O losie Notre Dame przesądziło "15-30 minut"

W poniedziałek przed godziną 19 paryska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o płomieniu, który pojawił się na dachu katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień opanował już większość budynku, wywołując obawy o to, czy średniowieczna konstrukcja wytrzyma. Co wiemy o przebiegu pożaru, który strawił symbol Francji?

Macron: odbudujemy Notre Dame w pięć lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek, że paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Pożar, który wybuchł w świątyni, doprowadził do zawalenia się iglicy i dachu; struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Tusk: potrzebujemy marzycieli i marzeń

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wskazał, że Unia nie może rezygnować z "marzenia" o tym, iż Wielka Brytania może zrezygnować z opuszczenia Wspólnoty. Dał też do zrozumienia, że "zmęczenie" brexitem nie powinno doprowadzić do nieuregulowanego wyjścia.

Walczyli o każdy centymetr katedry. Nowe nagranie z akcji strażaków

Około 400 strażaków przez wiele godzin walczyło z płomieniami, które ogarnęły w poniedziałek katedrę Notre Dame. Zawaliła się iglica i dach świątyni, udało im się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii. We wtorek paryska straż pożarna opublikowała nagranie z tej dramatycznej akcji.

Tak wygląda wnętrze Notre Dame po pożarze

W poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame zniszczeniu uległ dach, iglica oraz część stropu. Uszkodzone zostało też drewniane wnętrze. Na zdjęciach ze środka katedry widać skalę katastrofy.

Dzieła sztuki z Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester. Dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym.

Tusk po pożarze Notre Dame: solidarność i wsparcie, a nie polityczny jazgot

Dla mnie jest rzeczą bardzo ważną, żebyśmy wszyscy dokładnie w takim momencie, jak ten dramat paryski, pokazywali raczej jak najlepsze uczucia wobec siebie, raczej solidarności i wsparcia niż politycznego jazgotu - ocenił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do pożaru, który strawił znaczną część katedry Notre Dame. Tusk dodał, że "obowiązkiem wszystkich Europejczyków, też oczywiście Polaków, jest dodać dziś otuchy Francuzom".

Prezydent Duda zapewnił prezydenta Francji o gotowości do pomocy

W związku z tragicznym pożarem katedry Notre Dame łączymy się duchowo ze wszystkimi obywatelkami i obywatelami Francji, których dotknął ten dramat - napisał w depeszy kondolencyjnej prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że Polska jest gotowa wziąć udział w odbudowie zniszczonej świątyni. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się. - Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II - dodał.

Bezcenne zbiory gromadzone przez stulecia. Co znajdowało się wewnątrz Notre Dame

Korona cierniowa, relikwie Krzyża Świętego, tunika świętego Ludwika, słynne organy i olbrzymie malowidła - to tylko część z bezcennego wyposażenia i zbiorów znajdujących się w paryskiej katedrze Notre Dame, którym zagroził poniedziałkowy pożar. Najcenniejsze z nich, przechowywane w skarbcu, udało się uratować. Los pozostałych jest jednak nieznany.

Już ponad połowa Rosjan pozytywnie ocenia Stalina

Pozytywna ocena postaci Józefa Stalina w rosyjskim społeczeństwie sięgnęła najwyższego poziomu w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie połowa Rosjan pozytywnie odnosi się do Stalina - wynika z sondażu niezależnego ośrodka badania opinii społecznej Centrum Lewady.

Deskorolka, drag queen i imprezy. Julian Assange na nagraniach z ambasady

Julian Assange zaczął podupadać na zdrowiu i zachowywać się ekscentrycznie. Jego zachowanie, niesprzątanie łazienki oraz liczni goście coraz bardziej ciążyły personelowi placówki - pisze hiszpański "El Pais". Gazeta dotarła do nagrań z czasu, w którym założyciel Wikileaks mieszkał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Ogień ugaszony. Szukają przyczyny pożaru Notre Dame

Przyczyna pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame wciąż nie jest znana, władze kontynuują śledztwo w tej sprawie - powiedział we wtorek rano dziennikarzom wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez. Przed godziną 10 paryscy strażacy poinformowali, że pożar został ugaszony.

"Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła"

Na pewno są straty większe, niż nam się wydaje - ocenił we "Wstajesz i wiesz" doktor Mariusz Klarecki, historyk sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie, oceniając ogrom pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Mówił w TVN24, że "wielu elementów utraconych nie da się odtworzyć". - Katedra płakała łzami palących się witraży, topiącego się szkła - dodał. Piaskowiec, z którego wykonana jest konstrukcja i wysokie temperatury to "bardzo złe połączenie" - ocenił profesor Krzysztof Moraczewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Szydło: będziemy się chcieli włączać w odbudowę Notre Dame

Będą różnego rodzaju możliwości wsparcia odbudowy paryskiej katedry Notre Dame. Chodzi też o pewien symbol: katedra jest symbolem chrześcijańskiej Europy - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Beata Szydło. Wyraziła przy tym przekonanie, że w odbudowę "będą się włączać ludzie".

"Nie zostanę dziś premierem". I nie została

Parlament Estonii odrzucił w poniedziałek propozycję powołania mniejszościowego rządu liberałów z socjaldemokratami. Na czele gabinetu miałaby stanąć Kaja Kallas, liderka liberalnej Partii Reform, zwycięzcy ostatnich wyborów.

Amerykanie "bardzo dobrze przygotowani" na "dzień po" w Wenezueli

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził przekonanie, że koniec wenezuelskiego reżimu Nicolasa Maduro jest coraz bliższy. Oświadczył, że Waszyngton nie ustanie w wysiłkach na rzecz przywrócenia demokracji w tym kraju. Pompeo wypowiadał się na zakończenie podróży po Ameryce Łacińskiej.

Amerykańskie dzienniki z nagrodą Pulitzera

Dwa wielkie amerykańskie dzienniki "The Wall Street Journal" i "The New York Times" otrzymały nagrody Pulitzera za materiały poświęcone prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi.