Miał być przełom, jest kolejna zagadka. "Gdzie są ciała?"

W Watykanie otwarto w czwartek dwa groby w poszukiwaniu Emanueli Orlandi, która zaginęła w czerwcu 1983 roku. Nie dość, że nie znaleziono ciała dziewczyny, to w nagrobkach nie ma też śladu po dwóch księżnych, które powinny się tam znajdować. - Dlaczego tyle osób skierowało nas na ten cmentarz? Czy krewni księżnych wiedzieli, że wewnątrz nie ma ciał? - pyta Pietro Orlandi, brat Emanueli.

Słup ognia "widoczny z wielu punktów Moskwy"

Jedna osoba zginęła, a trzynaście zostało rannych w czwartkowym pożarze na terenie elektrowni w Mytiszczach pod Moskwą - informuje Reuters. Płonął gazociąg wysokiego ciśnienia. Słup ognia sięgał 50 metrów. Służby ratownicze zapewniły, że pożar opanowano.

"Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji"

- Potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej się nie powtórzyło pomiędzy naszymi państwami, naszymi narodami - powiedział w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda uczestniczący w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Dodał, że warunkiem tego upamiętnienia jest ekshumacja ofiar.

"Vincent Lambert zmarł dziś rano o godzinie 8.24"

Vincent Lambert, który od blisko 11 lat pozostawał w stanie wegetatywnym, po wstrzymaniu czynności podtrzymujących go przy życiu zmarł w czwartek rano - poinformowali krewni. Śmierć Francuza poprzedziła długa batalia sądowa między członkami jego rodziny.

Spiker parlamentu z oazy na Saharze

Sliman Szenin z opozycyjnego Ruchu Budowy Narodu (Ennahda-El Adala-Bina) został wybrany w środę na przewodniczącego izby niższej algierskiego parlamentu. Jego kandydaturę poparły partie współpracujące z rządzącym od 1962 roku Frontem Wyzwolenia Narodowego (FLN).

Irańczycy chcieli zatrzymać brytyjski tankowiec. Na pomoc ruszył okręt wojenny

Trzy uzbrojone irańskie kutry próbowały w środę zatrzymać przepływający przez cieśninę Ormuz tankowiec British Heritage - poinformował rząd w Londynie. Łodzie wycofały się natychmiast, gdy znajdujący się w pobliżu brytyjski okręt wojenny nadał przez radio ostrzeżenie i wpłynął pomiędzy jednostki Teheranu i statek.

Po ponad miesiącu wojskowi przywrócili internet w kraju

Po decyzji Tymczasowej Rady Wojskowej (TMC), rządzącej Sudanem od obalenia w kwietniu byłego dyktatora Omara el-Baszira, przywrócono w środę w tym afrykańskim kraju dostęp do internetu. Odłączono go 3 czerwca po krwawo stłumionych protestach cywili.

Wysłannik ONZ: blisko porozumienia z Syrią

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.

Rosjanie "udawali, że mają problemy z łącznością"

Okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynął na zamknięty obszar Morza Czarnego, na którym odbywają się ukraińsko-amerykańskie manewry Sea Breeze 2019 – poinformowała w środę marynarka wojenna Ukrainy. Incydent określiła jako "prowokowanie nadzwyczajnej sytuacji".

Iran przekracza limity wzbogacania uranu. "Lepiej niech bardzo uważa"

W środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że Iran wzbogaca uran do 4,5 procent, a więc ponad limit 3,6 procent, wyznaczony w umowie nuklearnej z 2015 roku. Dodała, że wbrew międzynarodowym zobowiązaniom, Teheran zwiększył także swoje zapasy tego pierwiastka. Według Waszyngtonu to próba wymuszenia ustępstw. - Ten kraj robi teraz wiele złych rzeczy, więc lepiej niech bardzo uważa - ostrzegł prezydent USA Donald Trump.

"Do tej pory Czarnobyl był negatywną częścią ukraińskiej marki. Czas to zmienić"

Musimy dać temu terytorium Ukrainy nowe życie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Czarnobylu. Wziął udział w uroczystościach związanych z oddaniem do eksploatacji arki nad zniszczonym czwartym reaktorem elektrowni. Wzniesiona trzy lata temu metalowa konstrukcja ma umożliwić rozbiórkę betonowego sarkofagu kryjącego pozostałości reaktora.

Von der Leyen zapowiada większą stanowczość w sprawie praworządności

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się w środę w Parlamencie Europejskim za stworzeniem mechanizmu pomagającego utrzymywać praworządność w państwach Unii Europejskiej. Zdeklarowała, że jej podejście do tego problemu będzie bardziej stanowcze niż obecnej Komisji. Przedstawiła także swoje główne cele i priorytety.

Masakra w wiosce, zamordowane kobiety i dzieci. "Wszyscy jesteśmy w szoku"

W jednej z wiosek w Papui Nowej Gwinei uzbrojeni napastnicy przeprowadzili masakrę miejscowej ludności. Zamordowali co najmniej 18 osób, głównie kobiety i dzieci. Jak pisze Reuters, to najprawdopodobniej ofiary waśni plemiennej. Premier Nowej Gwinei James Marape wezwał w środę do obławy na sprawców zbrodni.

Zatrzymania krymskich aktywistów w Moskwie. "Nasze dzieci nie są terrorystami"

Moskiewska policja zatrzymała siedmiu krymskich aktywistów protestujących w obronie Tatarów prześladowanych pod pretekstem walki władz Rosji z terroryzmem - podała niezależna telewizja Dożdż. Na początku czerwca rosyjskie służby dokonały masowych rewizji w domach i mieszkaniach proukraińskich działaczy społeczności tatarskiej na zaanektowanym przez Rosję Krymie.