Notre Dame zniszczona. Zdjęcia z drona dwa dni po pożarze

Skalę zniszczeń, jakie dotknęły katedrę Notre Dame w poniedziałkowym pożarze, widać wyraźnie na opublikowanych dwie doby później zdjęciach z drona. Konstrukcja przetrwała, jednak pojawiają się pytania, czy jeden z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa da się odbudować w ciągu pięciu lat. Chciałby tego prezydent Emmanuel Macron. Premier Edouard Philippe zapowiedział w środę, że Francja ogłosi międzynarodowy konkurs na projekt rekonstrukcji iglicy paryskiej katedry.

Stracili kontrolę nad grillem. Mają zapłacić po 13,5 miliona euro

Twierdzą, że są "kozłami ofiarnymi", a przyczyn pożaru nie można ustalić, jednak sąd dał wiarę ekspertom, którzy nie mają wątpliwości. Dwaj włoscy studenci zostali uznani winnymi spowodowania olbrzymiego pożaru, do którego doszło na przełomie roku w północnej części kraju, w dystrykcie Como. Wszystko przez grilla.

Nocne bombardowanie Trypolisu. Większość zabitych to kobiety

Co najmniej siedmioro cywilów zginęło, a siedemnaścioro zostało rannych we wtorek przed północą w wyniku ostrzału rakietowego Trypolisu - poinformowały służby ratunkowe. Libijska stolica od początku kwietnia jest atakowana przez siły chcącego przejąć władzę nad krajem generała Chalify Haftara.




Napięcie między Unią i USA. Powodem nieruchomości na Kubie

Stany Zjednoczone nie odnowią obowiązującego od dwóch dekad zakazu procesów wobec firm korzystających z nieruchomości, które Kuba odebrała Amerykanom po rewolucji z 1959 roku - poinformował w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ta decyzja otworzy drogę do pozwów przeciwko zagranicznym firmom robiącym interesy w Hawanie. Bruksela jest gotowa chronić inwestycji i działalności gospodarczej obywateli i podmiotów z państw Unii Europejskiej - poinformowała w środę Komisja Europejska.

Walczy o środowisko, chciała rozmawiać z papieżem. Franciszek spełnił prośbę

Papież Franciszek spotkał się w środę w Watykanie z 16-letnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, inicjatorką strajków szkolnych w obronie klimatu. Do krótkiego spotkania doszło na zakończenie papieskiej audiencji generalnej. Franciszek podziękował jej za zaangażowanie w obronie środowiska - relacjonował rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

Obalony przez armię, ścigany przez haski trybunał. Może znaleźć azyl u byłego sąsiada

Uganda rozważa udzielnie azylu obalonemu prezydentowi Sudanu Omarowi Baszirowi, mimo ciążących na nim oskarżeń Międzynarodowego Trybunału Karnego - poinformował ugandyjski minister spraw zagranicznych. Były przywódca Sudanu, oskarżony między innymi o ludobójstwo, został we wtorek przeniesiony przez rządzących krajem wojskowych do więzienia Kobar w stolicy kraju Chartumie - przekazała agencja Reutera.

Duńska wyspa pionierem zasady "zero waste". Nic tu ma się nie zmarnować

Bornholm chce być pierwszym w Europie regionem, gdzie ma się nic nie marnować - to niezwykły, ale jakże potrzebny projekt, mający promować ekologię i troskę o planetę. - Wszystkie odpady na Bornholmie będą użyte ponownie lub poddane recyklingowi - wyjaśniał Jens Hjul-Nielsen, współautor projektu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gwieździe serialu grozi 10 miesięcy więzienia

Prokuratorzy będą chcieli kary od czterech do 10 miesięcy pozbawienia wolności dla zamieszanej w skandal korupcyjny na najlepszych amerykańskich uczelniach Felicity Huffman - podaje CNN, powołując się na źródła znające sprawę. Aktorka znana z serialu "Gotowe na wszystko" jest w grupie 13 rodziców, którzy przyznali się do wręczania łapówek w zamian za pomoc w przyjęciu ich dzieci na studia.

Konserwatyści biorą kolejną prowincję

Wtorkowe wybory do parlamentu kanadyjskiej prowincji Alberta wygrała Zjednoczona Partia Konserwatywna - wynika ze wstępnych wyników podawanych po zamknięciu lokali wyborczych. To kolejna prowincja w ciągu roku, w której rządy przejmują konserwatyści.

Morawiecki: Notre Dame jest naszym wspólnym dziedzictwem

Zadeklarowałem prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi naszą pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame. Od decyzji władz francuskich będzie zależało to, w jakim stopniu będziemy mogli dopomóc w tej odbudowie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Wyborów nie wygrał, dostał misję tworzenia rządu

Dotychczasowy premier Estonii Juri Ratas, którego Estońska Partia Centrum (EKK) zajęła w marcowych wyborach drugie miejsce, dostał we wtorek misję utworzenia rządu. Prawdopodobne jest, że do koalicji rządzącej po raz pierwszy wejdzie skrajnie prawicowa Konserwatywna Partia Ludowa Estonii (EKRE).

"Kreatywnie zakłócali" funkcjonowanie Londynu. Policja: utrudnienia odczuło pół miliona osób

Ponad dwieście osób zostało zatrzymanych w drugim dniu paraliżujących centrum Londynu protestów przeciwko bierności wobec zmian klimatu. Demonstrujący, którzy deklarują, że ich planem jest "kreatywne zakłócenie" funkcjonowania brytyjskiej stolicy, zablokowali między innymi skrzyżowanie na Oxford Circus, most Waterloo i okolice placu Trafalgar. Policja oceniła, że utrudnienia odczuło ponad 500 tysięcy osób.