Rosja dozbraja Krym. Kolejne systemy rakietowe na półwyspie

Służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały w piątek o rozlokowaniu na anektowanym Krymie przeciwlotniczych systemów rakietowych Pancyr-S. Armia oświadczyła, że zestawy mają wzmocnić obronę przeciwlotniczą tego okręgu wojskowego.

"Znaczne postępy" Serbii w drodze do Unii. Kosowo ma więcej problemów

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucje w sprawie perspektyw przyjęcia do Unii Europejskiej Serbii i Kosowa. Zwrócono uwagę, że pięć państw członkowskich Unii nie uznało jeszcze Kosowa i europosłowie zachęcają je, by to zrobiły, ponieważ - jak sądzą - ułatwi to stosunki między Kosowem a sąsiednią Serbią.

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce wyrzutni HIMARS

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce wyrzutni rakietowych HIMARS. Chodzi o 20 systemów rakietowych o szacowanym koszcie 655 milionów dolarów. Informacja została przekazana Kongresowi, który ma teraz 15 dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Jeśli tego nie zrobi, dojdzie do finalizacji umowy - dowiedziała się TVN24.

Niezwykłe odkrycie neurobiologów dotyczące ludzkiego mózgu

Australijscy neurobiolodzy opisali niesklasyfikowaną do tej pory strukturę w ludzkim mózgu. Może ona mieć związek z funkcjami motorycznymi. - Wydawałoby się, że najważniejsze struktury w mózgu już znamy, a tu mamy niespodziankę - komentuje profesor Jan Celichowski, kierownik zakładu neurobiologii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

PE przyjął rezolucję w sprawie kontrowersyjnych działań Jugendamtów

Parlament Europejski w głosowaniu przyjął rezolucję w sprawie kontrowersyjnych działań niemieckich Urzędów ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamtów) w transgranicznych sporach rodzinnych o dzieci. Europosłowie wzywają Komisję Europejską do kontroli i wykrywania dyskryminacyjnych procedur stosowanych przez te urzędy.

Rosjanie nalegają na rozmowę Putina z Trumpem

Prezydenci USA i Rosji Donald Trump i Władimir Putin powinni się spotkać, aby omówić kwestię układu INF - oświadczyły rosyjskie źródła dyplomatyczne, które cytuje agencja Reuters. Trump w czwartek odwołał spotkanie z Putinem podczas szczytu G20 w Buenos Aires.

Próbowali zatopić jacht. Na pokładzie 11 ton haszyszu

11 ton haszyszu o czarnorynkowej wartości około 100 milionów euro, przemycanego na jachcie, skonfiskowała włoska Gwardia Finansowa w rejonie Sycylii - podała w czwartek Ansa. Aresztowano dwóch obywateli Bułgarii, którzy transportowali narkotyki z Maroka.

Były prawnik Trumpa przyznał się do kłamstwa. Prezydent zaprzecza jego słowom

Michael Cohen, były osobisty prawnik Donalda Trumpa, przyznał się w czwartek przed sądem federalnym w Nowym Jorku do kłamstwa podczas zeznań przed Kongresem w 2017 roku. Zeznania dotyczyły projektu budowy Trump Tower w Rosji. Donald Trump nazwał Cohena "słabym człowiekiem" i zarzucił mu, że wymyślił tę historię, by dostać mniejszy wyrok.

Od roku w izolacji, nasila zbrojenia. "W pewnym momencie musisz wstać i się bronić"

Katarskie siły morskie do 2025 roku zostaną ponaddwukrotnie zwiększone, na początku 2019 roku rozpocznie się także budowa całkiem nowej bazy marynarki - poinformował w czwartek rzecznik katarskiej floty. To część wielkiej modernizacji sił zbrojnych Kataru, który od 2017 roku znajduje się w gospodarczej i dyplomatycznej izolacji ze strony części państw regionu.

Trump odwołuje spotkanie z Putinem

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że odwołuje spotkanie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, które miało się odbyć podczas szczytu G20. Jak wyjaśnił, powodem jego decyzji są obecne wydarzenia na Ukrainie.

Ukraina zamyka obcokrajowcom wjazd na Półwysep Krymski

Straż Graniczna Ukrainy zamyka obcokrajowcom wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym – oświadczył w czwartek rzecznik Straży Andrij Demczenko. Na półwysep będą mogli wjechać wyłącznie obywatele ukraińscy. Decyzja ma związek z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojennego.

OBWE: władze Gruzji sprzyjały w wyborach jednemu z kandydatów

Druga tura wyborów prezydenckich w Gruzji odbyła się w konkurencyjnej atmosferze, obydwoje kandydatów mogło swobodnie prowadzić kampanię, jednak władze sprzyjały jednemu z nich - ogłosiła w czwartek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Gruzińskie wybory wygrała kandydatka niezależna Salome Zurabiszwili.

Trump nie wyklucza ułaskawienia Manaforta

Prezydent Donald Trump oświadczył w wywiadzie dla dziennika "New York Post", że nie wyklucza ułaskawienia byłego szefa swojej kampanii wyborczej Paula Manaforta, który w ramach ugody ze specjalnym prokuratorem Robertem Muellerem przyznał się do szeregu przestępstw.

Okręty USA w Cieśninie Tajwańskiej. Dzień przed spotkaniem na szczycie

Okręty amerykańskiej marynarki wojennej po raz trzeci w tym roku przepłynęły w środę Cieśniną Tajwańską oddzielającą Tajwan od Chin kontynentalnych – poinformował Pentagon oraz ministerstwo obrony Tajwanu. Chiny, które uznają wyspę za swoją zbuntowaną prowincję, ostrzegły, by USA "unikały szkodzenia" relacjom dwustronnym.

Japoński koncern ma wypłacić odszkodowania za pracę przymusową

Sąd Najwyższy Korei Południowej nakazał w czwartek japońskiemu Mitsubishi Heavy Industries Ltd. wypłatę odszkodowań 10 obywatelom południowokoreańskim za pracę przymusową podczas drugiej wojny światowej - pisze Reuters. Wyrok wywołał natychmiastową i gniewną reakcję Tokio.

Przedstawiciele 16 unijnych państw przylecieli do Bratysławy

Mateusz Morawiecki wylądował w Bratysławie, gdzie weźmie udział w szczycie "przyjaciół polityki spójności". Przedstawiciele 16 państw Unii Europejskiej mają tam podpisać wspólną deklarację, w której opowiedzą się za wsparciem zrównoważonego budżetu Unii Europejskiej.