Od ponad tygodnia są przetrzymywani w Iranie. Załoga tankowca rozmawiała z bliskimi

Właściciele tankowca Stena Impero przejętego przez Iran poinformowali, że przetrzymywanej w Iranie załodze pozwolono na bezpośrednią rozmowę z bliskimi oraz że wszystkie osoby na pokładzie są całe i zdrowe. Tego samego dnia Londyn przekazał, że brytyjska wojenna Marynarka Królewska (Royal Navy) będzie eskortowała w cieśninie Ormuz statki płynące pod banderą Wielkiej Brytanii, by zabezpieczyć je przed atakami ze strony Teheranu.

Ukraińskie służby zatrzymały rosyjski tankowiec. "Konsekwencje nie każą na siebie czekać"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z prokuraturą wojskową zatrzymały w czwartek rosyjski tankowiec, który brał udział w zeszłorocznym incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraińskie kutry zostały wówczas ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. "Konsekwencje nie każą na siebie czekać" - oświadczyło rosyjskie MSZ, odnosząc się do faktu zatrzymania rosyjskiego statku.

Umowa w sprawie brexitu "nie do zaakceptowania". Pierwsze przemówienie nowego premiera

Nie do zaakceptowania dla tego parlamentu i kraju - podkreślił brytyjski premier Boris Johnson, odnosząc się do zapisów umowy Wielkiej Brytanii z Brukselą. W swoim pierwszym przemówieniu w parlamencie jako szef rządu przekonywał, że jest gotów zdecydować się na brexit bez umowy. Dodał, że chce, aby jego kraj był "najwspanialszym miejscem na Ziemi".

"Pierwsze 10 kilometrów było jak marzenie, jak latanie we śnie"

Było to absolutnie niewiarygodne. Nie widziałem Anglii, byłem sam nad przestworzem oceanu, to było jak latanie we śnie - relacjonował na konferencji Franky Zapata, który w czwartek próbował przelecieć nad kanałem La Manche na skonstruowanym przez siebie flyboardzie. Wyczyn się nie udał, ale Francuz już zapowiedział podjęcie kolejnej próby. - Zrobimy to jeszcze raz - zapewnił.

Szczerski kandydatem na unijnego komisarza. "Zna doskonale realia Unii Europejskiej"

Zaproponowałem kandydaturę szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego na unijnego komisarza - powiedział premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jak dodał, propozycja ta została ustalona z prezydentem Andrzejem Dudą, a szef gabinetu prezydenta "zna doskonale realia Unii Europejskiej". - Jestem przekonany, że będzie to bardzo dobry wybór - podkreślił szef rządu.

Nie żyje prezydent Tunezji

Zmarł Bedżi Kaid Essebsi, 92-letni prezydent Tunezji - poinformowała w czwartek kancelaria głowy państwa. Essebsi był pierwszym demokratycznie wybranym przywódcą tego północnoafrykańskiego kraju. Przewodniczący Tunezyjskiej Niezależnej Najwyższej Komisji Wyborczej (Isie) Nabil Baffun ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się prawdopodobnie 15 września.

Żona Franky'ego Zapaty: Na pewno spróbuje jeszcze raz. Nigdy się nie poddaje

Powiedział, że to nie mogło się udać z powodu wiatru. To tak właśnie się dzieje - w pewnym momencie nadszedł jakiś wielki podmuch - tłumaczy Krystel Zapata, żona Franky'ego Zapaty, który w czwartek chciał przelecieć flyboardem nad kanałem La Manche. Próba się nie powiodła, Francuz podczas przelotu spadł do wody. Jak podaje Reuters, nic mu się nie stało.

Nawalny skazany. "Oto, co mam do powiedzenia: wyjdźcie na ulice”

Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, został w środę zatrzymany. Jak informował, poszedł pobiegać i kupić żonie kwiaty na urodziny. Przed klatką schodową czekała na niego policja. Jak przekazała jego rzeczniczka Kira Jarmysz, w związku z zapowiadanym protestem w Moskwie został skazany na 30 dni aresztu, czyli maksymalną karę za "powtarzające się naruszanie zasad organizacji manifestacji".

