Timmermans: potrzebne są działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego

Wiceszef Komisji Europejskiej przedstawił w czwartek w Parlamencie Europejskim stanowisko wobec praworządności w Polsce. Oświadczył, że jest świadomy, iż potrzebne są pilne działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. - Nie ma powodu, żeby Komisja Europejska zmieniła swoje stanowisko, ponieważ ryzyko systemowe dla praworządności w Polsce w dalszym ciągu pozostaje - wskazywał Frans Timmermans.

Erdogan "uzgodnił zniesienie stanu wyjątkowego"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego sojusznik w koalicji rządowej, szef Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) Devlet Bahceli uzgodnili, że nie przedłużą kończącego się w lipcu stanu wyjątkowego - podała prorządowa gazeta "Sabah".

Transatlantycki dwugłos w sprawie Iranu

Przyszłość porozumienia nuklearnego Iranu po wycofaniu się z niego USA była przedmiotem środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Przeważała opinia, że Teheran wywiązuje się z zobowiązań. Wyrażano ubolewanie z powodu decyzji USA.

"Polityczny hazard" według PiS. Amerykańskie media komentują ustawę o IPN

Amerykańskie media skomentowały błyskawiczną nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "New York Times" ocenił, że miała ona na celu "naprawienie dyplomatycznych szkód", które wyrządziła wcześniejsza nowelizacja ustawy. Z kolei "Washington Post" ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość uprawia w ten sposób "polityczny hazard".

Podzielona opozycja nie dała rady. Rumuński rząd przetrwał

Podzielona rumuńska opozycja, która zgłosiła wniosek o wotum nieufności wobec rządu, nie zdołała w środę przeprowadzić go przez parlament. Próba obalenia rządu PSD skazana była z góry na niepowodzenie z powodu braku wymaganej większości w parlamencie.

Rozejm na lato. "Bezwzględny, stabilny i bezterminowy"

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy porozumiała się w sprawie rozejmu na okres letni - powiedział w środę po zakończeniu obrad w Mińsku przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Martin Sajdik.

"Waszyngton zrobi wszystko, żeby to zablokować". Bielan w USA o Nord Stream 2

Wydaje mi się, że minister Wess Mitchell był zadowolony z nowelizacji ustawy o IPN, natomiast nie rozmawialiśmy dłużej na ten temat - oświadczył Adam Bielan po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA do spraw europejskich. Przebywający w Waszyngtonie z oficjalną wizytą wicemarszałek Senatu podkreślił, że rozmawiano również o bezpieczeństwie energetycznym i gazociągu Nord Stream 2, który - jak podkreślił - administracja waszyngtońska będzie starać się "zablokować".

"Kontakt z Putinem leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę"

Trump uznał, że bezpośredni kontakt z Putinem leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę wewnątrz kraju - oświadczył w Moskwie doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Jak dodał, prezydent Donald Trump i przywódca Rosji Władimir Putin uważają, że ich planowane spotkanie dwustronne poprawi stosunki pomiędzy dwoma krajami i "leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę".

Babisz przed spotkaniem z Macronem: nie mogę zaakceptować jego słów o migracji

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział w środę, że na spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem będzie mowa między innymi o jego krytycznych uwagach na temat polityki V4 wobec migracji. Jak podkreślił szef czeskiego rządu, Macron "wypowiedział się w sposób", którego on nie może zaakceptować.

Litewski Sejm apeluje do Putina o uwolnienie więźniów politycznych

Sejm Litwy zaapelował w środę do prezydenta Rosji Władimira Putina o zwolnienie przetrzymywanego w kolonii karnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i innych więźniów politycznych. Rezolucję w tej sprawie poparło 82 posłów w 141-osobowym parlamencie, jeden poseł głosował przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu.

Nie żyje ojciec Michaela Jacksona. Miał 89 lat

W środę rano w szpitalu w Los Angeles zmarł Joseph "Joe" Jackson, ojciec legendarnego "króla popu" Michaela Jacksona i założyciel zespołu "The Jackson 5", w którym Michael Jackson, jeszcze jako dziecko, stawiał pierwsze muzyczne kroki. Przyczyną śmierci był rak trzustki - choroba, z którą zmagał się od długiego czasu. Miał 89 lat.

Bolton z wizytą na Kremlu. Wkrótce kolej na Trumpa

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w środę z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, wyraził nadzieję, że jego wizyta w Moskwie pomoże w podjęciu kroków prowadzących do "odnowienia pełnoformatowych stosunków" między Rosją a USA.

Netanjahu: z zadowoleniem przyjęliśmy nowelizację ustawy o IPN

Polska i Izrael podpisały wspólną deklarację w sprawie przyjętej w środę przez parlament i podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN. W tym samym czasie odbyła się konferencja izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który odczytał to samo oświadczenie, co Morawiecki. Netanjahu mówił, iż "jest zadowolony, że polski rząd, parlament, Senat oraz prezydent całkowicie wycofali przepisy, które spowodowały burzę i konsternację w Izraelu i wśród międzynarodowej społeczności".

"Afryka należy do stref najbardziej narażonych na atak"

Ponad 10 tysięcy bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) i Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQMI) przebywa obecnie na kontynencie afrykańskim - poinformował w środę szef MSZ Maroka Nasser Burita po spotkaniu koalicji antydżihadystycznej. Jak dodał, "Afryka należy teraz do stref najbardziej narażonych na atak".

Albania nie chce ośrodków dla migrantów. "Niebezpieczne rozwiązanie"

Albania nigdy nie zgodzi się na utworzenie na jej terytorium ośrodków dla migrantów przybywających do Unii Europejskiej - oświadczył premier Edi Rama, cytowany w środę przez niemiecki dziennik "Bild". Jak ocenił, rozwiązanie, by próbować uczynić z Albanii "falochron" wobec migrantów w Europie, jest "niebezpieczne".

Amerykanie deklarują wsparcie dla Ukrainy

Amerykańska administracja uważa za kluczowe bezpieczeństwo Ukrainy i wspieranie władz tego kraju na drodze reform - oświadczył zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan, który spotkał się w Kopenhadze z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem.

Politycy ogłaszają zawieszenie ćwiczeń. Dowódca: nie było instrukcji

Decyzja polityków w Waszyngtonie i Seulu o zawieszeniu wspólnych ćwiczeń w Korei Południowej nie oznacza, że wojska obu państw całkowicie zaprzestaną treningu oraz wzmacniania swoich zdolności - oświadczył dowódca wojsk USA w Korei, generał Vincent Brooks. Dodał, że nie otrzymał żadnych instrukcji dotyczących zawieszenia wszelkich ćwiczeń.

Tusk napisał list. "Stawka jest wysoka, a czasu jest mało"

Unia Europejska musi być zdolna kontrolować granice zewnętrzne, bo coraz więcej ludzi zaczyna wierzyć, że tylko rządy silnej ręki, z tendencjami autorytarnymi, są w stanie zatrzymać falę nielegalnej migracji - ocenił w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Czechy mają nowy rząd. Teraz liczy na wsparcie komunistów

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował koalicyjny rząd premiera Andreja Babisza. Mniejszościowy gabinet tworzą centroprawicowy ruch Ano Babisza i Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) Jana Hamaczka, który otrzymał dwie teki - szefa MSW i MSZ. W 200-osobowej Izbie Poselskiej koalicja rządowa ma 93 mandaty, musi liczyć więc na wsparcie Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM).