Pierwsze weto prezydenta USA

Prezydent Donald Trump zawetował w piątek decyzję Kongresu USA w sprawie stanu wyjątkowego, który wprowadził, aby uzyskać fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Senat i Izba Reprezentantów przyjęły wcześniej rezolucję w sprawie anulowania stanu wyjątkowego.

Polski dziennikarz pobity przez wenezuelskie "szwadrony śmierci"

Wysłannik "Gazety Wyborczej" do Wenezueli Tomasz Surdel został w piątek dotkliwie pobity przez członków specjalnego oddziału tamtejszej policji - donosi gazeta. - Tłukli mnie czymś twardym, pewnie kolbami, głównie po twarzy. Dostałem też kilka mocnych ciosów w żebra. Gdy skończyli i ściągnęli worek z głowy, zobaczyłem przed oczami wylot lufy pistoletu - relacjonuje na jej łamach.

Szef ONZ apeluje, by "zwalczać islamofobię"

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest przerażony atakami na dwa meczety w nowozelandzkim Christchurch. Zauważa pilną potrzebę podjęcia globalnych działań w walce z "islamofobią, brakiem tolerancji i agresywnym ekstremizmem" - powiedział w piątek jego rzecznik.

Londyn chce opóźnić brexit. Unijni przywódcy pytają: po co?

Chcąc wystąpić do Unii Europejskiej z wnioskiem o opóźnienie brexitu, Londyn musi się liczyć z koniecznością powiedzenia jasno, czemu takie opóźnienie miałoby służyć oraz zgodzić się na pewne ograniczenia - wynika z piątkowych wypowiedzi przedstawicieli państw UE.

Osiem lat krwawego konfliktu. 10 faktów o wojnie w Syrii

Na piątek przypada ósma rocznica wybuchu rewolucji w Syrii. Protesty w tym kraju doprowadziły do krwawej wojny domowej, która przerodziła się w jeden z najtragiczniejszych kryzysów humanitarnych we współczesnej historii. Konflikt pochłonął setki tysięcy ludzkich istnień, a miliony ludzi pozbawił dachu nad głową.

Morawiecki: przyjaźń polsko-węgierska "głęboka i kluczowa"

Chcemy budować lepszą przyszłość, nowoczesność, chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce - mówił w piątek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po złożeniu wieńca pod pomnikiem generała Józefa Bema. Po południu szef rządu zakończył wizytę na Węgrzech i wrócił do kraju.

"Brutalny atak nie zmniejszy tolerancji". Ze świata płyną kondolencje

Europa jest solidarna z Nową Zelandią po "brutalnym ataku" na meczety w Chistchurch, w wyniku których kilkadziesiąt osób zginęło i zostało rannych - przekazał w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Solidarność z rodzinami ofiar wyrazili także inni unijni i światowi liderzy, w tym prezydent Andrzej Duda, Donald Trump oraz królowa Elżbieta II.

Izrael uderzył w Strefę Gazy po ataku rakietowym na Tel Awiw

Po raz pierwszy od dwóch lat w Tel Awiwie rozbrzmiał w czwartek wieczorem alarm rakietowy. W kierunku miasta ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej dwa pociski. Nie było ofiar ani zniszczeń. W odpowiedzi na atak izraelskie lotnictwo przeprowadziło w piątek naloty na cele naziemne w Strefie Gazy. Uderzono w cele związane z Hamasem na południu i na północy palestyńskiej enklawy.

Kim "wkrótce zdecyduje", czy dalej negocjować z USA

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zdecyduje wkrótce, czy będzie kontynuował negocjacje nuklearne z USA, i czy utrzyma moratorium na testy rakietowe – podała w piątek agencja Associated Press, cytując wiceszefową północnokoreańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Cze Son Hui.

Dziesiątki zabitych i rannych. Rośnie bilans ofiar ataków w Nowej Zelandii

W piątkowe popołudnie lokalnego czasu doszło do ataków w dwóch meczetach w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Sprawca lub sprawcy otworzyli ogień do wiernych. Zginęło 50 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali z obrażeniami trafiło ponad 40 osób, w tym dzieci. Według policji w areszcie pozostają trzy osoby, a jednej z nich postawiono zarzut morderstwa.

"To jeden z najczarniejszych dni Nowej Zelandii"

To, co się tutaj stało, jest nadzwyczajnym i bezprecedensowym aktem przemocy - powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern po piątkowych atakach w dwóch meczetach w Christchurch w tym kraju. Zginęło 49 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali z obrażeniami trafiło 48 osób, w tym dzieci. Według policji jednej z trzech zatrzymanych osób postawiono zarzut morderstwa i w sobotę ma ona stanąć przed sądem.

"Byłem ostatnią osobą, która po wszystkim wyszła. Wszędzie było pełno ofiar"

Modliliśmy się i nagle usłyszeliśmy strzały. Napastnik wszedł do meczetu i zaczął strzelać - powiedział jeden ze świadków piątkowych ataków na dwie świątynie w nowozelandzkim Christchurch. Według najnowszych danych zginęło w nich 49 osób, a co najmniej 20 zostało rannych. Według policji jednej z trzech zatrzymanych osób postawiono zarzut morderstwa i w sobotę ma ona stanąć przed sądem.

USA uderzają w zaplecze Maduro

Departament Stanu USA poinformował w czwartek, że od poniedziałku cofnął 340 wiz obywatelom Wenezueli, w tym 107 byłym dyplomatom i członkom ich rodzin. Wysoki rangą przedstawiciel administracji powiedział, że USA rozważają dalsze sankcje finansowe.

Szymański: Polska przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie brexitu

Polska konstruktywnie przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie daty brexitu wraz z jego uzasadnieniem - zapowiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że "bezumowny brexit" jest szkodliwy dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, dlatego trzeba go uniknąć, a przesunięcie daty brexitu może być tu pomocne.

Biznesmen oskarżony o zlecenie zabójstwa Jana Kuciaka

Słowacka prokuratura poinformowała w czwartek o postawieniu zarzutu zlecenia zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka biznesmenowi Marianowi Kocznerowi. Reportera i jego narzeczoną zamordowano w lutym 2018 roku. Powodem zabójstwa miała być dziennikarska praca Kuciaka.