Wiceprezes Huawei pozwała kanadyjski rząd

Wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou złożyła pozew cywilny przeciw funkcjonariuszom kanadyjskiej służby ochrony granic, policji i rządowi federalnemu. Zarzuca im naruszenie jej konstytucyjnych praw.

Leonardo da Vinci ma ocieplić relacje Włoch i Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w niedzielę, że razem z przywódcą Włoch Sergio Mattarellą będzie uczestniczył 2 maja w Paryżu w obchodach 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Macron zapowiedział to w rozmowie z włoską telewizją RAI.

Papież Franciszek: od języka zaczynają się wojny

- Jesteśmy specjalistami w dostrzeganiu wad u innych ludzi - oświadczył papież Franciszek podczas wizyty w parafii w północnej części Rzymu. Radził wiernym: - Jeśli chcecie kogoś obmawiać, lepiej ugryźcie się mocno w język; spuchnie i nie będziecie mogli mówić.

Konserwatyści wygrali wybory samorządowe na Litwie

Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał najwięcej głosów – 16,03 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) z wynikiem 13,29 proc. – wskazują dane Głównej Komisji Wyborczej.

Trump tłumaczy ograniczenie manewrów z Koreą Południową

Ograniczenie wspólnych manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych z Koreą Południową spowodowane jest oszczędnościami - oświadczył prezydent USA Donald Trump. Zasugerował również, że taki krok może zmniejszyć napięcia w relacjach z Koreą Północną.

"To jest naprawdę ostatnia szansa na pokój"

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt ostrzegł w niedzielę w Adenie przed załamaniem się procesu pokojowego w Jemenie. Hunt jest pierwszym szefem dyplomacji zachodniego państwa, który przybył do Jemenu od wybuchu wojny w tym kraju w 2015 roku. - Jestem tu, ponieważ to jest naprawdę ostatnia szansa na pokój w Jemenie - podkreślił.

Ukraiński arcybiskup zatrzymany na Krymie i wypuszczony. "Pierwszy poważny sygnał"

Arcybiskup symferopolski i krymski Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens (Kłyment) został wieczorem w niedzielę wypuszczony z komisariatu policji w Symferopolu. Ukraińskiego hierarchę zatrzymano w około południa na dworcu w tym położonym na Krymie mieście. Planował jechać do Rostowa nad Donem na proces najmłodszego ukraińskiego więźnia politycznego, Pawła Hryba.

Protesty na ulicach, w sztabie zamieszanie. Niejasności wokół kandydatury Butefliki

Szef sztabu wyborczego prezydenta Algierii Abdelaziza Butefliki przybył w niedzielę do Rady Konstytucyjnej w Algierze, gdzie muszą być zgłoszone kandydatury osób chętnych do udziału w kwietniowych wyborach prezydenckich - podał Reuters, powołując się na świadka. Wcześniej arabskojęzyczna telewizja satelitarna Ennahar informowała, że kandydatura została już zgłoszona.

USA i Korea Południowa wstrzymują wspólne manewry wojskowe

USA i Korea Południowa podjęły decyzję o wstrzymaniu dorocznych wspólnych ćwiczeń wojskowych "Foal Eagle" i "Key Resolve", które regularnie wywoływały ostre protesty Korei Północnej - poinformował w sobotę wieczorem czasu lokalnego Pentagon. Szefowie resortów obrony obu państw tłumaczyli, że chcą w ten sposób zrobić miejsce na "dyplomatyczne wysiłki, by osiągnąć całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego".

"Milo złodziej". Domagają się rezygnacji prezydenta

Tysiące osób wyszło w sobotę na ulice Podgoricy, stolicy Czarnogóry, domagając się ustąpienia ze stanowiska prezydenta Milo Djukanovicia i jego rządu. Obywatele oskarżają obecne władze o korupcję, kumoterstwo i nadużycia.

Estończycy wybierają parlament

W Estonii rozpoczęły się w niedzielę rano wybory parlamentarne. Ich faworytami są rządząca socjaldemokratyczna Estońska Partia Centrum (EKK), która jest wpierana przez rosyjskojęzyczną mniejszość, oraz opozycyjna liberalna Estońska Partia Reform (ER).

Teheran krytykuje Londyn. "Niewolnicze posłuszeństwo wobec władz USA"

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu skrytykowało w sobotę Wielką Brytanię za uznanie politycznego skrzydła Hezbollahu za organizację terrorystyczną. Według władz w Teheranie ignoruje to wolę wielu Libańczyków i rolę tej szyickiej organizacji w walce z tak zwanym Państwem Islamskim.

Największy przegrany szczytu w Hanoi? "Nie Trump i na pewno nie Kim Dzong Un"

- Największym przegranym tego szczytu nie jest wcale nawet Donald Trump, a na pewno nie Kim Dzong Un, tylko prezydent Korei Południowej Mun Dze In - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 profesor Bogdan Góralczyk, dyplomata, były ambasador RP w Tajlandii. Jak wskazał, to właśnie on cały swój program prezydencki oparł o to, że spróbuje "nie tyle zjednoczyć, bo to daleki proces, ale zainwestować w Korei Północnej".

"Macron w ogóle nas nie słucha"

Około 5,6 tysiąca osób zgromadziło się w sobotę we Francji na protestach zorganizowanych przez ruch "żółtych kamizelek", w tym około 1300 w Paryżu - wynika z danych przekazanych przez MSW. To już 16. z rzędu sobotni protest "żółtych kamizelek".

Dziennikarze protestują. "Rząd ignoruje problem"

Kilkuset dziennikarzy zebrało się w sobotę w centrum stolicy Chorwacji, Zagrzebia, by zaprotestować przeciwko wywieraniu presji na pracowników mediów oraz ograniczaniu wolności prasy w tym kraju.

W Europie krytykowani, we Włoszech rośnie im poparcie

Rośnie poparcie dla współrządzącej Włochami prawicowej Ligi wicepremiera Matteo Salviniego - wynika z przedstawionego w sobotę sondażu. Gotowość głosowania na to ugrupowanie deklaruje prawie 36 procent obywateli. Spada natomiast poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd.

Były prezydent wypuszczony z więzienia na pogrzeb wnuka

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w sobotę po raz pierwszy opuścił więzienie, w którym od kwietnia zeszłego roku odsiaduje wieloletni wyrok za korupcję. Władze zgodziły się na to, by Lula wziął udział w pogrzebie swojego siedmioletniego wnuka.