Rozmowa telefoniczna Dudy z Trumpem o współpracy w dobie pandemii

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump rozmawiali w sobotę telefonicznie w sprawie współpracy w dobie pandemii COVID-19 - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak wyjaśnił, półgodzinna rozmowa telefoniczna zainicjowana została przez amerykańskiego prezydenta.

Włoski ekspert WHO: druga fala epidemii jesienią jest pewna

Ważne jest to, by nie przyspieszać otwierania kraju - apeluje Walter Ricciardi doradca naukowy ministerstwa zdrowia Włoch i członek Europejskiego Komitetu Doradczego ds. Badań Naukowych nad Zdrowiem Światowej Organizacji Zdrowia (EACHR). Dodaje, że druga fala epidemii koronawirusa na jesieni "to więcej niż hipoteza, to pewność".

Brazylia znalazła lek na COVID-19? Minister jedno, naukowcy drugie

Według brazylijskiego ministra nauki i techniki Marcosa Pontesa, naukowcy z Narodowego Centrum Badań Energii i Materiałów znaleźli lek, który potencjalnie może wyleczyć chorych na COVID-19. W laboratoryjnych warunkach substancja wykazała 94 procent skuteczności. Brazylijscy lekarze, a także były już minister zdrowia, są jednak sceptyczni wobec "tajemniczego leku".

"Pierwsza fala epidemii została znacząco osłabiona"

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło 761 osób zakażonych koronawirusem - poinformował tamtejszy resort zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju wzrosła do 18 681. Urzędnicy oceniają jednak, że dzięki obostrzeniom "pierwsza fala epidemii została znacząco osłabiona przez wszystkich Francuzów".

Prezydent zdymisjonował ministra zdrowia za "zabijanie złotej kury"

Konflikt między prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro a szefem resortu zdrowia Luizem Mandettą zakończył się dymisją ministra. Bolsonaro oskarżał Mandettę o "zabijanie złotej kury, jaką jest brazylijska gospodarka" poprzez wprowadzanie w związku z COVID-19 "nadmiernych ograniczeń". Nowym ministrem zdrowia został Nelson Teich.

"Dziecko zaczęło kaszleć, gdy miało 26 dni. Pojawiła się gorączka". Koronawirus groźny dla noworodków

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób, agencja rządu federalnego odpowiadająca za zapobieganie chorobom oraz ich monitorowanie i zwalczanie, zbadała, jak na COVID-19 chorują dzieci. Potwierdziło się, że najczęściej przechodzą one zakażenie bezobjawowo. Ale nie zawsze. Dowodzą tego historie pacjentów lizbońskiego szpitala. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Strażnicy miejscy zatrzymali mężczyznę, bo był za dobrze ostrzyżony

Gdy zakłady fryzjerskie są zamknięte - a tak w czasie pandemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 dzieje się w wielu krajach - dobrze ostrzyżone i ułożone włosy mogą się wydać podejrzane. Przekonał się o tym mieszkaniec Lombardii, który właśnie tym ściągnął na siebie uwagę strażników miejskich.

12 lekcji od czterech państw. One najlepiej radzą sobie z pandemią

Ignorowano zagrożenie, reagowano zbyt późno, ze zbyt małą stanowczością. W walce z pandemią COVID-19 świat popełnił wiele, często podobnych, błędów. Są jednak kraje, które mogą stanowić pozytywny przykład. Stacja CNN przygotowała listę 12 lekcji od Tajwanu, Islandii, Korei Południowej oraz Niemiec, które należy odrobić, by lepiej przygotować się na podobne kryzysy w przyszłości.

Al Bano lekarzom. Stanął przed hotelem i zaśpiewał "Felicita"

Legenda włoskiej muzyki pop, piosenkarz Al Bano, postanowił dodać otuchy lekarzom tym, co potrafi najlepiej. Przyjechał przed hotel w Bari (Apulia), gdzie tymczasowo mieszkają medycy walczący w lokalnym szpitalu o życie i zdrowie pacjentów z koronawirusem, i wykonał dla nich utwór "Felicita" w wersji a capella.

"Czy Chiny wygrywają?". Światowa prasa o relacjach z mocarstwem w czasach pandemii

Światowe media zastanawiają się, czy Chiny faktycznie wygrały walkę z epidemią. Dla "Financial Times" w tej sprawie wypowiedział się prezydent Francji Emmanuel Macron, a "American Interest" analizuje pomoc Chin dla innych krajów dotkniętych pandemią. Przegląd prasy zagranicznej przygotował Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.

Georgia zawiesza prawo wymierzone w Ku Klux Klan. Powodem pandemia COVID-19

W związku z trwającą pandemią gubernator południowoamerykańskiego stanu Georgia zdecydował się zawiesić przyjęte blisko 70 lat temu prawo, zakazujące zakrywania twarzy. Przepis ten był wymierzony w rasistowską organizację Ku Klux Klan, której członkowie nosili charakterystyczne białe kaptury na twarzach.

W Wuhanie zmarło znacznie więcej osób, niż sądzono

Chińskie władze wprowadziły korektę do oficjalnego bilansu zakażonych koronawirusem oraz ofiar śmiertelnych wywoływanej przez niego choroby COVID-19 w Wuhanie. Według nowych danych w mieście zmarło o blisko połowę więcej chorych, niż podawano do tej pory. Zaktualizowane informacje ogłoszono w komunikacie organu nadzorującego walkę z epidemią w Wuhanie, opublikowanym przez państwową agencję prasową Xinhua.