"Może spowodować wzrost napięć". Tankowiec zatrzymany koło Gibraltaru

U wybrzeży Gibraltaru zatrzymano w czwartek statek podejrzany o dostarczanie, pomimo unijnych sankcji, ropy naftowej do Syrii - poinformowały władze tego brytyjskiego terytorium zamorskiego. Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell oświadczył, że zażądały tego od Wielkiej Brytanii Stany Zjednoczone. Iran stwierdził w odpowiedzi, że doszło do "nielegalnego zatrzymania" jednostki.

Putin: Rosja ma wolę wznowienia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

Hongkong protestuje, chińskie media winią Zachód

Ideolodzy z zachodnich rządów próbują siać ferment w Hongkongu - skomentował w czwartek państwowy chiński dziennik "China Daily" nasilający się spór dyplomatyczny pomiędzy Pekinem a Londynem w związku z protestami w byłej brytyjskiej kolonii.

Tusk o rozdziale unijnych stanowisk. Usłyszał, że "wykluczył Europę Wschodnią"

W swoim pierwszym przemówieniu po nominowaniu na unijnym szczycie Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej Donald Tusk zaapelował w Parlamencie Europejskim w Strasburgu o współpracę i zaufanie między instytucjami. Wypomniał też, że mimo zapewnień "niektórych socjalistycznych premierów" podczas szczytu o zagwarantowaniu geograficznej równowagi przy obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii, Wschód nie jest reprezentowany. W późniejszej debacie wiceszef frakcji chadeckiej zarzucił Tuskowi, że to on "wykluczył Europę Wschodnią z podziału stanowisk".

Bono czy Adele? Tak europosłowie trenowali głosowanie

Parlament Europejski w nowym składzie po raz pierwszy w środę korzystał z głosowania elektronicznego. Żeby sprawdzić, czy wszystko działa, jego nowy szef David Sassoli zarządził próbne głosowanie. Deputowani mieli wskazać jednego z pięciu popularnych piosenkarzy.

Polska poparła przywrócenie Rosji prawa głosu? Szef MSZ: odwrotnie, głosowaliśmy przeciw

Nie jest prawdą, że Polska zadecydowała, albo głosowała za członkostwem Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Odwrotnie, głosowaliśmy przeciw - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odniósł się w ten sposób do publikacji Onetu, według której 17 maja 2019 roku podczas zebrania Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach polski rząd poparł deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy. - Nie uczestniczyłem w tamtejszych dyskusjach i trzeba by pytać ministra Jacka Czaputowicza, jakie jeszcze argumenty stały za taką decyzją - stwierdził wcześniej wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką"

W Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie odbył się piknik z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zaprosiła wielu gości, wśród nich szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. "Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką!" - napisała w czwartek w mediach społecznościowych.

Ogień rozprzestrzeniał się "w huraganowym tempie", marynarze "nie zdążyli założyć masek"

Główną przyczyną katastrofy na rosyjskiej jednostce głębinowej był pożar w przegrodzie akumulatorów. Reaktor jednostki po pożarze został odizolowany i jest w pełni sprawny. Jednostka wróci do służby - poinformował w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. O przyczynach tragedii piszą także rosyjskie media. "Kommiersant" przypuszcza, że w momencie wybuchu pożaru w godzinach wieczornych większość załogi odpoczywała i nie zdążyła założyć masek. Zginęło 14 marynarzy.

Czołgi w Waszyngtonie. Amerykański Dzień Niepodległości w zmienionej formule

Pokaz czołgów M1 Abrams i innego uzbrojenia w Waszyngtonie będzie w czwartek, 4 lipca, częścią oficjalnych uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Według amerykańskich mediów niektórym dowódcom nie podoba się taka formuła zmodyfikowanego święta. "Nie jest to pierwszy raz, kiedy w ostatnich tygodniach dowódcy wojskowi zasygnalizowali swój dyskomfort z powodu potencjalnego upolitycznienia wojska" - informuje CNN.

Inżynier aeronautyki i doktor ekonomii. Pokieruje unijną dyplomacją

Nominowany przez Radę Europejską na wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell pochodzi z Katalonii i jest związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Był już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a wcześniej, dwukrotnie, ministrem.

Protesty po decyzji nowych władz Madrytu o likwidacji ekostrefy

Władze Madrytu jako pierwsze wprowadziły zakaz wjazdu samochodów do dużej części miasta i jako pierwsze z niego rezygnują, i to zaledwie po ośmiu miesiącach. Nowy, prawicowy burmistrz doszedł do wniosku, że ekostrefa się nie sprawdziła. Nie wszystkim ta decyzja się spodobała. Przeciwnicy tej decyzji w geście protestu manifestowali na ulicach miasta. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Przerwano czynności podtrzymujące przy życiu Vincenta Lamberta

Czynności podtrzymujące przy życiu Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad dziesięciu lat w stanie wegetatywnym, zostały przerwane - wynika z informacji przesłanej przez lekarza do rodziny chorego. To wypełnienie piątkowej decyzji francuskiego Sądu Kasacyjnego.

"Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy"

Począwszy od niedzieli 7 lipca Iran będzie zwiększał wzbogacanie uranu do takiego poziomu, jaki będzie mu potrzebny, powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku - zagroził w środę prezydent tego kraju Hasan Rowhani. - Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy i powróciły do stołu negocjacyjnego - dodał.

Iran postanowił wzbogacać uran. Jak daleko stąd do bomby atomowej?

Iran postanowił - jak tłumaczy, w odpowiedzi na kroki Stanów Zjednoczonych - naruszyć postanowienia umowy atomowej z 2015 roku. Co to oznacza? Na pytania tvn24.pl odpowiada Paulina Iżewicz, starsza analityczka w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies w Middlebury Institute of International Studies.

Katastrofa na jednostce podwodnej i milczenie władz. Wracają najgorsze wspomnienia

Po dwóch dobach od pożaru na głębinowej jednostce badawczej, w którym zginęło 14 marynarzy, władze Rosja nadal nie ujawniły ani nazwisk zmarłych, ani tego, jaka była to jednostka. Rosyjscy eksperci zwracają uwagę, że "milczenie" wokół obecnej katastrofy przypomina historię z zatonięciem Kurska w 2000 roku, kiedy to zginęło 118 marynarzy. - Część danych o pożarze stanowi tajemnicę państwową. Nie będą one podane do wiadomości publicznej - ogłosił w środę rzecznik kremla Dmitrij Pieskow.