20 milionów od Unii dla Iranu. W tle obawy o amerykańskie sankcje

Unia Europejska wyciąga pomocną dłoń ku Iranowi, najbardziej dotkniętego pandemią państwa na Bliskim Wschodzie. Opiewający na 20 milionów euro gest musi być poprowadzony uważnie z uwagi na amerykańskie sankcje wymierzone w Iran. W kraju tym zmarło ponad 1800 osób zakażonych koronawirusem.

WHO: pandemia COVID-19 przyspiesza, ale możemy zmienić jej trajektorię

Od pierwszego przypadku zakażenia do pierwszych 100 tysięcy minęło 67 dni. By osiągnąć kolejne 100 tysięcy potrzeba było 11 dni. By osiągnąć wynik 300 tysięcy zakażonych starczyły następne cztery dni - wyliczył podczas konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że przypadki zakażeń są obecnie zgłaszane w prawie każdym kraju na świecie.

"Pozdrowienia z Rosji". Putin wysłał do Włoch ludzi i sprzęt

Rosja wspiera Włochy w walce z koronawirusem. Na znajdującym się w pobliżu Rzymu lotnisku wojskowym Pratica di Mare wylądowało dziewięć rosyjskich samolotów transportowych Ił-76. Rosjanie wysłali do Włoch około stu specjalistów. Przekazali także sprzęt medyczny, w tym testy, maseczki ochronne i kombinezony.

Badania stanu zdrowia Rosjan wstrzymane. Kwarantanna dla seniorów

W Rosji, w ciągu ostatniej doby, odnotowano 71 nowych zakażeń koronawirusem. To największy jak dotąd wzrost zakażeń w ciągu jednego dnia w tym kraju. Z powodu koronawirusa władze wstrzymały ogólnokrajowe badanie stanu zdrowia ludności. W poniedziałek zostały zamknięte szkoły i wstrzymane połączenia lotnicze. Od 26 marca w Moskwie zostanie wprowadzona domowa kwarantanna dla osób, które ukończyły 65. rok życia.

Ważne badania nad enzymem, pozew lekarzy i Merkel w kwarantannie. Co wydarzyło się w niedzielę?

Włosi mają nowych bohaterów: 95-latkę wyleczoną z koronawirusa i sportowca, który wkroczył na front walki z chorobą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa w kwarantannie, ale nie rezygnuje z pracy w rządzie. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przebadali enzym, którego działanie może okazać się kluczowe w walce z koronawirusem. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę w cieniu pandemii?

Zmalała liczba zakażeń i zgonów we Włoszech. "To sygnał"

Obrona Cywilna ogłosiła, że do 5476 wzrosła w niedzielę liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem we Włoszech. W ciągu ostatniej doby zanotowano 651 zgonów. To wyraźnie mniej niż w sobotę, gdy zmarło prawie 800 osób. Pojawiła się nadzieja na poprawę sytuacji.

180 Polaków w Peru czeka na pomoc

Co najmniej 180 Polaków utknęło w Peru, gdzie z powodu epidemii koronawirusa wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Ambasada RP w Limie poinformowała, że LOT planuje uruchomienie rejsu, jednak szczegóły tej operacji będą jeszcze ustalane.

Ekspert WHO: nie wystarczy objąć kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa

Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione - przestrzegł Mike Ryan, ekspert do spraw sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podkreślił, że nie wystarczy objąć całego kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa.

Sami albo w parach. Nowe ograniczenia dla obywateli w Niemczech

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła w niedzielę nowe zasady obowiązujące w Niemczech w związku z epidemią koronawirusa. Na ulicach miast osoby niebędące członkami tej samej rodziny mogą się spotykać najwyżej w parach i utrzymywać półtora metra odstępu. Zamknięte - z wyłączeniem jedzenia na wynos - muszą być restauracje. Niedostępne będzie także wiele innych usług.

Koronawirus już nas zmienił

Zdalne firmy, e-szkoła, sztuka w sieci, uziemione samoloty i wymarłe ulice milionowych miast – pandemia z dnia na dzień zmieniła nasze życie. Wywróciła je do góry nogami. - A to prawdopodobnie dopiero początek społecznej i gospodarczej rewolucji – twierdzą profesor Julian Auleytner, dr Aleksander Łaszek i Marek Józefiak w rozmowie z dziennikarzem magazynu "Czarno na Białym" Cyprianem Jopkiem.

Publiczna służba zdrowia przejmuje prywatne szpitale w Wielkiej Brytanii

Kolejne 56 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 233 - podało w sobotę ministerstwo zdrowia. Brytyjska publiczna służba zdrowia poinformowała, że zawarła umowę z prywatnymi szpitalami w kraju, dzięki której od przyszłego tygodnia będzie miała do dyspozycji więcej respiratorów oraz tysiące dodatkowych łóżek i dodatkowy personel medyczny.