Zabici strzałami w głowę. Masowy grób w pobliżu Bengazi

W miejscowości Al-Abyar koło Bengazi natrafiono na zbiorową mogiłę z ciałami 36 osób zamordowanych strzałem w głowę - podała w niedzielę lokalna policja. Region ten znajduje się pod kontrolą Libijskiej Armii Narodowej (ANL), lojalnej wobec gen. Chalify Haftara.

Saudyjki będą mogły oglądać zawody sportowe

Arabia Saudyjska zapowiedziała w niedzielę zniesienie zakazu oglądania przez kobiety zawodów sportowych od stycznia 2018 roku. Saudyjki będą kibicować zawodnikom i drużynom na trzech wyznaczonych obiektach - zaznaczyły władze odpowiedzialne za kulturę fizyczną.

Aneksja osiedli wokół Jerozolimy do Izraela odłożona

Rząd premiera Benjamina Netanjahu odłożył głosowanie w sprawie kontrowersyjnego projektu formalnego włączenia do Izraela żydowskich osiedli wokół Jerozolimy. Zastrzeżenia do niego ma administracja prezydenta USA Donalda Trumpa.

Obrońca praw człowieka rzecznikiem Duterte

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte, krytykowany za prowadzoną krwawymi metodami "wojnę z narkotykami", mianował swym nowym rzecznikiem adwokata i profesora prawa, znanego w kraju jako obrońcę praw człowieka, Harry'ego Roque.

"Irak nie wierzy już w prawa Kurdów"

Prezydent irackiego Kurdystanu Masud Barzani w telewizyjnym wystąpieniu w niedzielę potwierdził, że 1 listopada chce zrzec się sprawowanej funkcji. Wcześniej przeciwnicy jego odejścia zaatakowali parlament, który zatwierdził decyzję przywódcy.

Media: służby Katalonii podsłuchiwały polityków i biznesmenów

Kataloński dziennik "La Vanguardia" ujawnił w niedzielę, że służby tego regionu odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo podsłuchiwały niektórych lokalnych polityków oraz biznesmenów. Policja prowadzi już dochodzenie w tej sprawie. Dowodów na doniesienia mediów miały dostarczyć przeszukania przeprowadzone w rządowych budynkach.

Dymisje po krwawym zamachu w Somalii

Rząd Somalii zdymisjonował komendanta krajowej policji i szefa służb wywiadowczych w reakcji na sobotni podwójny zamach dżihadystów w stolicy kraju, Mogadiszu, w którym według najnowszych danych zginęło co najmniej 29 osób - poinformowały władze w niedzielę.

Odnaleziono szczątki rosyjskiego Mi-8 zaginionego w Arktyce

Norweskie służby ratownicze poinformowały w niedzielę o odnalezieniu szczątków rosyjskiego śmigłowca Mi-8, który w czwartek runął do morza w pobliżu archipelagu Svalbard za arktycznym kręgiem polarnym z ośmioma osobami na pokładzie, które zapewne nie żyją.

"Rozkaz to rozkaz". Dymisja burmistrza Ankary

"Na życzenie" prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, burmistrz Ankary Melih Gokcek, podał się do dymisji po 23 latach sprawowania urzędu. Odniósł się do tego również na Twitterze, pisząc: "Rozkaz to rozkaz".

Proniepodległościowe partie w Katalonii tracą poparcie

Według opublikowanego w niedzielę sondażu partie proniepodległościowe tracą w Katalonii parlamentarną większość. Marginalna różnica w poparciu dla zwolenników i przeciwników secesji zapowiada zaciętą walkę podczas grudniowych wyborów do regionalnego parlamentu.

Zmiany na najwyższych stanowiskach w egipskiej armii

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi mianował generała Mohameda Farida Hegaziego nowym szefem sztabu generalnego armii. Zastąpił on na tym stanowisku Mahmuda Hegaziego, który został doradcą prezydenta do spraw planowania strategicznego i zarządzania kryzysowego.

Rekordowy odsetek imigrantów w Kanadzie

Prawie 22 procent mieszkańców Kanady to imigranci. To najwyższy odsetek imigrantów od 1921 roku. Najszybciej zaś rośnie populacja rdzennych narodów Kanady - wynika z najnowszych danych kanadyjskiego urzędu statystycznego.

Tajlandia żegna króla. Koniec rocznej żałoby

Pięciodniowe uroczystości pogrzebowe króla Tajlandii Ramy IX i trwająca od roku żałoba, oficjalnie kończą się w niedzielę wraz ze złożeniem jego relikwii w pałacu królewskim w stolicy kraju, Bangkoku, a prochów władcy w dwóch innych świątyniach.

"Nie ma obywateli, są głosy. Nie ma imigrantów, są kwoty"

Migracja nie może być masowa i bez zasad, ale nie można też wznosić murów obojętności i strachu - powiedział w sobotę papież Franciszek politykom i ludziom Kościoła z krajów Unii Europejskiej. Mówił też, że Europa nie jest zbiorem liczb i instytucji, lecz składa się z ludzi.

"Katalończycy dostali palec, a chcą całe ciało"

- To jest dziwne, że ktoś tam w tych władzach wierzył, że poważne państwo europejskie czy jakieś mocarstwo światowe może uznać niepodległość Katalonii - stwierdził w programie "Horyzont" Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej". Zdaniem Sławomira Dębskiego, szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, rząd w Madrycie także jest teraz w trudnym położeniu.