Szef MSZ: stosunki między Polską a Izraelem są napięte

Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim. Obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest działalnością, którą trzeba wyeliminować - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Korea Północna: USA zagrażają stosunkom z Koreą Południową

Minister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Jong Ho w liście skierowanym w czwartek do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa ostrzegł, że podejmowane przez Waszyngton działania w rejonie Półwyspu Koreańskiego zagrażają poprawie stosunków między obu państwami koreańskimi.

Ukraiński parlament przygotuje stanowisko w sprawie ustawy o IPN

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij polecił w czwartek przygotowanie wspólnego stanowiska deputowanych w sprawie przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko zamierza poruszyć temat ustawy podczas planowanej w połowie lutego wizyty w Polsce.

Rzeczniczka Departamentu Stanu: Tillerson rozmawiał o ustawie o IPN z polskimi władzami

Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN, ale nie komentujemy procesu legislacyjnego w Polsce - oznajmiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert odnosząc się do przyjęcia przez Senat nowelizacji ustawy o IPN. Przekazała, że sekretarz stanu USA Rex Tillerson poruszał kwestie ustawy o IPN podczas swoich spotkań z przedstawicielami polskich władz w czasie wizyty w zeszłym tygodniu w Warszawie.

Osiem lat kolonii karnej dla byłego gubernatora

Sąd w Moskwie skazał w czwartek na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze byłego gubernatora obwodu kirowskiego Nikitę Biełycha. Był on oskarżony o przyjęcie łapówek w wysokości łącznie 600 tysięcy euro. Obrońcy Biełycha zapowiedzieli apelację.

Dyrektor CIA broni spotkań z szefami tajnych służb Rosji

Dyrektor CIA Mike Pompeo wystąpił w czwartek z obroną praktyki spotykania się z szefami tajnych służb Rosji. Wcześniej informowano, że wyżsi funkcjonariusze wywiadu USA spotkali się w ubiegłym tygodniu z szefem rosyjskiego wywiadu Siergiejem Naryszkinem.

"Nie mamy już przyjaciół. Rola dyplomacji się skończyła"

- W tej chwili jesteśmy wyizolowani, a oświadczenie Departamentu Stanu USA jest niezwykle niebezpieczne i bardzo złowróżebne - powiedział w "Kropce nad i" Ryszard Schnepf. Były ambasador RP skomentował w ten sposób reakcję Stanów Zjednoczonych na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Z kolei były marszałek Sejmu i wicepremier Ludwik Dorn stwierdził, że oświadczenie Amerykanów to "pokazanie czerwonego alarmu".

Byli esesmani z Buchenwaldu usłyszeli zarzuty

Prokuratura w Erfurcie na wschodzie Niemiec potwierdziła, że wszczęła dochodzenie przeciwko pięciu ponad 90-letnim byłym esesmanom służącym jako strażnicy w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Zarzuca się im pomocnictwo w zabójstwach.

Pięć sekund od zderzenia nad Tel Awiwem

Dwa samoloty niemal zderzyły się nad Tel Awiwem. Mały, należący do ONZ, popełnił błąd i wleciał tuż przed duży, transportowy, lecący z Europy. Sytuację uratował zapewne refleks pilotów, którzy zobaczyli nawzajem swe maszyny pięć sekund przed momentem, kiedy przecięłyby się trajektorie lotu.

Szef dyplomacji Ukrainy: ustawa o IPN nie jest zwrócona ku dyskusji o prawdzie historycznej

Jesteśmy gotowi do obiektywnego dialogu i wspólnego badania faktów, a nie mitów - stwierdził szef ukraińskiego MSZ komentując przyjęcie przez polski senat ustawy o IPN. Zawarto w niej też wątki dotyczące Ukraińców. - Biorąc pod uwagę fakt, że na Ukrainie pozytywnie odbierają tę ustawę wyłącznie siły prorosyjskie, staje się jasne, kogo mają zamiar popierać polscy politycy - ocenił prezes ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz.