"Iran jest wystarczająco silny, by zablokować eksport ropy przez cieśninę Ormuz"

Jeśli Iran postanowi zablokować eksport ropy przez cieśninę Ormuz, jest wystarczająco silny militarnie, by zrobić to w pełni i publicznie - oświadczył w poniedziałek szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych generał Mohammad Bakeri, cytowany przez agencję Fars. Bakeri zareagował w ten sposób na obciążanie Iranu przez USA odpowiedzialnością za zeszłotygodniowe ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej.

Były wicekanclerz Austrii rezygnuje z mandatu eurodeputowanego. Skutek "Ibizagate"

Były wicekanclerz Austrii i były szef Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache zdecydował się nie przyjąć mandatu, jaki zdobył w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to związek z aferą korupcyjną, która skompromitowała polityków FPOe. Polityk zapowiedział, że do czasu wyjaśnienia wszystkich aspektów skandalu, nie wróci do aktywnej polityki.

Szefowa władz Hongkongu nie traci poparcia Pekinu

Chiny będą w dalszym ciągu popierać szefową administracji Hongkongu Carrie Lam – zapewnił w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang. W niedzielę prawie dwa miliony Hongkończyków wyszły na ulice, domagając się dymisji Lam.

Gdy "będzie widoczny jego sens". Brytyjska prasa o spotkaniu May z Putinem

"Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozważa spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na planowanym na koniec czerwca szczycie G20 w Osace" - informuje poniedziałkowy "The Times". Według londyńskiego dziennika, celem ma być "zapoczątkowanie odwilży we wzajemnych relacjach zanim nowy brytyjski premier obejmie władzę".

Lider studenckich protestów zwolniony z więzienia

Lider studenckich protestów z 2014 roku w Hongkongu został w poniedziałek zwolniony z więzienia i od razu wezwał władze do rezygnacji z ustawy ekstradycyjnej, a szefową hongkońskiej administracji Carrie Lam do ustąpienia - podał portal BBC News. "Witaj świecie, witaj wolności. Właśnie zostałem zwolniony z więzienia" - napisał Joshua Wong na Twitterze.

Niemiecki polityk zamordowany. Policja zatrzymała podejrzanego

Niemieccy policjanci zatrzymali podejrzanego w sprawie zabójstwa szefa administracji okręgu Kassel, chadeckiego polityka Waltera Luebcke. Od niedzieli zatrzymany przebywa w areszcie śledczym. Media informują, że był on powiązany ze skrajną prawicą.

"Gdzie jest Boris?". Debata kandydatów do zastąpienia May

Pięciu z sześciu kandydatów ubiegających się o objęcie stanowiska lidera Partii Konserwatywnej i zastąpienie premier Theresy May wzięło w niedzielę udział w debacie telewizyjnej, wyrażając m.in. gotowość do bezumownego wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE.

"Słowa zamieniają się w czyny". Duda chwalił Trumpa na spotkaniu z Polonią

Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu w Kalifornii dają świadectwo tego, skąd jesteśmy i jacy jesteśmy - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w San Jose, w Stanach Zjednoczonych. Jak dodawał, w obecnych relacjach polsko-amerykańskich "słowa zamieniają się w czyny". Chwalił też współpracę z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Izrael wdzięczny Trumpowi. Jego imieniem nazwano osadę

Imię Donalda Trumpa nadano maleńkiej żydowskiej osadzie na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Od niedzieli nazywa się ona Ramat Trump, czyli Wzgórza Trumpa. W marcu prezydent USA oficjalnie uznał suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan.

"Morze czerni" na ulicach Hongkongu. Rząd przeprasza

Setki tysięcy ubranych na czarno Hongkończyków zebrały się w niedzielę, by protestować przeciwko umożliwieniu ekstradycji do Chin kontynentalnych. Lokalne media piszą o "morzu czerni" na ulicach miasta i oceniają, że w marszu poszło ponad milion osób. Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam przeprosiła mieszkańców za "niedoskonałość rządu".

Premier Irlandii: brak backstopu to brexit bez umowy

Irlandia nie pozwoli, by tak zwany backstop - kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej - został wykreślony z umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę irlandzki premier Leo Varadkar. Jak ocenia, jego usunięcie jest równie dużym zagrożeniem jak brexit bez umowy.

Irański sąd skazał ją za szpiegostwo. Głoduje

Nazanin Zaghari-Ratcliffe jest obywatelką Iranu i Wielkiej Brytanii, od 2016 roku przebywa w więzieniu w Teheranie. Została skazana za próbę obalenia władzy i szpiegostwo. - Rozpoczęła strajk głodowy - poinformował w sobotę jej mąż, Brytyjczyk Richard Ratcliffe.

Polityczny impas w Wenezueli

Pięć miesięcy po tym, gdy szef opozycyjnego parlamentu wenezuelskiego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, został uznany przez pół setki krajów i zyskał poparcie prawie 57 procent rodaków, sytuacja w Wenezueli znalazła się w impasie.

Tysiące Wenezuelczyków na peruwiańskiej granicy

Tysiące Wenezuelczyków ruszyły na przejścia graniczne w Tumbes, aby przekroczyć granicę między Ekwadorem a Peru, zanim o północy z piątku na sobotę weszła w życie decyzja o wprowadzeniu obowiązku wizowego ogłoszona przed tygodniem przez Limę.

"Najłatwiej jest powiedzieć, że coś jest za drogie"

Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków - oświadczył w sobotę w Reno prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na krytykę, że koszty porozumień podpisanych podczas jego wizyty w USA są zbyt wysokie.