Republikanie tracą dwa stany. Media: ważny test przed wyborami prezydenckimi

Kandydat demokratów zwyciężył wybory na gubernatora stanu Kentucky. Partia Demokratyczna odebrała także większość republikanom w dwóch izbach lokalnego parlamentu w Wirginii. W Missisipi gubernatorem pozostanie republikanin. Media zwracają uwagę, że te wyniki to ważny pomiar partyjnych preferencji przed rozpoczynającą się kampanią prezydencką w USA.

Brytyjski parlament rozwiązany

Dokładnie minutę po północy czasu londyńskiego, w nocy z wtorku na środę, weszła w życie decyzja o rozwiązaniu brytyjskiego parlamentu. Ma ona związek z zaplanowanymi na 12 grudnia przedterminowymi wyborami w Wielkiej Brytanii.

"Fantastycznie było spotkać jedną z moich bohaterek". Schwarzenegger i Thunberg na rowerach

16-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg spotkała się w zeszłym tygodniu z aktorem i byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem. Oboje wybrali się na przejażdżkę rowerową wokół Santa Monica. Zdjęcia w mediach społecznościowych zamieścił Schwarzenegger. "Fantastycznie było spotkać w ubiegłym tygodniu moją przyjaciółkę i jedną z moich bohaterek Gretę Thunberg" - napisał.

"Ostatnie działania Iranu stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego"

Iran będzie wzbogacał uran do poziomu 5 procent - oświadczył we wtorek szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi. Dodał, że w razie konieczności jego kraj jest w stanie wzbogacić uran do 20 procent - podała półoficjalna agencja irańska ISNA. - Ostatnie działania Iranu wyraźnie naruszają umowę i stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab

Kolejne ofiary protestów. Reuters: otworzono ogień na pogrzebie

W ciągu 24 godzin irackie siły bezpieczeństwa zastrzeliły 13 demonstrantów - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na źródła medyczne. Jedna z osób miała zginąć w czasie pogrzebu innego demonstranta. Po tygodniu względnego spokoju siły rządowe ponownie używają ostrej amunicji.

W Australii euforia, bo z nieba spadł deszcz

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii cieszą się, bo w niektórych częściach regionu pojawiły się największe od kilku lat opady deszczu. Taka pogoda nie jest jednak w stanie zapobiec wieloletniej suszy, która spowodowała ogromne straty w rolnictwie.

Atak kartelu, zginęli obywatele USA. Trump: to czas, by wszcząć wojnę

USA są gotowe udzielić Meksykowi pomocy wojskowej po masakrze dziewięciorga amerykańskich mormonów na północy tego kraju - oświadczył we wtorek prezydent Donald Trump. Do masakry doszło w regionie, w którym walczą ze sobą kartele narkotykowe. "Dla Meksyku to czas, by z pomocą USA wszcząć wojnę z kartelami i zetrzeć je z powierzchni ziemi" - zaproponował meksykańskiemu prezydentowi amerykański przywódca.

Spór o zaporę na najdłuższej rzece Afryki. Trump proponuje negocjacje

Kwestia budowy przez Etiopię tamy i elektrowni wodnej na Nilu Błękitnym poruszona została w rozmowie prezydenta USA z prezydentem Egiptu w poniedziałek. Dla Addis Abeby ten projekt to szansa na rozwój kraju. Egipt i Sudan obawiają się jednak, że może zagrozić swobodnemu dostępowi tych krajów do zasobów wodnych. Według Donalda Trumpa problem mogą uregulować negocjacje. Mają się odbyć w środę w Waszyngtonie.

"Odstąpienie od nuklearnych zobowiązań". Iran zapowiada kolejny krok

Teheran podejmie kolejne kroki w kierunku częściowego wycofywania się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego - ogłosił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Zapowiedział, że w środę, w zakładach w Fordo do 1044 wirówek zostanie wpompowany gazowy heksafluorek uranu.

Część zastrzelono, inni spłonęli żywcem. Masakra mormońskiej rodziny

Co najmniej dziewięcioro członków mormońskiej rodziny, w tym trzy kobiety i sześcioro dzieci, zginęło w masakrze w północnym Meksyku. Jak opowiadali mediom bliscy zamordowanych, napastnicy ostrzelali, a potem podpalili samochody, w których znajdowali się mormoni. Niektóre ofiary spłonęły żywcem.

Setki dżihadystów w tureckich więzieniach. Berlin gotowy przyjąć Niemców

W tureckich więzieniach przebywa ponad tysiąc dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Inni przetrzymywani są w ośrodkach deportacyjnych - poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu. Zaznaczył, że wszyscy bojownicy IS zostaną wydaleni do krajów macierzystych "niezależnie od tego, czy odebrano im obywatelstwo, czy też nie".

TSUE: przepisy dotyczące przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku niezgodne z prawem Unii

Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, przyjęte w lipcu 2017 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, są niezgodne z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu stwierdziło, że wyrok "dotyczy stanu historycznego", ale "będzie przedmiotem szczegółowej analizy".

Zarabiali tysiące euro przy Checkpoint Charlie. W 30-lecie upadku muru dostali zakaz

4 listopada 1989 roku na placu Aleksandra w centrum Berlina setki tysięcy mieszkańców ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej demonstrowały na rzecz wolności i demokracji. W tym samym miejscu w poniedziałek 4 listopada 2019 roku Niemcy zainaugurowali obchody 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. Władze miasta zakazały w tym roku działalności aktorom, którzy w amerykańskich mundurach "pełnili służbę" przy Checkpoint Charlie.

Śmierć aktywisty. "To była zasadzka, pułapka zorganizowana przez gangi"

- Chronimy naszą ziemię i życie, które na niej jest. Czasami się boję, ale musimy podnieść głowy i działać. Jesteśmy tu, by walczyć - tłumaczył jeszcze we wrześniu obrońca Puszczy Amazońskiej, Paulo Paulino Guajajara, pseudonim Wilk. Za tę walkę zapłacił najwyższą cenę. Indiański aktywista i członek grupy Strażników Lasu kilka dni temu został zabity.

Za rok wybory prezydenckie w USA. Sondaż: Trump przegrywa w kluczowych stanach

Do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych pozostał rok. Według najnowszego sondażu, gdyby głosowanie odbyło się teraz, Donald Trump przegrałby w kluczowych stanach ze swoim największym rywalem po stronie demokratów, Joe Bidenem. Gdyby Partia Demokratyczna zdecydowała się powierzyć prezydencką nominację Elizabeth Warren, urzędujący prezydent mógłby liczyć na wygraną.

14-letnia następczyni tronu zadebiutowała w Katalonii. Przywitały ją protesty

Ponad tysiąc katalońskich separatystów protestowało na ulicach Barcelony przeciwko wizycie w tym mieście króla Hiszpanii Filipa VI. Część demonstrantów próbowała zablokować wejście uczestnikom ceremonii, na którą przybyli członkowie rodziny królewskiej. Uroczystość była pierwszym na terenie Katalonii oficjalnym wystąpieniem najstarszej córki Filipa, 14-letniej następczyni tronu Eleonory.