Izba Gmin za opóźnieniem brexitu

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z Unii Europejskiej lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą. Za uchwałą opowiedziało się 412 deputowanych. Przeciw oddano 202 głosy.

Koniec poszukiwań w gruzach zawalonej szkoły

Nigeryjskie władze poinformowały w czwartek o wstrzymaniu akcji poszukiwawczej na miejscu środowej katastrofy budowlanej w Lagos w Nigerii. W środę wieczorem podano, że spod gruzów wydobyto osiem ciał i 37 żywych osób, ale ostateczny bilans ofiar nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo też, ile osób jest uznawanych za zaginione.

"Cyrk trwa, akrobaci wydają się jednak wyczerpani". Media o brexicie

Wynik głosowań w sprawie bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej udowodnił, że rząd utracił kontrolę nad tym procesem - oceniły w czwartek brytyjskie media. Prasa skrytykowała też eurosceptycznych posłów za przedstawianie nierealnych rozwiązań obecnego kryzysu. Do sytuacji wokół brexitu odniosła się także włoska "Corriere della Sera", określając ją jako "tragikomiczną".

Fidesz w tarapatach. Orban przeprasza za "napastliwy język"

Premier Węgier Viktor Orban w liście do przywódców partii należących do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), które chciały wykluczenia z tej grupy rządzącego na Węgrzech Fideszu, apeluje o zrewidowanie tego stanowiska i przeprasza za "napastliwy język".

Komandosi na balkonie, otrucie octem i proces w kuchni. Kulisy aresztu "księżniczki Uzbekistanu"

Pewnego dnia ubrani na czarno komandosi zeszli po linach na balkon, zabrano nam elektronikę i dokumenty, a prywatni ochroniarze stali się naszymi strażnikami - tak w 2014 roku miał wyglądać początek aresztu Gulnary Karimowej, córki ówczesnego prezydenta Uzbekistanu. Brytyjski "The Guardian" przytacza relacje jej córki - Iman, która ujawnia nieznane dotąd szczegóły losów swojej matki.

Komisja Europejska: Unia gotowa na brexit z umową lub bez

Unia Europejska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie - skomentował w środę wieczorem rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

102 morderstwa i 14 zaginięć. Ten kraj to piekło dla dziennikarzy

Reporterzy bez Granic powiadomili Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodniach popełnionych wobec dziennikarzy w Meksyku w latach 2006-2018. Akt oskarżycielski przygotowany z organizacją meksykańską CIC Propuesta Civica wymienia 116 przestępstw popełnionych przeciwko dziennikarzom z powodu pełnionych przez nich funkcji: 102 morderstwa i 14 zaginięć.

Przedłużono mu karę więzienia. Zaraz potem usłyszał nowe zarzuty

Sąd w Waszyngtonie skazał w środę Paula Manaforta, byłego szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, m.in. za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości na dodatkowe 43 miesiące więzienia, które zostaną dodane do poprzedniego wyroku czterech lat pozbawienia wolności. Wkrótce potem nowojorski prokurator wysunął wobec niego nowe zarzuty.

Izba Gmin przeciw "twardemu brexitowi"

Izba Gmin przegłosowała uchwałę, w której opowiedziano się przeciwko opuszczeniu Unii Europejskiej bez umowy. Za było 321 deputowanych. Przeciw oddano 278 głosów. Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że pomimo przyjęcia uchwały w przypadku braku większości dla innego rozwiązania "twardy brexit" pozostaje domyślnym scenariuszem w świetle prawa międzynarodowego.

"Pilot dostał zgodę na zawrócenie". Nowe informacje o katastrofie boeinga

Pilot etiopskiego boeinga 737 MAX, który w niedzielę rozbił się tuż po starcie z lotniska w Addis Abebie, zgłaszał problemy z systemem kontroli lotu i prosił o zgodę na zawrócenie samolotu - ujawnili w środę przedstawiciele Ethiopian Airlines. Dodali, że czarne skrzynki z pokładu, które mogą pomóc wyjaśnić przyczyny katastrofy, zostaną przesłane do Europy i tam zbadane.

"Ostre tłumienie wolności słowa w Rosji". Twórcy protestują, Kreml uspokaja

Rada Federacji parlamentu Rosji przyjęła w środę projekty ustaw, przewidujące kary za rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości oraz za znieważanie władz w internecie. Przed głosowaniem Rada do spraw Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka apelowała o odrzucenie nowych przepisów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uspokajał, że przyjęcie ustaw nie jest próbą wprowadzenia cenzury w Rosji.