Rosja wstrzymuje naloty. "Jeden lub dwa incydenty"

W niedzielę o północy Rosja i jej sojusznicy wstrzymali naloty w regionie Idlib w Syrii. Jest to wynik porozumienia osiągniętego z Turcją kilka dni wcześniej. Tureckie ministerstwo obrony poinformowało, że sytuacja w regionie jest spokojna "z wyjątkiem jednego lub dwóch incydentów".

Nie żyje brytyjski filozof Roger Scruton. "Wielki przyjaciel Polaków"

Roger Scruton, brytyjski filozof, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych, zmarł w niedzielę w wieku 75 lat. Jak podano w oświadczeniu na jego stronie internetowej, od sześciu miesięcy walczył z rakiem. Na Twitterze Scrutona pożegnał między innymi prezydent Andrzej Duda, który nazwał zmarłego filozofa "wielkim przyjacielem Polaków i wolnej, suwerennej Polski".

Trump: Iran planował atak na cztery ambasady USA. Szef Pentagonu: nie widziałem dowodów

Nie widziałem konkretnych dowodów na to, że Iran planował ataki na cztery amerykańskie ambasady na Bliskim Wschodzie - powiedział w niedzielę szef Pentagonu Mark Esper. Odniósł się do wypowiedzi przywódcy Stanów Zjednoczonych, który w ten sposób tłumaczył decyzję o zamachu na irańskiego generała. Sekretarz obrony USA dodał jednocześnie, że podziela pogląd Trumpa, iż takie ataki były "prawdopodobne".

28 najlepszych momentów 28. Finału WOŚP

Spływ kajakowy Brdą, charytatywne morsowanie, przejażdżka czołgiem po plaży, "Siema" ustawiona z autobusów, szachy z prezydentem miasta - to tylko niektóre z najlepszych momentów 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. WOŚP grał także za granicą, w tym po raz pierwszy w Meksyku i na Zanzibarze. W Tokio złożony z Japończyków zespół Mazur odtańczył mazura. Sztaby w Sydney, Melbourne i Perth grały dla Australii, pustoszonej przez pożary.

Prezydent Abchazji podał się do dymisji. "Życie pokaże, jak będzie"

Rezygnuję ze swych pełnomocnictw prezydenta i czynię tak w imię zachowania stabilności w kraju - poinformował w niedzielę prezydent separatystycznej Abchazji Raul Chadżymba. Nie wykluczył, że wystartuje w wyborach prezydenckich, jeśli zostaną one powtórzone. W kraju trwają protesty przeciwników władz.

Syn byłego prezydenta Malty został premierem

Syn byłego prezydenta Malty, prawnik Robert Abela, został wybrany na nowego przewodniczącego rządzącej Partii Pracy, a tym samym na szefa rządu. Na stanowisku premiera zastąpi Josepha Muscata, który w grudniu podał się do dymisji.

Premier Libii odpowiedział na apel Putina i Erdogana. Ogłosił zawieszenie broni

Rząd Libii zaakceptował w niedzielę apel o zawieszenie broni, z którym wystąpiła Rosja i Turcja - oświadczył premier Fajiz Mustafa as-Saradż. Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd podjął decyzję kilka godzin po ogłoszeniu przez rywala, generała Chalifę Haftara, zaprzestania wrogich działań przeciwko siłom rządowym. Informację o zawieszeniu broni z zadowoleniem przyjął przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Brytyjski ambasador wezwany do MSZ Iranu. "Za udział w nielegalnym proteście"

Ambasador Wielkiej Brytanii Robert Macaire został w niedzielę wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu w związku z jego udziałem w proteście przeciwko władzom w Teheranie - poinformowało irańskie MSZ na swojej stronie internetowej. Wcześniej dyplomata został zatrzymany przez miejscową policję, co potępiło brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Amerykańscy żołnierze wiedzieli, że szykuje się atak na ich bazę"

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w irackiej bazie Al-Asad byli świadomi, że wkrótce nastąpi atak ze strony Teheranu. Ta wiedza pozwoliła im schronić się w bezpieczne miejsce na dwie i pół godziny przed uderzeniem irańskich rakiet - podała w sobotę stacja CNN, której dziennikarze udali się na miejsce ataku.

"Możemy określić nazwę tej rakiety, wiemy, kiedy irańskie władze ją kupiły i wiemy, od kogo"

Ukraina miała dowody zestrzelenia samolotu pasażerskiego jej linii lotniczych Ukrainian International Airlines jeszcze przed oświadczeniem Teheranu, który się do tego przyznał - oświadczył w sobotę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Z kolei szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk przekazał, że państwo wypłaci odszkodowania bliskim ofiar katastrofy. Ma ono wynieść 200 tysięcy hrywien, czyli prawie 32 tysiące złotych.

