Eksplozja w pobliżu zakładu chemicznego. 22 osoby nie żyją

Co najmniej 22 osoby zginęły, a 22 zostały ranne w wybuchu w pobliżu zakładu chemicznego w mieście Zhangjiakou w północnych Chinach, około 150 km na północny zachód od Pekinu. Eksplozja spowodowała silny pożar okolicznych obiektów - poinformowały agencje, powołując się na lokalne władze

"Podejmowane są środki wojskowe". Rosja przerzuca siły na Krym

Rosyjskie media opublikowały nagranie wideo przejazdu mobilnych przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał z informacją, że przewożono je do Kerczu na zaanektowanym Krymie. Ponadto Rosja zapowiedziała w środę rozlokowanie na Krymie kolejnych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów S-400.

Jedyna kobieta na czele natowskiej armii

Na czele słoweńskiej armii stanie generał Alenka Ermenc. 55-latka oficjalnie przejmie stanowisko po dotychczasowym szefie sztabu generalnego generale Alanie Gederze. Stanie się tym samym jedyną kobietą na czele sił zbrojnych państw NATO.

Unijna komisarz sprawiedliwości: Komisja Europejska nie wycofa skargi w sprawie Polski

Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, choć decyzje polskiego rządu są pozytywnym krokiem - powiedziała czeskim dziennikarzom komisarz sprawiedliwości Unii Europejskiej Vera Jourova. - Moim zdaniem są argumenty prawne przemawiające za tym, żeby KE jednak się ze sprawy nie wycofywała - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Apel USA do krajów europejskich o większą pomoc dla Ukrainy

Stany Zjednoczone chciałyby, aby kraje europejskie udzieliły większej pomocy Ukrainie w jej sporze z Rosją, aby zaostrzyły sankcje wobec Moskwy oraz rozważyły poparcie dla projektu gazociągu Nord Stream 2 - poinformował Departament Stanu USA. - Oczekujemy, że w tym zakresie zrobione zostanie więcej - podkreśliła Heather Nauert, rzeczniczka departamentu.

Ostatnie takie głosowanie w Gruzji. Ruszyła druga tura wyborów prezydenckich

W Gruzji w środę odbywa się druga tura ostatnich bezpośrednich wyborów prezydenckich. O stanowisko szefa państwa walczą Salome Zurabiszwili, kandydatka niezależna wspierana przez rządzące Gruzińskie Marzenie, i Grigol Waszadze z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego. To ostatnie takie wybory - kolejnego prezydenta będzie wybierać kolegium.

Media: Kim Dzong Un gotów wpuścić inspektorów do kompleksu nuklearnego

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest gotów zezwolić na wejście inspektorów do głównego północnokoreańskiego kompleksu nuklearnego Jongbjon - poinformowała we wtorek południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródło dyplomatyczne. Warunkiem, jak dodało źródło, jest poczynienie przez Stany Zjednoczone "stosownych kroków".

"Potępiam tę agresję". Spotkanie Trump-Putin pod znakiem zapytania

Donald Trump poinformował we wtorek w wywiadzie dla "Washington Post", że być może odwoła spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, które ma odbyć się podczas szczytu G20 w Buenos Aires. To reakcja amerykańskiego prezydenta na niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej. Jak podkreślił, "potępia tę agresję".

"Jesteśmy zaniepokojeni odradzaniem się antysemityzmu"

Światowy Kongres Żydów (WJC) wyraził we wtorek "głębokie zaniepokojenie" wynikami ogólnoeuropejskiego sondażu dla CNN opisującego nastroje społeczne wobec Żydów, w tym wzrost antysemityzmu w Europie i spadek pamięci o Holokauście.

Stoltenberg: NATO jest z Ukrainą

Rada Północnoatlantycka wezwała Moskwę do zapewnienia swobodnego dostępu do ukraińskich portów i umożliwienia żeglugi na Morzu Azowskim. Wskazała, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły militarnej przez Rosję. "NATO jest z Ukrainą" - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Rozbieżności co do terminu rozpoczęcia stanu wojennego. Szef parlamentu wyjaśnia

Stan wojenny w 10 obwodach Ukrainy zacznie obowiązywać dopiero po publikacji ustawy w tej sprawie - oświadczył we wtorek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij. Nastąpi to najpewniej w środę, 28 listopada - uściślił. Na dekrecie ogłaszającym stan wojenny, wydanym przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, widnieje data 26 listopada.

Rosyjski sąd aresztował ukraińskich marynarzy

Trzej ukraińscy marynarze z załóg zatrzymanych w niedzielę przez rosyjskie siły w Cieśninie Kerczeńskiej zostali decyzją sądu w Symferopolu umieszczeni we wtorek areszcie. Mają tam pozostać do 25 stycznia 2019 roku. Marynarze przetrzymywani są na anektowanym przez Rosję Krymie.

Rzecznik Kremla odpowiada na słowa Pompeo

Sytuacja w Cieśninie Kerczeńskiej nie wymaga bezpośrednich rozmów między prezydentami Rosji i Ukrainy - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Słowa Pieskowa to odpowiedź na oświadczenie sekretarza stanu USA. Mike Pompeo apelował do Władimira Putina i Petra Poroszenki o zaangażowanie "w celu rozwiązania sytuacji".

"Odpowiedzialność bez wątpienia leży po stronie rosyjskiej"

Niedzielne wydarzenia w Cieśnienie Kerczeńskiej to "po prostu incydent", choć "odpowiedzialność bez wątpienia leży po stronie rosyjskiej" - powiedział dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia komentując we "Wstajesz i wiesz" sytuację na Morzu Azowskim.

Agenci SBU wśród zatrzymanych marynarzy. Kijów: wykonywali zadanie służbowe

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła, że dwóch jej oficerów znajdowało się na ukraińskich okrętach, zaatakowanych w niedzielę przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, a jeden z nich został ranny w wyniku ostrzału rakietowego z rosyjskiego myśliwca. Rosja postanowiła natomiast o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na Morzu Azowskim.

Putin rozmawiał z Merkel o incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z Angelą Merkel wyraził "poważne zaniepokojenie" decyzją o wprowadzeniu na Ukrainie stanu wojennego po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował Kreml. Kanclerz Niemiec skupiła się w rozmowie na morskim incydencie - podał tymczasem rzecznik rządu w Berlinie.

Irakijczycy zabili ważnego dowódcę dżihadystów

Będące partnerem operacji Inherent Resolve - koalicyjnej interwencji wojskowej przeciw tzw. Państwu Islamskiemu - Irackie Siły Bezpieczeństwa (ISF) zabiły 21 listopada w irackiej prowincji Salah ad-Din wyższej rangi dowódcę dżihadystów znanego jako Katkut - podało w poniedziałek dowództwo operacji.

Premier Albanii o Serbii: wbija nóż w plecy Kosowa

Albania wyraziła w poniedziałek swoje pełne wsparcie dla Kosowa w jego dyplomatycznym sporze z Serbią - poinformowała AFP. Kilka dni temu rząd Kosowa podwyższył o 100 procent cła na towary importowane z Serbii oraz z Bośni i Hercegowiny.

Polska będzie współpracować z USA na Bliskim Wschodzie

Minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego podpisała w poniedziałek w Waszyngtonie z Amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego porozumienie o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie.