"Poważne i utrzymujące się zagrożenia dla praworządności, demokracji i praw podstawowych"

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Odebrała nagrodę w imieniu ojca. "Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest"

Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".

"Apelujemy, byście wypełnili przysięgę". Wezwanie opozycji do służb

W apelu do białoruskiej milicji, wojska i KGB przedstawiciele opozycji wezwali funkcjonariuszy, by nie stosowali siły wobec uczestników pokojowych protestów. "Pamiętajcie, że jesteśmy jednym narodem. Naszą jedyną ojczyzną jest Białoruś" - napisali opozycjoniści. 20 grudnia w Petersburgu mają się odbyć kolejne rozmowy prezydentów Białorusi i Rosji w sprawie tak zwanej pogłębionej integracji. Tego dnia, a także dzień później białoruska opozycja planuje zorganizować demonstracje w obronie niepodległości.

"Chiny najbardziej boją się demokracji Tajwanu"

Pekin najbardziej boi się jedności Tajwańczyków, boi się demokracji Tajwanu - przekonywała w środę prezydent wyspy Caj Ing-wen. Polityk, która ubiega się o reelekcję, wzięła udział w pierwszej telewizyjnej prezentacji kandydatów przed styczniowymi wyborami prezydenckimi.

Merkel "nie akceptuje" sankcji USA, "nic jej nie powiedziano" o chińskich naciskach

Jesteśmy przeciwni eksterytorialnym sankcjom - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w odpowiedzi na sankcje przyjęte przez Kongres USA wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła też, że nie słyszała o naciskach Pekinu w związku z udziałem koncernu Huawei w budowie sieci telekomunikacyjnej 5G w jej kraju.

Dwupoziomowy autobus uderzył w drzewo. "Ludzie krzyczeli, bardzo się bałem"

Sześć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku dwupoziomowego autobusu, do którego doszło w środę na północy Hongkongu w pobliżu granicy z Chinami. Pojazd uderzył w drzewo, niemal całe górne piętro pojazdu zostało zniszczone. - Ludzie krzyczeli, kilku pasażerów zostało wyrzuconych z autobusu. Bardzo się bałem - relacjonował jeden z ocalałych.

Przeciwniczka brexitu chce stanąć na czele Partii Pracy

Odpowiadająca w laburzystowskim gabinecie cieni za sprawy zagraniczne Emily Thornberry jako pierwsza ogłosiła zamiar ubiegania się o partyjne przywództwo. Obecny szef Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział rezygnację po porażce w zeszłotygodniowych wyborach do Izby Gmin. - Uważam, że przy innym przywództwie zachowalibyśmy znaczną część naszego elektoratu w tradycyjnie laburzystowskich regionach. Zamiast tego podążaliśmy ścieżką niemal komicznego niezdecydowania - ocenił wywodzący się z Partii Pracy były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

Europarlament potępił "strefy wolne od LGBTI". Dotacje dla tych gmin mogą znaleźć się pod lupą

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję w sprawie dyskryminacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. W tytule dokumentu nie ma nazwy naszego kraju, jednak odniesienia do Polski pojawiają się w treści. Jednym z głównych punktów jest sprawa tak zwanych stref wolnych od LGBTI, wprowadzanych przez niektóre polskie samorządy. - Nie ma zgody na dyskryminację - zadeklarował europoseł Andrzej Halicki z PO. Eurodeputowany PiS Patryk Jaki uznał natomiast, że "Polska jest pomawiana".

Zgwałcona dziennikarka wygrała proces. "To nie koniec"

Wpływowy reporter telewizyjny Noriyuki Yamaguchi ma zapłacić 3,3 miliona jenów (30 tysięcy dolarów) odszkodowania dziennikarce Shiori Ito - orzekł sąd w Tokio. Kobieta, uważana za symbol ruchu przeciwko przemocy seksualnej #MeToo w Japonii, oskarżała Yamaguchiego o odurzenie i zgwałcenie. Skazany zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Twierdzi, że służył w "szwadronie śmierci" i zabijał oponentów Łukaszenki