Brytyjskie media: królowa Elżbieta II zwołuje spotkanie rodzinne

Przyszłość księcia Harry'ego i księżnej Meghan powinna się wyjaśnić prędzej niż później. Wszyscy tego chcą - podkreślają brytyjskie media, powołując się na swoje źródła. Jak przekazują, królowa Elżbieta II zwołała na poniedziałek spotkanie rodzinne, aby omówić decyzję swojego wnuka i jego żony.

Gniew w Teheranie. "Najwyższy dowódco! Odejdź!"

W antyrządowej manifestacji, która odbyła się w sobotę w Teheranie, wzięło udział około 1000 osób - podała związana z rządem prywatna agencja Fars. Przekazała, że jej uczestnicy domagali się ustąpienia najwyższych władz, w tym ajatollaha Alego Chamenei. "Najwyższy dowódco! Odejdź!", "Chamenei - morderco!", "Śmierć kłamcom!" - mieli krzyczeć manifestanci. Według mediów impulsem do zorganizowania protestu było zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

"Katastrofalny błąd" i "ważny krok" Iranu. Trudeau o katastrofie

Przyznanie się Iranu do nieumyślnego zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych było "ważnym krokiem" - ocenił w sobotę kanadyjski premier Justin Trudeau. Dodał jednak, że "Kanada i świat wciąż ma wiele pytań, które muszą doczekać się odpowiedzi". W katastrofie ukraińskiego boeinga zginęło 57 obywateli Kanady.

Putin zapytany o najemników: jeśli tam są, to nie otrzymują pieniędzy od Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła w sobotę wizytę w Moskwie, gdzie spotkała się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przywódcy obu państw opowiedzieli się za ukończeniem gazociągu Nord Stream 2 i poparli zabiegi podejmowane na rzecz rozejmu w Libii. Pytany o obecność w tym kraju najemników rosyjskich z tak zwanej grupy Wagnera, Putin odpowiedział, że "jeśli są tam obywatele rosyjscy, to nie reprezentują oni interesów państwa rosyjskiego i nie otrzymują pieniędzy" od Moskwy.

Tajwańczycy wybrali głowę państwa. "Nie ulegniemy groźbom Pekinu"

W wyborach prezydenckich na Tajwanie zwyciężyła dotychczasowa prezydent Caj Ing-wen, uważana za gwarantkę wartości demokratycznych wobec autorytarnych rządów Pekinu. Odbywające się tego samego dnia wybory parlamentarne wygrało jej ugrupowanie Demokratyczna Partia Postępowa.

Prezydent Iranu "poprosił o przebaczenie"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poprosił o przebaczenie za zestrzelenie ukraińskiego samolotu - podało biuro prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski ocenił, że przyznanie się przez Teheran do winy było "krokiem we właściwym kierunku". Podobnego zdania są władze w Berlinie. Premier Szwecji podkreślił natomiast, że Iran musi ponieść pełną odpowiedzialność. - To, że samolot został zestrzelony, jest potworne i przerażające - stwierdził. Szef brytyjskiego rządu zaapelował o deeskalację napięcia.

"Te trzy dni były dla nas niczym trzy miesiące albo trzy lata"

Od samego początku byliśmy przekonani, że personel naszej firmy nie popełnił żadnych pomyłek i że samolot był sprawny technicznie - oświadczył prezes ukraińskich linii lotniczych UIA Jewgienij Dychne. Zapewnił, że przed tragicznym wylotem z lotniska w Teheranie firma nie otrzymywała ostrzeżeń o niebezpieczeństwie w przestrzeni powietrznej. - Te trzy dni były dla nas niczym trzy miesiące albo trzy lata - podkreślił, dodając, że wszyscy pracownicy Ukraine International Airlines "głęboko przeżyli to, co się stało".

11-letni uczeń zabił pod wpływem gry komputerowej

W prywatnej szkole w Torreon w Meksyku 11-letni uczeń uzbrojony w dwa pistolety zastrzelił nauczycielkę, ranił co najmniej sześć osób, a następnie popełnił samobójstwo - poinformowały lokalne władze. Co najmniej pięcioro uczniów i jeden nauczyciel zostało rannych. Miguel Riquelme, gubernator stanu Coahuila, w którym znajduje się Torreon, stwierdził, że na działanie chłopca wpływ miała gra komputerowa.