwierdził, że jest gotowy do "wkroczenia", aby zakończyć czystkę wśród zwolenników usuniętego z urzędu wiceprezydenta kraju.

Timmermans na czele nowej "grupy zadaniowej" w Unii

"Grupę zadaniową do spraw zasad pomocniczości, proporcjonalności i programu 'robić mniej, ale efektywniej'" powołał we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Grupa ma zbadać, czy Unia Europejska działa tylko tam, gdzie faktycznie wnosi wartość dodaną.

BBC: Wielki układ z dżihadystami. Kilkuset puszczono, część mogła uciec do Europy

Walki o samozwańczą stolicę tak zwanego Państwa Islamskiego - Rakkę - toczyły się cztery miesiące, z czego większość czasu dżihadyści byli w okrążeniu. W połowie października dotychczas zażarte walki ucichły. Szturmujący miasto Arabowie i Kurdowie szybko zajęli ostatnie punkty oporu, gdzie dżihadyści mieli się bronić do ostatka. Jak twierdzi teraz BBC, prawdą były informacje o układzie z fanatykami. 250 terrorystów i 3,5 tysiąca towarzyszących im osób puszczono wolno.

To miał być "niezaprzeczalny" dowód. Oskarżyli, wykorzystując kadry z gry

Ministerstwo obrony Rosji, które zarzuciło we wtorek Stanom Zjednoczonym wspieranie w Syrii oddziałów tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), posłużyło się kadrami z gry mobilnej i nieaktualnymi nagraniami wideo na potwierdzenie tych zarzutów. Rosjanie przyznali, że do tego doszło, ale publikacja tych zdjęć miała być efektem "błędu".