Pentagon uspokaja: współpraca z Turcją trwa

Współpraca militarna między Ankarą a Waszyngtonem układa się dobrze, mimo zaczepnego wystąpienia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i dyplomatycznych napięć między obydwoma krajami - zapewnił we wtorek rzecznik Pentagonu pułkownik Robert Manning.

Utrzymano wyroki dla zabójców Niemcowa

Rosyjski Sąd Najwyższy utrzymał we wtorek w mocy wyrok na pięciu skazanych za zabójstwo w 2015 r. przywódcy opozycji Borysa Niemcowa. Zniesiono jedynie karę grzywny wobec zabójców – podał portal informacyjny RBK.

"Wojna jest realną możliwością". Brytyjska analiza ataku na reżim Kima

Najpierw będą skryte przygotowania wojsk USA, nawet bez uprzedniego poinformowania sojuszników. Potem zmasowane uderzenie na Koreę Północną. Na końcu inwazja lądowa i okupacja. Tak zdaniem renomowanego brytyjskiego think-tanku może wyglądać wojna, którą Donald Trump wydaje się realnie rozważać. Jak zastrzegają Brytyjczycy, w tym wypadku nie ma szans na ograniczony i szybki konflikt. Zginą prawdopodobnie setki tysięcy ludzi, a światowa gospodarka otrzyma potężny cios.

"Z dniem dzisiejszym Katalonia odzyskuje pełną suwerenność"

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do katalońskiego parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości oraz podpisał "deklarację przedstawicieli Katalonii". Jednocześnie zaproponował, by parlament zawiesił skutki tej deklaracji w celu rozpoczęcia rozmów. Jak zauważa agencja Reutera, nie wiadomo, czy ma ona jakąkolwiek moc prawną.

"Krótka lista" nominowanych do Nagrody Sacharowa

Opozycja demokratyczna w Wenezueli, przetrzymywany przez władze swego kraju erytrejski dziennikarz Dawit Isaak oraz obrończyni praw człowieka z Gwatemali Aura Lolita Chavez Ixcaquic znaleźli się na tzw. krótkiej liście do Nagrody Sacharowa europarlamentu. Decyzje w tej sprawie podjęła we wtorek wieczorem komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Syn cukiernika z misją kamikadze. Kim jest człowiek, który rozbija Hiszpanię?

Gdy w 2016 roku obejmował stanowisko szefa katalońskiego rządu, ominął fragmenty przysięgi mówiące o wierności hiszpańskiej konstytucji i królowi. Dzisiaj Carles Puigdemont pokazuje, że nie był to przypadek ani pusty gest. Ci, którzy go znają, zapewniają, że nie zależy mu na karierze politycznej. Ma tylko jeden cel: doprowadzić proces niepodległościowy Katalonii dalej niż ktokolwiek przed nim.

Fałszywy generał aresztowany w Chinach

W Pekinie aresztowano dwoje uzurpatorów, którzy podając się za oficerów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, oferowali wysokie stopnie wojskowe w zamian za pokaźne sumy pieniędzy – podał we wtorek dziennik "South China Morning Post".

Pierwsza adopcja dziecka przez parę gejów w Niemczech

Tydzień po wejściu w życie w Niemczech przepisów zrównujących prawa par homoseksualnych i małżeństw heteroseksualnych, pierwsza para gejów - Michael i Kai Korok - adoptowała dziecko. O decyzji sądu w dzielnicy Berlina Tempelhof-Kreuzberg poinformowała we wtorek agencja dpa.

Co znaczy być Hiszpanem? Słowa młodej dziewczyny cytują w całym kraju

"Być Hiszpanem to nie znaczy wywijać flagą ani wykrzykiwać słowa nienawiści. (...) Być Hiszpanem to znaczy czuć płomienie wtedy, gdy pożar trawi narodowy park Donana, to znaczy czuć drżenie, gdy trzęsienie ziemi niszczy Lorcę w Murcji. To usiąść, by posłuchać historii o galicyjskich wiedźmach i nawet w nie uwierzyć" - napisała 2 października na Facebooku młoda dziewczyna - Laura Moreno de Lara. W kraju podzielonym po referendum w Katalonii jej wezwanie, by cieszyć się różnorodnością kultur i tradycji obecnych w hiszpańskiej kulturze, odbiło się szerokim echem.