USA żądają nadzwyczajnej sesji MAEA w sprawie Iranu

USA zażądały zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To w związku z decyzją Iranu o ponownym wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku.

Partia Polaków na Litwie w koalicji rządzącej

Cztery litewskie partie podpisały w czwartek nową umowę koalicyjną. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych oraz Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy dołączyły Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Stoltenberg: Nie widzieliśmy żadnych oznak przełomu w rozmowach z Rosją. A czas ucieka

Bez przełomu na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w sprawie traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Szef NATO Jens Stoltenberg przekazał, że nie usłyszał podczas spotkania nic, co wskazywałoby na powrót do przestrzegania układu przez Moskwę. - Sojusznicy ponownie wezwali Rosję do powrotu do pełnego i możliwego do weryfikacji wypełniania traktatu - oświadczył.

Załoga okrętu podwodnego spocznie w Petersburgu. Pogrzeb tylko dla najbliższych

Rosyjscy marynarze, którzy zginęli w pożarze na rosyjskiej jednostce głębinowej, zostaną pochowani w Petersburgu. Data i dokładne miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. W uroczystości wezmą udział tylko rodziny marynarzy, ich towarzysze ze służby i przyjaciele. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.

"Tortury, przemoc seksualna, morderstwa". Raport o sytuacji w Wenezueli

Wysoka Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka Michelle Bachelet oświadczyła w piątek w Genewie, że w Wenezueli "korzystanie z prawa do uczestnictwa w życiu publicznym" wiąże się z ryzykiem represji. Jak stwierdziła, dochodzi do ataków na opozycjonistów, arbitralnych zatrzymań i stosowania tortur.

May w Poznaniu. "Polska jest wiodącym partnerem w Europie Środkowej"

Premier Theresa May przyjechała do Poznania na piątkowe spotkanie szefów rządów w ramach szczytu tak zwanego procesu berlińskiego. Ma on służyć wspieraniu europejskich aspiracji sześciu państw z regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła o dalszym rozwoju stosunków z Polską, pomimo planowanego brexitu.

Chciał impeachmentu Trumpa, opuszcza republikanów

Członek Izby Reprezentantów USA Justin Amash przekazał w czwartek, że odchodzi z Partii Republikańskiej. Wcześniej jako jedyny przedstawicielem GOP w Kongresie wzywał do impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Amash ocenił, że amerykański system dwupartyjny może doprowadzić do rozpadu demokracji przedstawicielskiej.

Rosyjski Su-27 poderwany do amerykańskiego Poseidona

Rosyjski myśliwski samolot przechwytujący Su-27 zmusił do odwrotu operujący w pobliżu południowych granic Rosji amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego P-8 Poseidon, przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych - podał TASS. Według agencji incydent może mieć związek z ćwiczeniami Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym.

"Stają się tak potężni jak suwerenne państwa"

Deputowani francuskiego Zgromadzenia Narodowego przyjęli w czwartek przepisy nakładające trzyprocentowy podatek na wielkie firmy internetowe jak Google, Amazon, Facebook czy Apple. Krok ten to sposób na walkę z unikaniem płacenia podatków przez duże korporacje.

Fajerwerki rozświetliły niebo nad Waszyngtonem

W czwartek w Waszyngtonie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Przemawiał prezydent Donald Trump, po niebie latały amerykańskie samoloty i śmigłowce, a kiedy zapadł zmrok, rozpoczął się pokaz fajerwerków.

"Dopóki będziemy pamiętać". Prezydent Trump podziękował Amerykanom

Tak długo jak pozostaniemy wierni naszym ideałom, tak długo jak będziemy pamiętać o naszej wspaniałej historii, jak nie przestaniemy walczyć o lepszą przyszłość, nie będzie niczego, czego Ameryka nie byłaby w stanie zrobić - mówił Donald Trump w trakcie czwartkowych obchodów Dnia Niepodległości w Waszyngtonie. Jego wystąpienie przerwały pokazy lotnicze oraz pieśni w wykonaniu zespołów wojskowych.

Brytyjscy komandosi na pokładzie irańskiego tankowca. Bolton: wspaniała wiadomość

Wspaniała wiadomość - tak doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa John Bolton ocenił czwartkowe zatrzymanie irańskiego tankowca, który miał przewozić ropę do objętej sankcjami Syrii. Zapewnił też, że USA wraz z sojusznikami będzie przeciwdziałać takiemu "nielegalnemu handlowi". Szef dyplomacji Iranu Abbas Musawi stwierdził, że Teheran nie zaakceptuje "nielegalnego zatrzymania" i że może ono spowodować "wzrost napięć w regionie".

Zdradził reżim, zbiegł do USA. Były generał ujawnia rozkazy

Generał Manuel Cristopher Figuera był do niedawna szefem wenezuelskiej policji politycznej SEBIN. W marcu przeszedł na stronę tymczasowego prezydenta Juana Guaido, a następnie uciekł do USA. Teraz w wywiadzie udzielonym agencji AP oskarża Nicolasa Maduro o zlecanie tortur.

"Początek i sygnał naszego zaangażowania finansowego na Bałkanach Zachodnich"

Społeczeństwa krajów Bałkanów Zachodnich "są przychylne integracji europejskiej i to poparcie musimy wykorzystać" - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak przekazał, Polska zobowiązała się do wpłaty pół miliona euro na fundusz inwestycyjny Bałkanów Zachodnich. To pierwsza część wpłaty środków, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty infrastrukturalne i gospodarcze w regionie.

"Może spowodować wzrost napięć". Tankowiec zatrzymany koło Gibraltaru

U wybrzeży Gibraltaru zatrzymano w czwartek statek podejrzany o dostarczanie, pomimo unijnych sankcji, ropy naftowej do Syrii - poinformowały władze tego brytyjskiego terytorium zamorskiego. Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell oświadczył, że zażądały tego od Wielkiej Brytanii Stany Zjednoczone. Iran stwierdził w odpowiedzi, że doszło do "nielegalnego zatrzymania" jednostki.