Kanclerz Niemiec znów nie mogła opanować drżenia ciała

Niemiecka kanclerz Angela Merkel znów doznała ataku drgawek, po raz trzeci w ostatnim okresie. Zapewniła jednak, że "nie ma powodu do obaw". Agencja dpa przypomina w związku z tym o kłopotach zdrowotnych poprzednich kanclerzy i pokazuje, jak to tuszowano.

Apele do Putina nie pomogły. Ukraińscy marynarze staną przed sądem

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zakończyła śledztwo w sprawie aresztowanych marynarzy ukraińskich - poinformował ich obrońca Nikołaj Połozow. Służby sformułowały też ostateczne zarzuty dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy. Uwolnienia marynarzy domagają się władze w Kijowie i organizacje międzynarodowe.

USA o "prowokacyjnym posunięciu" Turcji u wybrzeży Cypru

Departament Stanu USA wezwał we wtorek władze tureckie do zaprzestania wierceń dna morskiego u wybrzeży Cypru, po tym jak władze cypryjskie zaprotestowały przeciwko obecności na tych wodach tureckiego statku. Konflikt dotyczący złóż gazu skomplikował sytuację wokół wyspy. Na wcześniejsze oświadczenia Aten i Brukseli odpowiedziała w środę Ankara.

Przegrały z nim "kolejne rządy Unii i Moskwa". Ostatni dyktator w Europie rządzi już 25 lat

Rządzi już ćwierć wieku. Aleksandr Łukaszenka władzę na Białorusi utrzymał, między innymi łamiąc demokrację, niszcząc wolne media i zastraszając przeciwników. U steru jest też jednak tak długo dzięki autentycznej popularności wśród Białorusinów. - On w niezwykle głęboki sposób rozumie swój naród – mówi Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dyplomatyczne napięcie między bałkańskimi sąsiadami

Premier Bułgarii Bojko Borisow zażądał we wtorek osobistych przeprosin od szefa serbskiej dyplomacji Ivicy Daczicia, czym zaognił trwający od kilku dni spór dyplomatyczny między Sofią a Belgradem, w którego tle jest polityka Unii Europejskiej wobec Kosowa.

Dwa samoloty zderzyły się na płycie

Na amsterdamskim lotnisku Schiphol lekko zderzyły się dwa samoloty lini KLM i EasyJet. Incydent spowodował kilkugodzinne opóźnienia na lotnisku w stolicy Holandii.

"Może już nigdy nie przejdę ulicami Pjongjangu"

Australijski student Alek Sigley, który został niedawno zatrzymany przez władze Korei Północnej, a później wypuszczony z tego kraju, ocenił we wtorek, że oskarżenia o szpiegostwo stawiane mu przez północnokoreańskie media są "w dość oczywisty sposób nieprawdziwe".

"Gabinet cieni" labourzystów rozmawiał o brexicie. Przekaz po zebraniu niejasny

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał we wtorek Partię Konserwatywną do organizacji referendum w sprawie rządowego planu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zapowiedział, że jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem we Wspólnocie, choć nie byłby temu przeciwny, jeżeli Zjednoczone Królestwo wyszłoby z niej po zmianie rządów i negocjacjach przeprowadzonych przez laburzystów.

Radioaktywny wyciek z wraku sowieckiego okrętu atomowego

Naukowcy, którzy w ramach wspólnej norwesko-rosyjskiej ekspedycji badają wrak atomowego okrętu podwodnego Komsomolec, w pobranych z jego wnętrza próbkach wody wykryli bardzo wysokie stężenie substancji radioaktywnych - informują drugi kanał norweskiej telewizji i nadawca NRK.

Duma chce sankcji wobec Gruzji, Putin przeciwny

Izba niższa rosyjskiego parlamentu na wtorkowym posiedzeniu jednogłośnie przyjęła oświadczenie, w którym proponuje rządowi nałożenie sankcji na Gruzję - podają rosyjskie agencje. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że "władze na razie nie podjęły decyzji w tej sprawie". Później agencja RIA poinformowała, że "prezydent Władimir Putin sprzeciwia się sankcjom wobec Gruzji".

"Strzela z biodra", ma "dużo odwagi". Kilka testów dla Borrella

Kandydat na szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell ma przed sobą niełatwe zadania. Wielu obserwatorów zgadza się z jego opinią, że Unia wygląda jakby miała "bardzo mało możliwości, by wpływać na sprawy światowe", ale wątpliwości budzi też styl uprawiania polityki przez kandydata - pisze we wtorek "FT".