Francuska kandydatka jak Wojciechowski. Bez zgody po pierwszym przesłuchaniu

Dodatkowe odpowiedzi francuskiej kandydatki na komisarza UE Sylvie Goulard nie przekonały przedstawicieli frakcji politycznych. Zdecydowali oni w środę w Brukseli, że musi ona jeszcze raz stawić się na wysłuchanie przed komisjami europarlamentu – podały źródła w Parlamencie Europejskim. Wcześniej przed komisją rolnictwa dwukrotnie stawiał się Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa.

Pekin "popiera kluczowe interesy Pakistanu"

Podczas spotkania z pakistańskim premierem Imranem Khanem przywódca Chin Xi Jinping oświadczył, że przygląda się sytuacji w Kaszmirze i zadeklarował poparcie dla kluczowych interesów Pakistanu.

Iran apeluje do Turków o powściągliwość i przeprowadza manewry przy granicy

O powściągliwość i uniknięcie operacji zbrojnej w północnej Syrii zaapelował do władz Turcji prezydent Iranu Hasan Rowhani. Zaznaczył przy tym, że Turcy słusznie niepokoją się o swoje południowe granice, a siły USA powinny opuścić region. Jednocześnie na północnym zachodzie Iranu, przy granicy z Turcją, rozpoczęły się niezapowiadane wcześniej manewry wojskowe.

Opozycja protestowała, władze "opanowują praktykę pozwów"

Rosyjskie organy ścigania opanowują praktykę pozwów przeciwko organizatorom wieców - pisze dziennik "Kommiersant". Gazeta pisze o moskiewskiej prokuraturze, która żąda od opozycji pięciu milionów rubli, bo według śledczych, demonstracje opozycji przeprowadzone 27 lipca i 3 sierpnia wymagały "dodatkowych sił porządkowych".

"Zapominamy, jak bezwzględni potrafią być Rosjanie". Media o "supertajnej jednostce 29155"

Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma supertajną jednostkę specjalną o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy – podał amerykański dziennik "New York Times". Publikację oparł na doniesieniach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów europejskich i amerykańskiego. Wcześniej o istnieniu jednostki informowała rosyjska sekcja Radia Swoboda w materiale dotyczącym 12 oficerów GRU oskarżonych o zhakowanie komputerów przedstawicieli Partii Demokratycznej USA.

Nie ma większości, ale otrzymał misję tworzenia rządu

Dotychczasowy premier Portugalii Antonio Costa otrzymał od prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy misję utworzenia nowego rządu. Mniejszościowy gabinet powinien powstać na bazie Partii Socjalistycznej (PS) przy poparciu jednego, bądź więcej ugrupowań radykalnej lewicy.

Parlament zawieszony do mowy tronowej

Brytyjski parlament został ponownie zawieszony. Tym razem jest to jednak rutynowa procedura, która ma umożliwić rozpoczęcie nowej sesji, a wraz z nią przedstawienie przez rząd nowych planów legislacyjnych.

Rosyjski reżyser znów stanie przed sądem

Sprawa oskarżonego o malwersacje reżysera teatralnego Kiriłła Sieriebriennikowa wróci do sądu pierwszej instancji. Taką decyzję podjął we wtorek sąd w Moskwie, który nie zgodził się na cofnięcie sprawy do prokuratury.

Czeszka, Hiszpan i Szwedka ze zgodą komisji na objęcie unijnych stanowisk

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego udzieliła poparcia Hiszpanowi Josepowi Borrellowi na stanowisko szefa unijnej dyplomacji. Tego samego dnia koordynatorzy komisji wolności obywatelskich zgodzili się na objęcie stanowiska komisarza do spraw wewnętrznych przez Szwedkę Ylvę Johansson. Czeszka Viera Jourova dostała natomiast zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim. Ma zostać wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości.

Diakonat dla kobiet? Kolejny kontrowersyjny temat watykańskiego synodu

Najpierw pojawiła się kwestia dostępu do święceń kapłańskich dla żonatych, szanowanych mężczyzn. Teraz zaproponowano, by omówić możliwość diakonatu kobiet. W czasie trwającego w Watykanie nadzwyczajnego synodu biskupów, obradującego pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła", dyskutowane są między innymi sposoby zapewnienia opieki duchowej wiernym na rozległych obszarach tego regionu Ameryki Południowej.

Szef MSZ Irlandii: zobaczyliście dzisiaj frustrację Donalda Tuska

Podejście na zasadzie "bierz albo nie" nie doprowadzi do porozumienia - tak minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney skomentował we wtorek propozycje brytyjskiego rządu dotyczące brexitu. Wspomniał w tym kontekście o "frustracji" przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej tego dnia Tusk skrytykował postawę premiera Borisa Johnsona. "Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii" - wskazał na Twitterze.

Miał zeznawać przed Kongresem w sprawie Trumpa. Interweniował Departament Stanu

Przesłuchanie w Kongresie ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej Gordona Sondlanda zostało we wtorek zablokowane przez Departament Stanu USA. Sondland miał złożyć zeznania na zamkniętym posiedzeniu trzech komisji Kongresu prowadzących dochodzenie w sprawie domniemanych nacisków, jakie prezydent Donald Trump miał wywierać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by ten doprowadził do wszczęcia na Ukrainie postępowania wobec syna Joe Bidena. W związku z tym prezydentowi USA grozi impeachment.

Szwy i podbite oko to nie przeszkoda. Jimmy Carter buduje dom

Dzień po tym, jak upadł we własnym domu i potłukł się na tyle poważnie, że potrzebna była interwencja chirurga, 95-letni Jimmy Carter pojawił się na imprezie charytatywnej w Nashville w stanie Tennessee. Z opatrunkiem nad okiem, 14 szwami i dużym siniakiem były prezydent USA pomagał przy budowie domów dla niezamożnych rodzin.