Portugalskie media: określenie mylące, szkodzi wizerunkowi Polski

Opiniotwórczy tygodnik Portugalii "Expresso" - pisząc o wywołującej dyskusję nowelizacji polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zapisanym w niej karom za oskarżanie Polski o udział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę Niemiecką - twierdzi, że zwrot "polskie obozy koncentracyjne" to prawie zawsze odniesienie geograficzne. Podkreśla jednak, że może on być mylący i szkodzić wizerunkowi Polski.

"Macedonia należy do Grecji". Protesty w Atenach

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.

"Twarde rozmowy" koalicyjne się przeciągają

Rozmów prowadzonych przez chadecki blok CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD o utworzeniu w Niemczech koalicji rządowej nie uda się zakończyć w niedzielę, jak zakładano wcześniej - podała agencja dpa, powołując się na anonimowych uczestników negocjacji. Kanclerz Angela Merkel, pytana o rozmowy, określiła je jako "twarde".

Prezydent Cypru pozostanie na drugą kadencję

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich na Cyprze zwyciężył dotychczasowy szef państwa Nikos Anastasiadis, zdobywając 56 procent głosów, a jego rywal Stawros Malas uzyskał poparcie 44 procent głosujących

"Prezydent lub kanclerz powinni potwierdzić niemiecką winę"

W polsko-izraelskim sporze o uwikłanie niektórych Polaków w przestępstwa nazistów brakuje jednego głosu, głosu Niemiec - pisze publicysta Konrad Schuller, ekspert od spraw Europy Środkowo-Wschodniej, w weekendowym wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"Marsz o przyszłość" Saakaszwilego

Ulicami Kijowa przeszedł w niedzielę "Marsz o przyszłość" zwołany przez byłego prezydenta Gruzji, a dziś lidera opozycyjnego Ruchu Nowych Sił, Micheila Saakaszwilego, przeciwnika politycznego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

"Wybielanie historii". Co ocalali myślą o polskim prawie

Nowe prawo jest antyhistoryczne, antyliberalne. Krytykuję to nie tylko w oparciu o emocje, ale także w oparciu o wiedzę - powiedział jeden z ocalałych z Zagłady historyk Shimon Redlich, komentując nowelizację ustawy o IPN. - Działania, które podejmują obecni politycy, nie służą Polakom - wtórował mu Szmuel Atzmon. Ocalali z Holocaustu na łamach "The Jerusalem Post" odnieśli się do dyskusji, jaką wywołała ustawa o IPN i powiedzieli co myślą "o polskich obozach śmierci".

"Będziemy przez wiele lat płacili za ten tydzień". Były ambasador w Izraelu o dwóch rozwiązaniach

- To, co się dzieje w tej chwili, jest przykładem jak nie wolno robić polityki historycznej - mówi Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Izraelu o nowelizacji ustawy o IPN. - Będziemy przez wiele lat płacili za ten tydzień - uważa gość programu "Horyzont" w TVN24. Zdaniem Kozłowskiego, "jedynym rozsądnym wyjściem jest weto lub skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, zatrzymanie tej lawiny".

Kontrwywiad: ambasada Korei Północnej punktem przerzutowym

Niemiecki kontrwywiad uważa, że ambasada Korei Północnej w Berlinie była prawdopodobnie punktem przerzutowym służącym do zaopatrywania reżimu w materiały do produkcji broni atomowej - powiedział szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen.

Moskwa: doktryna nuklearna USA rozczarowująca i antyrosyjska

Nowa doktryna nuklearna USA ma nastawienie antyrosyjskie i ładunek konfrontacyjny, a jej zapisy oznaczają znaczne obniżenie warunków progowych ewentualnego konfliktu - oświadczyło w sobotę MSZ Rosji. Wyrażono "głębokie rozczarowanie" amerykańskim dokumentem.

"Milczenie europejskich przywódców jest zabójcze"

Kurdowie i alawici protestowali w sobotę w Strasburgu przeciwko polityce władz Turcji oraz działaniom sił zbrojnych tego kraju w Afrinie, kurdyjskiej enklawie na północnym wschodzie Syrii. W Strasburgu swoją siedzibę ma Parlament Europejski.

AP: masakra Rohindżów, pięć masowych grobów. Armia dementuje

Birmański rząd zdementował w sobotę informacje agencji AP o masakrze Rohindżów i istnieniu pięciu zbiorowych grobów w stanie Rakhine. Rząd twierdzi, że w informacjach, opartych na oświadczeniach uchodźców z tej społeczności, chodziło o 19 zabitych w starciach "terrorystów".

Media: Chiny rozmawiają o budowie bazy wojskowej w Afganistanie

Chiny prowadzą rozmowy na temat budowy bazy wojskowej w Afganistanie - poinformowały indyjskie media oraz agencja AFP. Rozmowy te, które miało potwierdzić afgańskie ministerstwo obrony, stanowią kolejny przejaw rosnącego zaangażowania Chin w tym państwie. Według niepotwierdzonych relacji, w Afganistanie widziani byli już także chińscy żołnierze.

Ostrzelał z samochodu imigrantów. Siedem osób rannych we Włoszech

Siedmiu imigrantów zostało rannych w sobotę w mieście Macerata w regionie Marche we Włoszech, gdzie ogień otworzył do nich na ulicy 28-letni Włoch - podały media. Sprawca strzelaniny został zatrzymany. Według Reutersa w tym samym mieście kilka dni temu zatrzymano czarnoskórego imigranta w związku ze śmiercią 18-letniej Włoszki.

Rosyjski haker przed sądem w USA. Zatrzymano go w Hiszpanii

Rosyjski informatyk Piotr Lewaszow został w piątek przetransportowany z Hiszpanii do USA i doprowadzony przed sąd w stanie Connecticut. Poinformował o tym w piątek Departament Sprawiedliwości USA. Na ekstradycję Lewaszowa w październiku zgodził się hiszpański sąd.

Sprzedał amunicję zamachowcowi z Las Vegas. 55-latek z zarzutami

55-letni Douglas Hall z Mesy w Arizonie, który sprzedał, nie mając na to licencji, amunicję przeciwpancerną zamachowcowi z Las Vegas, usłyszał w piątek zarzuty - podała prokuratura stanu Nevada. W październikowym zamachu z rąk Stephena Paddocka zginęło 58 osób, a około 500 zostało rannych.

Meksyk: Nasze relacje z USA stały się bliższe. Patrzymy w przyszłość

Mamy większą dynamikę w relacjach wzajemnych z USA za czasów prezydenta Donalda Trumpa - oświadczył w piątek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray. Minister, wypowiadając się na konferencji po spotkaniu z szefem dyplomacji USA Rexem Tillersonem, nie odniósł się wprost do najbardziej kontrowersyjnych kwestii w relacjach dwustronnych.

Rysy na myśliwcach. Szwajcaria uziemiła część F/A-18

Armia szwajcarska wstrzymała loty kilku spośród swych 30 myśliwców F/A-18 Hornet produkcji amerykańskiej, gdyż w trakcie kontroli technicznej 22 tych maszyn na trzech z nich wykryto rysy - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Szwajcarii.