Spór o brexit w dziesięciu punktach

Rezygnacja z awaryjnego mechanizmu w sprawie Irlandii, tak zwanego backstopu, podważałaby istotę Unii Europejskiej. Akceptacja tego mechanizmu podważałaby z kolei istotę brexitu - podkreśla Maciej Sokołowski. Korespondent TVN24 i TVN24 BiS z Brukseli w punktach wyjaśnia źródła sporu o treść umowy, na której warunkach Wielka Brytania chce opuścić Unię.

Psiaki z całego świata wspierają śmiertelnie chorą dziewczynkę

Policja z Wisconsin zorganizowała niecodzienną akcję dla 7-letniej Emmy walczącej z guzem mózgu. Funkcjonariusze pojawili się przed domem dziewczynki z 35 psami policyjnymi. Zainspirowała ich internetowa akcja, w wyniku której Emma otrzymała tysiące listów, maili i wiadomości ze zdjęciami czworonogów.

Skandal korupcyjny. Oskarżone gwiazdy "Gotowych na wszystko" i "Pełnej chaty"

Gwiazdy popularnych seriali - Felicity Huffman i Lori Loughlin - znalazły się wśród oskarżonych o udział w oszustwie. Zarzuty dotyczą wręczania łapówek w zamian za pomoc w przyjęciu dzieci na studia. Jak twierdzą śledczy, to największy w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości "przekręt" tego rodzaju: około 50 oskarżonych z sześciu stanów, miliony nielegalnie przekazanych dolarów i zamieszane w proceder najbardziej prestiżowe uczelnie USA.

Backstop. Czym jest i dlaczego budzi aż tyle kontrowersji

Im bliżej brexitu, tym częściej na ustach polityków i w prasowych nagłówkach pojawia się jedno słowo: backstop. Mechanizm, który ma pomóc uniknąć przynajmniej części kłopotów, generuje inne. Czym jest backstop i dlaczego jest aż tak kontrowersyjny?

Kardynał skazany za pedofilię

Australijski kardynał George Pell został w środę skazany przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za takie czyny. O wcześniejsze zwolnienie Pell będzie mógł ubiegać się najwcześniej po 3 latach i 8 miesiącach.

"Weber i Orban chcą, by Fidesz pozostał w EPL"

Zarówno szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, jak i premier Węgier Viktor Orban chcą, aby rządzący na Węgrzech Fidesz pozostał w EPL - oświadczył we wtorek kierujący kancelarią premiera minister Gergely Gulyas. Sam Weber zaznaczył jednak, że problemy między EPL i Fideszem "nie zostały jeszcze rozwiązane".

"Impas można rozwiązać tylko w Wielkiej Brytanii"

Unijni liderzy wyrazili we wtorek wieczorem żal z powodu wyniku głosowania w Izbie Gmin, która odrzuciła "porozumienie rozwodowe" Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ich zdaniem impas może być teraz przełamany tylko w Zjednoczonym Królestwie.

"Dwa szkice porozumienia" między USA a talibami

Zakończono najdłuższą rundę rozmów i uzyskano wstępne porozumienie w sprawie wycofania wojsk koalicji i zabezpieczeń przed terroryzmem - poinformował we wtorek specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad, który prowadzi tam negocjacje pokojowe z talibami. "To jasne, że obie strony chcą zakończyć tę wojnę" - napisał w internecie.

Nowy ambasador Polski rozpoczął urzędowanie w Kijowie

Do Kijowa przybył nowy ambasador Polski Bartosz Cichocki, który we wtorek złożył kopie listów uwierzytelniających w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. "Życzyłem panu ambasadorowi sukcesów w pracy dla dobra stosunków ukraińsko-polskich" - podkreślił w internetowym wpisie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.

"Relacje siły są niesymetryczne". Fiński raport o wschodnim sąsiedzie

Finlandia obrała kurs na zacieśnienie współpracy z Zachodem przy jednoczesnym utrzymaniu dialogu z Rosją, ale coraz silniejsze przybliżanie się do zachodnich struktur obronnych może prowadzić do presji ze strony Moskwy - oceniono w raporcie fińskich ekspertów. Podkreślono, że relacje siły między Rosją a Finlandią są "niesymetryczne".

Polski ambasador wezwany do ministerstwa. Przez oświadczenie IPN o "Burym"

Ambasador RP został wezwany do białoruskiego MSZ w związku z wydanym w poniedziałek oświadczeniem Instytutu Pamięci Narodowej. IPN uznał za "wadliwe" własne wcześniejsze ustalenia mówiące, że zabójstwa popełnione tuż po wojnie przez oddział partyzancki dowodzony przez kapitana Romualda Rajsa "Burego" "należą do zbrodni ludobójstwa".

"Nie chcę, żeby Albert Einstein był moim pilotem"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump uważa, że współczesne samoloty stają się zbyt skomplikowane, a przez to niebezpieczne. Napisał o tym trzy dni po katastrofie amerykańskiej produkcji Boeinga 737 MAX 8, który w niedzielę rozbił się w Etiopii.

Madryt nakazuje Katalonii usunięcie żółtych wstążek

Hiszpańska Państwowa Komisja Wyborcza (JEC) nakazała rządowi Katalonii Quima Torry usunięcie ze wszystkich publicznych budynków w regionie żółtych wstążek, a także innych symboli lokalnego separatyzmu. Autonomiczny gabinet musi wypełnić polecenie najpóźniej do środy.

Pierwszy rejs bojowy superniszczyciela

Futurystyczny amerykański niszczyciel rakietowy USS Zumwalt odbył pierwszy rejs bojowy - poinformowała Flota Pacyfiku US Navy. Supernowoczesny okręt w piątek wyruszył z San Diego w Kalifornii, aby w poniedziałek przybyć do kanadyjskiego portu w mieście Esquimalt.

Pelosi: Trump nie jest wart impeachmentu

Nie jestem zwolenniczką impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ grozi to zbyt głęboką polaryzacją społeczeństwa - stwierdziła w wywiadzie dla "Washington Post" przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. "Nie jest tego wart" - dodała, mówiąc o prezydencie.

Prezydent w Pradze: braterstwo, a nie bratnia pomoc

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydentów: Czech - Milosza Zemana, Słowacji - Andreja Kiski oraz Węgier - Janosa Adera trwają w Pradze uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. Jak podkreślał prezydent Polski, NATO "jest sojuszem, w którym braterstwo znaczy braterstwo, wsparcie znaczy wsparcie, a artykuł pięć oznacza artykuł pięć, a nie tak zwaną bratnią pomoc, o której tutaj w Pradze nawet nie trzeba mówić".

Kolejny komentarz po słowach Netanjahu. Gwiazda krytykuje premiera Izraela

"Nie ma znaczenia prawica czy lewica. Żydzi czy Arabowie. Laicy czy religijni" - napisała na Instagramie jedna z najpopularniejszych izraelskich aktorek Gal Gadot. W ten sposób skomentowała słowa premiera Benjamina Netanjahu, który stwierdził w niedzielę, że "Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli".

Szedł chodnikiem. Oderwała się część ściany budynku

W ostatnich dniach Wielką Brytanię nawiedzały silne wichury i opady deszczu. Prawdopodobnie w wyniku osłabienia konstrukcji, z górnych pięter jednego z budynków w Londynie, oderwała się część ściany. Setki kilogramów gruzu uderzyły w chodnik tuż po przejściu tamtędy niczego nieświadomego mężczyzny.