Afera Rickyleaks pogrążyła gubernatora. Odchodzi ze stanowiska

Od niemal dwóch tygodni w Portoryko trwają protesty, wzywające do rezygnacji gubernatora Ricardo Rossello. Czarę goryczy sfrustrowanych problemami finansowymi i nieudolnymi działaniami władz mieszkańców przelały ujawnione rozmowy gubernatora ze współpracownikami. W środę czasu lokalnego (czwartek w Polsce) Rossello poinformował, że zrezygnuje z urzędu. Na stanowisku ma pozostać do 2 sierpnia, gdy władzę przejmie obecna sekretarz sprawiedliwości Wanda Vazquez.

Johnson formuje gabinet. Miejsca dla rywala zabrakło

Były minister do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Dominic Raab został nowym ministrem spraw zagranicznych w rządzie Borisa Johnsona. Zastąpił Jeremy'ego Hunta, który przegrał z nowym premierem walkę o przywództwo w Partii Konserwatywnej. Ministrem obrony został Ben Wallace.

Mueller przed Kongresem o słowach Trumpa: to nie jest to, co stwierdza raport

Robert Mueller, który prowadził dochodzenie w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, podczas przesłuchania w Kongresie powiedział, że nie są prawdą słowa, które powtarza Donald Trump, iż raport ekipy śledczej "całkowicie go uniewinnił". Prokurator specjalny dodał, że amerykański prezydent chciał go zwolnić, ponieważ prowadził śledztwo.

96-letni były esesman z zarzutami negowania Holokaustu

96-letni były esesman Karl M. usłyszał zarzuty negowania Holokaustu, podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i bezczeszczenia pamięci zmarłych. Mężczyznę oskarżyła o to prokuratura z Hildesheim w Dolnej Saksonii.

Wielka Brytania ma nowego premiera

Boris Johnson odebrał w środę z rąk królowej Elżbiety II formalną nominację na stanowisko premiera. Jeszcze tego samego dnia polityk ma powołać pierwszych członków swojego rządu.

Tajemnicze dźwięki dręczyły dyplomatów. Zbadano ich mózgi

"Ataki dźwiękowe" na amerykańskich dyplomatów na Kubie wciąż pozostają zagadką. Pracownicy ambasady USA w Hawanie skarżyli się na "głośny hałas", dochodzący z różnych kierunków. Miał przypominać "brzęczenie", "szlifowanie metalu", "przeszywające piski" i "buczenie". W nadziei na rozwikłanie tajemnicy przebadano ich mózgi. Wyniki opublikowano we wtorek.

Owacja na stojąco i walka ze łzami. May pożegnała się z urzędem

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May po raz ostatni odpowiadała na pytania Izby Gmin w roli szefowej gabinetu. Po wygłoszeniu przemówienia, które momentami było bardzo emocjonalne, parlamentarzyści pożegnali drugą w historii Wielkiej Brytanii kobietę - premiera owacją na stojąco.

Ukrywają się w dżungli przed światem. "Im bardziej idziemy w ich stronę, tym dalej uciekają"

W lasach Amazonii udało się zarejestrować na nagraniu żyjącego na co dzień w izolacji przedstawiciela plemienia Awa, nazywanego często najbardziej zagrożonym na świecie. - Im bardziej idziemy w ich stronę, tym bardziej uciekają dalej. To jest naturalne, wiedzą, że im zagrażamy - podkreśla dziennikarka Joanna Kędzierska, specjalistka od Ameryki Łacińskiej. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Seul twierdzi, że Moskwa przeprosiła. Rosja zaprzecza

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

Wyrok kolonii karnej dla Ukraińca utrzymany. "To tylko chory chłopiec"

W rosyjskich więzieniach przetrzymywanych jest co najmniej 81 obywateli Ukrainy, skazanych między innymi za domniemany terroryzm. 21-letni Pawło Hryb jest najmłodszym z nich. Został skazany na sześć lat kolonii karnej za "nawoływanie do terroryzmu". Sąd Najwyższy zdecydował o utrzymaniu wyroku w mocy. Przeciwko tej decyzji protestuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.