TSUE: przepisy dotyczące przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku niezgodne z prawem Unii

Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, przyjęte w lipcu 2017 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, są niezgodne z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu stwierdziło, że wyrok "dotyczy stanu historycznego", ale "będzie przedmiotem szczegółowej analizy".

Sąd nakazał ujawnienie zeznań podatkowych Trumpa

Federalny sąd apelacyjny nakazał przekazanie prokuraturze zeznań podatkowych i dokumentów finansowych prezydenta USA Donalda Trumpa. Wkrótce potem prezydencki prawnik Jay Sekulow przekazał, że Trump odwoła się w tej sprawie do Sądu Najwyższego. Dzięki mianowaniu przez prezydenta dwóch nowych sędziów Sądu Najwyższego konserwatyści mają tam większość 5 do 4.

"Albo Kościół wychodzi do ludzi, albo nie jest to Kościół"

Kościół, który nie głosi Ewangelii, staje się stowarzyszeniem duchowym, międzynarodowym koncernem występującym z inicjatywami i przekazami o treści etyczno-religijnej - powiedział papież Franciszek w obszernym wywiadzie zatytułowanym "Bez Niego nie możemy nic zrobić". Dodał, że Kościół nie jest także organizacją pozarządową. Jak podkreślił, musi on "wychodzić" do ludzi, bo inaczej nie jest Kościołem.

Dusi smog. Na ulicach tylko samochody z parzystymi numerami

W związku z bardzo dużym zanieczyszczeniem powietrza w stolicy Indii, Nowym Delhi, w poniedziałek obowiązuje zakaz jazdy samochodami, których numery rejestracyjne kończą się nieparzystym numerem. Takie działania to próba ograniczenia niebezpiecznego smogu, który od kilku dni osnuwa miasto.

Xi Jinping zabrał głos w sprawie niepokojów w Hongkongu

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał w poniedziałek do zerwania z przemocą i chaosem na ulicach Hongkongu oraz zaapelował o przywrócenie porządku w mieście. Wcześniej państwowe chińskie media wezwały władze do zajęcia twardszego stanowiska wobec uczestników prodemokratycznych demonstracji.

Tymczasowy rząd w Rumunii z wotum zaufania

Tymczasowy rząd lidera Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Ludovica Orbana uzyskał w poniedziałek wotum zaufania w parlamencie Rumunii. Potrzebował do tego 233 głosów w 465-osobowej izbie. Za opowiedziało się 240 deputowanych. 56-letni Orban otrzymał misję utworzenia przejściowego rządu do czasu zaplanowanych na przyszły rok wyborów parlamentarnych.

444 dni dramatu. Szturm na ambasadę, który zmienił losy świata

4 listopada 1979 roku, gdy w Iranie trwała islamska rewolucja, do ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie wtargnął tłum irańskich studentów. Pracownicy placówki zostali wzięci jako zakładnicy, a dramat 52 z nich trwał 444 dni. 40 lat od tamtych wydarzeń wciąż nie widać możliwości poprawy relacji na linii USA–Iran.

Apel z Budapesztu w sprawie Macedonii Północnej i Albanii

Konieczność wzmocnienia polityki rozszerzenia Unii Europejskiej i apel do krajów członkowskich w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - to główne konkluzje IX Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, który odbył się w poniedziałek w Budapeszcie.

Teheran uruchomił nowe wirówki. Pracuje nad prototypem IR-9

Teheran poinformował o ograniczeniu kolejnych zobowiązań zawartych w porozumieniu nuklearnym. Szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi ogłosił w państwowej telewizji, że uruchomiona została seria 30 zaawansowanych wirówek do wzbogacania uranu. Poinformował też, że trwają prace nad ich ulepszoną wersją.

Chcieli wedrzeć się do konsulatu Iranu, siły bezpieczeństwa otworzyły ogień

W niedzielę wieczorem w irackiej Karbali, świętym mieście szyitów, doszło do gwałtownych protestów. W nocy demonstranci próbowali wedrzeć się do irańskiego konsulatu i zawiesić nad nim iracką flagę. Siły bezpieczeństwa otworzyły do nich ogień, zabijając czterech manifestantów - podaje agencja AFP. Według lokalnych władz co najmniej 12 osób zostało rannych.

Biegiem po autostradzie. Ucieczka podejrzanego i niebezpieczny pościg

Ten pościg mógł skończyć się tragedią, przede wszystkim dlatego, że odbywał się pieszo po autostradzie. Podejrzany mężczyzna wyrwał się policjantce, która próbowała założyć mu kajdanki, i rzucił się do ucieczki przez ruchliwą jezdnię w Albuquerque w Nowym Meksyku. Niebezpieczny pościg nagrała kamera umieszczona na mundurze funkcjonariuszki.

Kapitan i członkowie załogi porwani przez piratów

Dziewięciu członków załogi statku towarowego MV Bonita zostało porwanych przez piratów - poinformował norweski armator, do którego należy jednostka. Napadnięto na nich w Zatoce Gwinejskiej uważanej za najbardziej zagrożony atakami piratów akwen świata. Jak doniosła hiszpańska agencja EFE, uprowadzeni to obywatele Filipin.

"Szósty rok wojny. Zabito ponad 3330 cywilów, rannych zostało około 9 tysięcy"

Od początku wojny w Donbasie w 2014 roku zginęło ponad 3,3 tysiąca cywilów, a około 9 tysięcy zostało rannych - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, przekazując najnowsze dane dotyczące konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Wynika z nich również, że w czasie działań wojennych przesiedlono 1,3 miliona osób, a 3,5 miliona wciąż potrzebuje pomocy.