Putin i Erdogan jednym głosem o Jerozolimie

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, którzy w czwartek konsultowali się telefonicznie, wyrazili "poważne zaniepokojenie" decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa ws. uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - podał Kreml.

Węgry chcą misji OBWE na Zakarpaciu

Węgry opowiadają się za stałą misją obserwacyjną OBWE w obwodzie zakarpackim Ukrainy – oświadczył w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.

Ławrow z Tillersonem o Syrii i Ukrainie

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona, że presja USA na rosyjskich dyplomatów i media jest nie do przyjęcia. Skrytykował też wspólne manewry sił USA i Korei Płd. jako prowokację wobec Pjongjangu.

Tusk chce miliardów na walkę z nielegalną migracją

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w czwartek list do liderów Unii Europejskiej, w którym wskazuje, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Zapowiada, że jeśli nie będzie w tej sprawie rozwiązania do czerwca 2018 roku, to on zaproponuje "dalsze działania".

Decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem"

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie sprzyja uregulowaniu konfliktu bliskowschodniego - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Uznał, że prowadzi ona do rozdźwięku wśród społeczności międzynarodowej. MSZ w Moskwie oświadczyło, że decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem".

Historyczna wizyta zaczęła się od dyplomatycznego zgrzytu

Pierwsza od 65 lat wizyta tureckiego prezydenta w Grecji zaczęła się w czwartek od dyplomatycznego zgrzytu, gdy Recep Tayyip Erdogan oświadczył w Atenach, że należy "zaktualizować" traktat z Lozanny z 1923 roku, regulujący między innymi granicę jego kraju z Grecją.

Pozwy do trybunału, kolejny etap procedury. Komisja Europejska kontra Węgry

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech - niewykonania decyzji o relokacji uchodźców. Zaostrzono także procedurę o naruszenie prawa w związku z węgierskimi regulacjami dotyczącymi przepisów azylowych.

Schulz ostrzega przed "siłami, które najchętniej zniszczyłyby Europę"

Przewodniczący SPD Martin Schulz ostrzegł w czwartek na zjeździe swojej partii w Berlinie przed wzrostem znaczenia w Europie sił prawicowych i ultranacjonalistycznych. - Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce: nasze wspólne wartości są tam systematyczne podkopywane, a Unia Europejska jest niezdolna do przeciwstawienia się temu - mówił.

Decyzja Trumpa to "akt politycznego wandalizmu"

Donald Trump zjednoczył wszystkich przeciwko sobie, wywołał oburzenie wśród muzułmanów, dostarczył paliwa ekstremistom i nie po raz pierwszy pomniejszył Stany Zjednoczone w oczach świata - komentuje decyzję amerykańskiego prezydenta o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela "Financial Times".

Komisja Europejska pozywa Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. - Solidarność nie jest czymś, co można po prostu wyłączyć, jeśli staje się niewygodna - tłumaczył na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Netanjahu o Jerozolimie: wiele państw pójdzie w ślady USA

Premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził w czwartek, że wiele państw pójdzie w ślady USA, które dzień wcześniej uznały Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Izraelska armia zapowiedziała, że rozmieści dodatkowe siły na Zachodnim Brzegu Jordanu.