"Gdyby nie było napięć w regionie, ci Kanadyjczycy byliby w domu z rodzinami"

Nie tylko społeczność irańska zadaje sobie bardzo poważne pytania i nie dziwi mnie, że słyszę rozliczne konkluzje od Kanadyjczyków - mówił premier Justin Trudeau. Odniósł się on między innymi do słów szefa kanadyjskiego koncernu Maple Leaf Foods, który zarzucił USA, że to amerykańskie działania nakierowane na eskalację napięcia w rejonie doprowadziły do zestrzelenia samolotu pasażerskiego w Teheranie.

Izraelskie F-16 zalane w podziemnym hangarze

Osiem izraelskich myśliwców F-16 zostało uszkodzonych podczas ciężkiej ulewy, która w ubiegłym tygodniu przeszła przez Izrael. Przedstawiciel sił powietrznych tego kraju przyznał, że popełniono błąd, nie usuwając maszyn z podziemnych hangarów. Jak jednak dodał, samoloty zostaną uruchomione w ciągu tygodnia.

Osunęła się ziemia. Plac zabaw runął na parking

W Santander na północy Hiszpanii zawalił się plac zabaw wybudowany nad parkingiem na jednym z osiedli. Urzędnicy przypuszczają, że mogło do tego dojść po nasiąknięciu ziemi po częstych i obfitych opadach deszczu, jakie w ostatnim czasie nawiedziły region Kantabrii.

Drugi rząd Pedra Sancheza zaprzysiężony

W poniedziałek w Madrycie został zaprzysiężony drugi gabinet Pedra Sancheza. Ma to być najdroższy w utrzymaniu hiszpański rząd od czasu upadku reżimu generała Francisco Franco w latach 70. XX wieku.

Ukraiński minister: śledczy przekazali ostatnie słowa pilota zestrzelonego boeinga

Ministrowie pięciu krajów, których obywatele zginęli na pokładzie zestrzelonego przez Iran samolotu, spotkają się w czwartek w Londynie, by przedyskutować możliwe działania prawne wobec Teheranu – zapowiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Minister, powołując się na śledczych, poinformował też o ostatnich słowach pilota boeinga.

"Osiągnięto pewien postęp", ale generał poprosił o czas na decyzję

Poniedziałkowe rozmowy w Moskwie z udziałem przedstawicieli stron konfliktu w Libii, na których mówiono o możliwości zawieszenia broni, zakończyły się bez podpisania porozumienia przez wszystkie strony - poinformował szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Rozmowy trwały prawie osiem godzin, przybyli na nie przedstawiciele stron konfliktu: szef libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż i jego rywal, generał Chalifa Haftar. Strony nie rozmawiały bezpośrednio, lecz przy udziale Rosji i Turcji.

Brytyjskie MSZ wezwało ambasadora Iranu. "Aby przekazał nasz zdecydowany sprzeciw"

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek ambasadora Iranu, aby przekazać mu protest w sprawie zatrzymania w sobotę brytyjskiego ambasadora w Teheranie - poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona. Londyn domaga się od strony irańskiej "zapewnień, że to się nigdy więcej nie powtórzy". Z kolei irańskie MSZ zagroziło wydaleniem ambasadora Wielkiej Brytanii w Teheranie w przypadku kolejnego "błędu" Londynu - pisze AFP.

W kraju protesty, aktorka zabiera głos. "Nie jesteśmy obywatelami. Jesteśmy niewolnikami"

"Długo nie chciałam tego zaakceptować. Nie jesteśmy obywatelami. Jesteśmy niewolnikami - napisała w poniedziałek na Instagramie Taraneh Alidoosti, jedna z najpopularniejszych irańskich aktorek. Skrytykowała rząd w Teheranie za represje wobec demonstrantów. Na ulicach irańskiej stolicy od trzech dni trwają antyrządowe demonstracje, które wybuchły po przyznaniu się przez Iran do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu.

Materiały wybuchowe w mieszkaniu, eksplozja w bloku. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły w wyniku eksplozji w bloku mieszkalnym w Warnie nad Morzem Czarnym na wschodzie Bułgarii - poinformowały w poniedziałek radio publiczne i komercyjna stacja telewizyjna BTV. Do wybuchu doszło w mieszkaniu należącym do byłego funkcjonariusza policji, który według sąsiadów miał konflikt z rodziną.

Pilna narada rodziny królewskiej. Elżbieta II wydała komunikat

Chociaż wolelibyśmy, aby Harry i Meghan pozostali członkami rodziny królewskiej w pełnym wymiarze, szanujemy i rozumiemy ich pragnienie bardziej niezależnego życia - poinformowała w poniedziałek królowa Elżbieta po pilnej naradzie z udziałem najważniejszych członków rodziny królewskiej. Było to pierwsze spotkanie monarchini z wnukiem od czasu, gdy para książęca niespodziewanie ogłosiła zamiar częściowej rezygnacji z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej.

Media o książce Benedykta: ziarna samozniszczenia, które zasiał, wydały plon

Słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie, skomentował w poniedziałek Watykan. Rzecznik papieża Franciszka oświadczył, że stanowisko obecnego biskupa Rzymu wobec celibatu kapłanów "jest znane" i nie chce on zmieniać prawa. Sprawę szeroko komentują media w Niemczech oraz Francji. "Benedykt wbił Franciszkowi otwarcie nóż w plecy" - napisał w poniedziałek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Iran o "krokodylich łzach" Trumpa. Odmawia mu też prawa do "używania perskiego"

W miniony weekend prezydent USA Donald Trump za pośrednictwem Twittera wyraził wsparcie dla uczestników antyrządowych demonstracji w Iranie. Rzecznik rządu w Teheranie Ali Rabiei ocenił w poniedziałek, że to wylewanie "krokodylich łez" przez amerykańskiego przywódcę. Dzień wcześniej rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi ocenił, że w swych tweetach "Trump nie miał prawa używać perskiego".

Opera w Sydney w hołdzie strażakom

Opera w Sydney rozświetliła swoje żagle w hołdzie strażakom i wolontariuszom za ich wysiłek w walce z szalejącymi w ostatnim czasie pożarami w Australii. W poniedziałek strażacy poinformowali, że udało im się opanować "wielki pożar", który wymykał się spod kontroli przez prawie trzy miesiące.

Mała Syrenka włączona w walkę o "wolny Hongkong"

Nieznani sprawcy namalowali hasło "Wolny Hongkong" na posągu Małej Syrenki - jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Czerwone i białe litery pojawiły się na kamieniu, na którym w porcie w duńskiej stolicy siedzi bohaterka baśni Hansa Christiana Andersena.

"Jasne i niezmienne" stanowisko Pekinu po wyborach na Tajwanie

Wynik sobotnich wyborów na Tajwanie nie zmieni zasady "jednych Chin". Nie zachwieją nią także niesłuszne słowa i działania zachodnich polityków - oświadczył w poniedziałek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Pekin uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję "jednych Chin".