Ustawa o IPN "to negowanie Holokaustu". Ostre słowa izraelskich ministrów

Izraelski minister do spraw służb specjalnych, transportu i energii atomowej Israel Kac skrytykował przyjęcie przez polski Senat noweli o IPN. To "odrzucanie odpowiedzialności i zakłamywanie polskiego udziału w Zagładzie" - ocenił. Zaapelował też o odwołanie do kraju na konsultacje ambasador Izraela w Warszawie.

"Przeszła mimo obietnicy". Światowe media o ustawie o IPN

Nocne głosowanie w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni popełnianych przez III Rzeszę, zostało odnotowane w czwartkowy poranek przez szereg mediów na całym świecie. Izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że ustawa przeszła "mimo obietnicy" strony polskiej, że prace nad nią będą jeszcze trwały. Reuters pisze o "bolesnej" prawdzie, której wielu Polaków nie potrafi zaakceptować, a "Washington Post" o ustawie, która może być sygnałem dla najbardziej skrajnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce

Poroszenko: prawda historyczna wymaga dialogu, a nie zakazów

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w czwartek do Polski o obiektywność i dialog w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma umożliwić wszczynanie postępowań karnych między innymi za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Turecka armia zaatakowała cele Kurdów w Iraku

49 bojowników zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zginęło w nalotach przeprowadzonych w poniedziałek w północnym Iraku przez tureckie siły powietrzne - poinformowała w czwartek armia Turcji. W sumie trafiono w 19 celów PKK.

Rosyjski myśliwiec "półtora metra" od Amerykanina. Nowe nagranie

Amerykańskie wojsko publikuje kolejne nagranie z niebezpiecznego incydentu nad Morzem Czarnym. Według ich relacji, rosyjski myśliwiec Su-27 podleciał do samolotu rozpoznawczego EP-3 Ariess II na zaledwie "półtora metra". W wydanym przez Departament Stanu USA oświadczeniu zachowanie rosyjskiego pilota oceniono jako "niebezpiecznie i nieprofesjonalnie".

Jeden podpis i Kanada zmieni słowa hymnu

Kanadyjski hymn będzie neutralny pod względem płci. W środę, po kilkunastu miesiącach prac parlamentarnych, Senat przyjął ustawę zmieniającą dwa słowa wersji angielskiej hymnu. Zamiast "Twoi synowie" Kanadyjczycy będą od teraz śpiewać "my wszyscy".

"Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami". Departament Stanu USA o polskiej ustawie

Departament Stanu USA zachęca polskie władze do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN. "Musimy zachować szczególną ostrożność, by nie ograniczyć debaty i wypowiadania się na temat Holokaustu" - przekazał resort w oświadczeniu. Wcześniej swoje zaniepokojenie nowelizacją przepisów o IPN wyrazili amerykańscy kongresmeni, którzy zwrócili się z apelem do polskiego prezydenta.

Ściśle tajne rządowe dokumenty sprzedane w starych meblach

Setki dokumentów australijskiego rządu, opatrzonych klauzulą "ściśle tajne", zostały znalezione w starych szafkach kartotekowych sprzedanych w sklepie z używanymi meblami - podała w środę australijska telewizja ABC. Natychmiast wszczęto śledztwo w tej sprawie.

Są małe, ale mogą być groźne dla polskiej floty. Rosjanie chwalą się korwetami

Tak małe okręty zazwyczaj nie wypuszczają się na oceany. Rosjanie wysłali jednak swoje dwie nowe korwety z Bałtyjska w obwodzie kaliningradzkim na wielomiesięczny rejs, który zaprowadził je aż na Ocean Indyjski i za równik. Opublikowano nagranie z niecodziennej misji, dobrze pokazujące, jak wyglądają te niepozorne, ale potencjalnie groźne okręty.

Nietypowy kurs i ostre pikowanie. W katastrofie zginął biznesmen z rodziną

Australijskie służby opublikowały wstępny raport z dochodzenia w sprawie katastrofy samolotu, do której doszło 31 grudnia. Mały wodnosamolot rozbił się chwilę po starcie. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie: bogaty brytyjski biznesmen Richard Cousins, czworo członków jego rodziny i pilot. Śledczy ustalili, że chwilę wcześniej maszyna leciała niecodziennym kursem.

Objęty sankcjami, ale wjechał. Zagadkowa wizyta szefa rosyjskiego wywiadu w USA

Szef rosyjskiego wywiadu Siergiej Naryszkin przebywał w ubiegłym tygodniu w USA "na konsultacjach ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami" - potwierdził ambasador Rosji w Waszyngtonie. Informacja o wizycie wywołała poruszenie w USA, ponieważ Rosjanin jest objęty sankcjami, a na rosyjskich służbach ciążą oskarżenia o ingerowanie w amerykańskie wybory prezydenckie.