Konstrukcja Notre Dame "ocalona od całkowitego zniszczenia"

Jeden z symboli Paryża, katedra Notre Dame, w poniedziałek wieczorem stanęła w ogniu. Strażacy przez wiele godzin walczyli z pożarem. Początkowo wydawało się, że nie uda się ocalić świątyni - runęła iglica, spłonął dach. Po godzinie 23 szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że "można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana". Gwałtowny pożar został opanowany przed godziną 4 nad ranem we wtorek. Prezydent Francji zapowiedział odbudowanie katedry.

Ogień w Notre Dame. Co wiemy o pożarze

Przez cały wieczór i noc strażacy walczyli z ogniem, który wybuchł w katedrze Notre Dame. Ogromne płomienie i kłęby dymu nad jedną z najbardziej znanych katedr na świecie sprawiły, że setki tysięcy osób wstrzymało oddech. Pod koniec dnia szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet poinformował, że główna struktura została uratowana. Udało się także ocalić obie wieże zabytku. Nad ranem poinformowano o ugaszeniu pożaru - podały media. Oto, co wiemy do tej pory.

Pieśń i modlitwa. Paryżanie patrzyli, jak płonie symbol ich miasta

Symbol Paryża i jedno z najważniejszych miejsc dla francuskich katolików, katedra Notre Dame, stanęła w poniedziałek w płomieniach. Tysiące zrozpaczonych paryżan przyglądało się, jak średniowieczną świątynie spowijają kłęby dymu. Wierni w tłumie odśpiewali wspólnie "Zdrowaś Maryjo" (Je vous salue). Metropolita Paryża Michel Aupetit wezwał natomiast, by na znak solidarności w paryskich kościołach rozbrzmiały dzwony.

"Wszyscy jesteśmy dzisiaj z Paryżem"

"Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Notre Dame należy do całej ludzkości" - podkreślił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Zobaczyłem potworny obraz"

Spłonął paryski symbol, katedra Notre Dame. Przed świątynią jeszcze podczas akcji ratunkowej gromadziły się setki mieszkańców miasta i turystów. - Bardzo szybko zobaczyliśmy dużą chmurę szarego i żółtego dymu wydobywającego się z budynku - powiedział dziennikowi "Le Parisien" rzecznik prasowy katedry André Finot. - Barman powiedział, że Notre Dame płonie. Wyszedłem i zobaczyłem potworny obraz - relacjonował świadek pożaru Patryk Bukalski.

"Gorzkie, ale jednak zwycięstwo"

Fińscy socjaldemokraci wygrali wybory pierwszy raz od 1999 roku, ale o ich zwycięstwie nad Partią Finów zdecydowała różnica kilku tysięcy głosów. To "gorzkie, ale jednak zwycięstwo" - ocenił w poniedziałek dziennik "Helsingin Sanomat".

Zdalnie sterowane żurawie rozpoczęły usuwanie paliwa jądrowego

Rozpoczęto usuwanie prętów paliwowych z drugiego ze zniszczonych reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Prace w silnie skażonym rejonie reaktora przeprowadzane są przy użyciu zdalnie sterowanych żurawi. W 2011 roku w japońskiej Fukushimie doszło do największej katastrofy nuklearnej od 1986 roku.

Xi Jinping odwiedzi Japonię? Minister z misją w Pekinie

Premier Chin Li Keqiang i odwiedzający Pekin szef japońskiego MSZ Taro Kono rozmawiali o poprawie stosunków dwustronnych i ustaleniach dotyczących możliwej czerwcowej wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Japonii - podała agencja Kyodo. Potencjalna podróż Xi do Japonii byłaby pierwszą, odkąd w 2013 roku został on prezydentem ChRL.

Prezydent Ekwadoru mówi, dlaczego nie chcieli już Assange'a

Julian Assange wielokrotnie łamał warunki swojego azylu i próbował wykorzystać ambasadę Ekwadoru w Londynie jako "centrum szpiegowskie" - stwierdził prezydent Ekwadoru Lenin Moreno. W niedzielę brytyjski "Guardian" opublikował pierwszy anglojęzyczny wywiad z Moreno od czasu aresztowania założyciela Wikileaks.

Prezydent Izraela rozpoczął konsultacje z frakcjami w parlamencie

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin rozpoczął konsultacje w sprawie przyszłej koalicji rządowej z przedstawicielami nowych frakcji, które dostały się do Knesetu po wyborach z 9 kwietnia. Rozmowy powinny być formalnością, biorąc pod uwagę wyniki zeszłotygodniowych wyborów parlamentarnych.

Morawiecki w Brukseli rozmawiał o rolnictwie

Unijna polityka rolna, wyrównywanie dopłat oraz pomoc dla polskich rolników w razie bezumownego brexitu - te tematy premier Mateusz Morawiecki omówił podczas niedzielnego wieczornego spotkania z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem.

Węgrzy uczcili pamięć ofiar Holokaustu

Tysiące Węgrów wzięły w niedzielę udział w corocznym Marszu Żywych, upamiętniającym ofiary Holokaustu. W tym roku gościem honorowym Marszu był brytyjski minister do spraw Szkocji David Mundell.

Lewica wygrała, ale stworzenie rządu może być trudne

Partia socjaldemokratyczna (SDP) wygrała wybory parlamentarne w Finlandii - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek fińskie ministerstwo sprawiedliwości. Według nieoficjalnych wyników ze wszystkich lokali wyborczych ugrupowanie to zdobyło 17,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Partia Finów (PS) z 17,5 proc. poparcia.

Jest zgoda na przedłużenie brexitu. Tusk podaje datę

Unijni przywódcy zgodzili się na przedłużenie brexitu - poinformował w nocy ze środy na czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przywódcy 27 państw członkowskich i Wielka Brytania zgodzili się na opóźnienie brexitu do 31 października.