59 lat od krwawego powstania. Tybetańczycy demonstrują na świecie

Na sobotę przypada Dzień Tybetańskiego Powstania Narodowego upamiętniający antychińskie powstanie w Tybecie z 1959 roku. Z tej okazji co roku w wielu państwach świata tybetańscy aktywiści organizują wiece, aby uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolny Tybet.

Rekordowa liczba "ciemnych lotów" nad Bałtykiem

W ubiegłym roku odnotowano wzmożoną aktywność rosyjskich samolotów wojskowych w rejonie Morza Bałtyckiego. Było ich trzy razy więcej niż w 2012 roku - powiedział w sobotę główny dowódca fińskich sił zbrojnych generał Jarmo Lindberg cytowany przez koncern medialny Lännen Media.

Powstrzymała złodzieja i uratowała dziecko. Dramatyczna interwencja matki

Amerykanka powstrzymała kradzież samochodu i uratowała siedzącego w nim dwuletniego synka. Wcześniej do zaparkowanego przy ulicy auta podszedł mężczyzna i próbował nim odjechać. Zdarzenie, do którego doszło w środę w mieście Bremerton w stanie Waszyngton, zostało nagrane przez kamerę monitoringu. 24-latek został schwytany. Według policji, mógł być pod wpływem narkotyków.

Kanada planuje ograniczenia w dostępie do broni

Rząd Kanady planuje wprowadzenie zmian w prawie, które utrudnią dostęp do broni palnej. Jednym z powodów zaostrzenia przepisów jest wzrost w ostatnich latach liczby zabójstw, których sprawcami są gangi narkotykowe.

"Najbardziej znienawidzony człowiek Ameryki" skazany na więzienie

Martin Shkreli, były szef firmy farmaceutycznej, który wzbudził w 2015 roku oburzenie, gwałtownie podnosząc cenę leku ratującego życie, usłyszał wyrok. Został skazany na siedem lat pozbawienia wolności, musi także zapłacić 75 tysięcy dolarów grzywny. Werdykt zapadł jednak w innej sprawie, niż w tej, po której zaczęto go określać mianem "wroga publicznego numer jeden" i "najbardziej znienawidzonego człowieka Ameryki".

Parlament Wenezueli nie chce obserwatorów ONZ na wyborach

Wenezuelski parlament, w którym większość ma opozycja, skierował do ONZ ostrzeżenie przed wysłaniem na wybory prezydenckie do Wenezueli zagranicznych obserwatorów. Jego zdaniem byłoby to równoznaczne z "legitymizacją farsy", jaką będzie to głosowanie.

Trump spotka się z Kimem. Prezydent Chin pochwala i liczy na dobrą wolę

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że pochwala jego wolę politycznego rozwiązania problemu Korei Północnej i spotkania się z jej przywódcą, Kim Dzong Unem - poinformowały w piątek chińskie media. Swoje zadowolenie w związku z tą decyzją wyraził także sekretarz generalny ONZ.

Erdogan: tureckie siły wkrótce wejdą do Afrinu

Tureckie siły otoczyły miasto Afrin na północy Syrii i wkrótce do niego wejdą - powiedział w piątek w Ankarze prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Wojska tureckie prowadzą w Syrii ofensywę przeciwko kurdyjskiej milicji Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG).

Szef MSZ: w notatce nie ma nic o sankcjach

- Stany Zjednoczone wyrażają swoje zaniepokojenie nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Cały czas jesteśmy o tym informowani - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zapewnił jednak, że stosunki między Waszyngtonem i Warszawą nie są zamrożone. - Stanom Zjednoczonym zależy na dobrych relacjach z Polską - podkreślił.

Wielkanocny królik przyczyną odebrania dzieci rodzicom. Jest wyrok sądu

Zapadł wyrok w sprawie kanadyjskiego małżeństwa, któremu w 2016 roku odebrano dwie przyjęte pod ich dach dziewczynki. Sąd w Ontario uznał, że rodzice nie mieli obowiązku przekazywać dzieciom zwyczaju tak zwanego wielkanocnego królika, przynoszącego prezenty, na tej zaś podstawie odebrano im prawo do opieki nad dziećmi.

Święcenia biskupów tematem rozmów Chin i Watykanu

Negocjacje między Chinami i Watykanem w sprawie ordynacji biskupów postępują szybko, a strony zmierzają do zawarcia porozumienia – powiedział w piątek wiceprzewodniczący kontrolowanego przez chińskie władze Kościoła patriotycznego, biskup Fang Jianping.

Armia wkracza do śledztwa w sprawie otrucia byłego rosyjskiego szpiega

Aż 180 brytyjskich wojskowych z lotnictwa, marynarki i mających doświadczenie w pracy z chemikaliami dołączyło do śledztwa i pojawi się w Salisbury, gdzie w niedzielę znaleziono nieprzytomnego byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala - powiadomiło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. Informacje potwierdził również Scotland Yard.

Wielka zagadka zaginięcia Earhart. "99 procent" pewności

Brytyjski lekarz badający w 1940 roku kości znalezione na bezludnym pacyficznym atolu Nikumaroro mógł popełnić kardynalny błąd. Z nowych analiz, dokonanych w oparciu o zdobycze współczesnej wiedzy, wynika, że wcale nie należały one do "krępego i niskiego mężczyzny", ale niemal idealnie pasują do słynnej amerykańskiej pilotki Amelii Earhart. Może to wskazywać na rozwiązanie tajemnicy jej zaginięcia i oznaczać, że przeżyła ona katastrofę, a później zmarła jako rozbitek.

Franciszek odwiedzi państwa bałtyckie. "Historyczna wizyta"

Papież Franciszek odwiedzi w dniach 22-25 września Litwę, Łotwę i Estonię - ogłosił w piątek rzecznik Watykanu Greg Burke. Tym samym potwierdził wcześniejsze informacje o planach takiej podróży do republik bałtyckich. - To będzie historyczna wizyta – oceniła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.