Wszedł w życie "chlebny rozejm" na wschodzie Ukrainy

W ukraińskim Donbasie w nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie "chlebny rozejm". Ustalony przez grupę kontaktową ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy zakaz bezterminowy zakaz otwierania ognia. W niedzielę rano w wybuchu miny zginęło dwóch wojskowych.

Zwycięzca znany, z kim będzie rządził? "Piłka ciągle w grze"

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu - wynika z badań exit poll. By rządzić, będzie musiała jednak stworzyć koalicję. "Sztab Zełenskiego tanio skóry nie sprzeda, czyli będzie negocjował z innymi deputowanymi z okręgów jednomandatowych, aby samodzielnie utworzyć rząd" - ocenia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Szukają śladów od 36 lat. Wydobyli kości

Zaginięcie Emanueli Orlandi od 36 lat nie daje spokoju jej bliskim. 22 czerwca 1983 roku 15-letnia wtedy dziewczyna wyszła z domu na lekcję gry na flecie. Nigdy z niej nie wróciła. W połowie lipca otwarto dwa groby na watykańskim cmentarzu Campo Santo Teutonico. Nie pomogło to w rozwiązaniu zagadki zaginięcia nastolatki, przyniosło za to kolejne pytania, ale i nowe odkrycia. W okolicy znaleziono ossuaria, a w sobotę wydobyto z nich kości.

Jaka będzie Ukraina po wyborach?

W obliczu wcześniejszych wyborów parlamentarnych na Ukrainie więcej jest wątpliwości niż pewności co do przyszłego kształtu sceny politycznej w tym kraju, a przede wszystkim kierunku, w którym będzie się on rozwijał.

Kto jest kim w ukraińskich wyborach?

W przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie startują 22 partie. Szanse na pokonanie 5-procentowego progu wyborczego - według sondaży - ma pięć ugrupowań. Kim są ich przywódcy, jaki jest ich program i jak zamierzają układać relacje z Rosją?

75 lat temu próbowali zabić Hitlera. Merkel uczciła ich pamięć

W 75. rocznicę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera przedstawiciele władz Niemiec oddali hołd pamięci członków ruchu oporu przeciwko nazistowskiemu reżimowi III Rzeszy. Pamięć zamachowców uczciła między innymi kanclerz Angela Merkel.W sobotę w dwóch niemieckich miastach doszło także do demonstracji przeciwko skrajnej prawicy.

Iran pokazuje nagranie przejętego tankowca. Reakcja Brytyjczyków

Irańska półoficjalna agencja Tasnim opublikowała w sobotę nagranie, na którym widać brytyjski tankowiec Stena Impero przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną. Na nagraniu statek znajduje się na otwartym morzu. Teheran twierdzi, że jednostka przebywa w irańskim porcie Bandar Abbas. Brytyjskie władze żądają wyjaśnień od strony irańskiej. Przejęcie tankowca w mocnych słowach komentują także sojusznicy Londynu.

Chcą ponownych wyborów. "Oni wszyscy mają odejść"

Kilkadziesiąt tysięcy obywateli Algierii, jak co tydzień od końca lutego, wyszło w piątek na ulice stołecznego Algieru i innych miast, by zaapelować o wdrożenie politycznych reform i o ustąpienie kierownictwa państwa.

Zełenski odwołał jedenastu ambasadorów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek 11 ambasadorów swojego kraju, w tym szefa placówki w Stanach Zjednoczonych Wałerija Czałego. Biuro szefa państwa jeszcze w ubiegłym tygodniu zapowiadało zmiany w korpusie dyplomatycznym.

Tankowiec poza kontrolą załogi. Szef brytyjskiej dyplomacji grozi konsekwencjami

Właściciel tankowca przejętego przez Gwardię Rewolucyjną Iranu potwierdził w nocy z piątku na sobotę, że jednostka nie znajduje się pod kontrolą załogi, z którą armator "nie ma żadnego kontaktu". Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zagroził Iranowi "poważnymi konsekwencjami". Półoficjalna irańska agencja Fars, cytując władze Iranu, podała w sobotę, że tankowiec przed przejęciem zderzył się z łodzią rybacką.