Brałem udział w porwaniach i zabójstwach oponentów politycznych Alaksandra Łukaszenki - wyznał były funkcjonariusz białoruskiego oddziału specjalnego szybkiego reagowania Juryj Harauski w rozmowie z niemieckim nadawcą Deutsche Welle. Były minister spraw wewnętrznych Białorusi Juryj Siwakou jest zdania, że wywiad ukazał się "nieprzypadkowo" na kilka dni przed spotkaniem białoruskiego przywódcy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rosja obawia się manewrów NATO. "Wskazują na celowe przygotowania do dużego konfliktu"

Scenariusze manewrów wskazują, że NATO celowo przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym - oświadczył szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow. Zarzucił, że "wszelkie kroki Rosji" są przez "zachodnich propagandzistów" przestawiane jako zagrożenie dla pokoju. Z oceną wojskowego zgodził się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Miliardy dla armii, pieniądze na mur. Izba Reprezentantów zaaprobowała budżet federalny

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zaaprobowała we wtorek budżet federalny na rok budżetowy 2020, w wysokości 1,4 biliona dolarów. Przewiduje on między innymi wyasygnowanie prawie 1,5 miliardów na budowę muru na granicy z Meksykiem oraz zniesienie programu opieki medycznej Obamacare. Do porozumienie między kongresmenami doszło mimo głębokich podziałów spowodowanych zaplanowanym na środę głosowaniem nad impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa.

"Wypowiadacie otwartą wojnę amerykańskiej demokracji". Trump oskarża oponentów

"Impeachment oznacza bezprecedensowe i niekonstytucyjne nadużycie władzy, nieporównywalne z niczym w liczącej dwa i pół wieku historii amerykańskiej legislatury" - napisał prezydent USA Donald Trump do demokratycznej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. List opublikowano we wtorek, w przeddzień zaplanowanego kluczowego głosowania w Izbie Reprezentantów w sprawie impeachmentu. "Patrzycie na demokrację jak na wroga!" - napisał prezydent do polityków Partii Demokratycznej.

"Normą staje się obchodzenie prawa". Demonstracja w Pradze

W Pradze odbyła się demonstracja, w której do dymisji wzywano premiera Andreja Babisza. Według policji, w organizowanym przez stowarzyszenie "Milion chwil dla demokracji" proteście uczestniczyło około 15 tysięcy osób, natomiast według organizatorów demonstrantów było kilkadziesiąt tysięcy.

Gotowi wyjść Rosjanom na spotkanie. Polacy na straży bałtyckiego nieba

Jeśli tylko rosyjskie samoloty zbliżą się bez zapowiedzi do państw bałtyckich, polskie F-16 zostaną poderwane w powietrze. Od końca grudnia tak będzie wyglądała służba pilotów i personelu naziemnego na dyżurze w ramach NATO. Dla Polaków będzie to dziewiąta misja. Po raz pierwszy skorzystają z bazy w Estonii.

"Jeden z najlepszych parlamentów, jaki kiedykolwiek został wyłoniony"

Na pierwszym posiedzeniu po wyborach zebrała się we wtorek Izba Gmin brytyjskiego parlamentu. Liderzy frakcji parlamentarnych wygłosili krótkie przemówienia. Reprezentujący Partię Konserwatywną premier Boris Johnson zapowiedział dokończenie brexitu i wezwał do przeciwstawienia się próbom rozbicia Zjednoczonego Królestwa. Spikerem Izby Gmin pozostał Lindsay Hoyle.

"Niezależność sądownictwa" i "autonomia prokuratury". Tego oczekuje KE od Malty

Malta została wezwana przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do przyspieszenia reform zapewniających niezależność sądownictwa. Sprawa praworządności w tym kraju budzi wątpliwość Unii Europejskiej z powodu podejrzeń dotyczących wpływania przez władze Malty na postępowanie w sprawie zabójstwa w 2017 roku dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

Setki tysięcy ludzi i zamieszki na ulicach, władze nie ustępują. "Reforma trwa"

We Francji od 13 dni trwa strajk generalny przeciwko reformie emerytalnej i protesty uliczne. We wtorek odbyły się w około 80 miejscowościach. W Nantes i Paryżu policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego. Choć władze poszły na pewne ustępstwa, to nie rezygnują z podstawowych zaplanowanych zmian, przede wszystkim z podniesienia wieku emerytalnego. - Reforma trwa. Nie wycofamy jej - powiedziała rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye.