Po tragedii na Dunaju. Kapitan statku twierdzi, że nie złamał przepisów

Ukraiński kapitan statku hotelu, zatrzymany jako podejrzany po środowym zderzeniu ze statkiem wycieczkowym Hableany na Dunaju, zaprzecza, jakoby złamał przepisy - przekazał w piątek jego adwokat. Na pokładzie statku wycieczkowego znajdowało się 35 osób, w tym 33 obywateli Korei Południowej. Siedem osób zginęło. Nieznany jest ciągle los 21 osób, w tym dwóch węgierskich członków załogi.

Siedem radiowozów i pościg za złodziejem w Los Angeles

Policyjny pościg i nagranie ze spektakularnego zatrzymania. Mężczyzna jadący skradzionym SUV-em przez pół godziny uciekał przed ścigającymi go policjantami. Ostatecznie jeden z policjantów wjechał w samochód i zepchnął go na krawężnik.

Paryż chce nazwać jeden z placów imieniem księżnej Diany

Władze Paryża chcą nadać imię księżnej Diany niewielkiemu placowi w pobliżu tunelu, w którym w 1997 roku członkini brytyjskiej rodziny królewskiej zginęła w wypadku samochodowym - poinformowała w piątek agencja Associated Press. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czerwcu.

Były lider partyzantki FARC zwolniony z więzienia

Decyzją kolumbijskiego Sądu Najwyższego w czwartek zwolniono z więzienia byłego dowódcę rozwiązanej lewicowej partyzantki FARC Seuxisa Pauciasa Hernandeza, który na podstawie ugody partyzantów z rządem z 2016 roku uzyskał mandat w izbie niższej parlamentu.

Zełenski spotkał się z rodzinami ukraińskich jeńców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z aktywistami oraz rodzinami ukraińskich jeńców i przetrzymywanych przez Rosję więźniów politycznych. Omawiane były przyszłe działania rządu Ukrainy na rzecz uwolnienia uwięzionych.

"Piłsudski" wylądował w Baku. Prezydent Duda w delegacji

Andrzej Duda spotka się w piątek w Baku z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Przywódcy mają rozmawiać polsko-azerskiej współpracy. Polski prezydent przyleciał na miejsce w czwartek wieczorem. Po raz pierwszy do podróży wykorzystał samolot Boeing 737-800 NG Józef Piłsudski.

Chińska medycyna tradycyjna uznana za formę leczenia. "Przyniesie wybicie cennych zwierząt"

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje metody chińskiej medycyny tradycyjnej. To przełom, ale nie dla wszystkich dobry, bo chińska medycyna ma też wymiar ludowy oparty na przesądach. Wykorzystywane są w niej części ciał zwierząt. - Ten akt WHO, bez względu na szlachetne pobudki i nadzieje, przyniesie wybicie, być może do ostatniej sztuki, cennych zwierząt - ocenia Sławomir Brzózek z fundacji "Nasza Ziemia". Materiał "Polska i Świat".

Gruzja wciąż chce ekstradycji Saakaszwilego

Gruzińska prokuratura kontynuuje formalne zabiegi o doprowadzenie do ekstradycji z Ukrainy byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, skazanego przez gruziński sąd na sześć lat więzienia pod zarzutem nadużycia władzy i prześladowania opozycji.

Rząd Modiego rozpoczyna drugą kadencję

Gabinet premiera Indii Narendry Modiego rozpoczyna drugą kadencję. Na uroczystości zaprzysiężenia zaproszono wszystkich sąsiadów oprócz Pakistanu. Z urzędu ministra finansów zrezygnował Arun Jaitley, do rządu natomiast wszedł Amit Shah, przewodniczący rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP).

Ambasador Białorusi w Moskwie w randze wicepremiera

Prezydent Białorusi nadał ambasadorowi w Rosji Uładzimirowi Siamaszce rangę wicepremiera. Będzie on koordynować działania Białorusi w ramach Państwa Związkowego i relacjach z Rosją oraz "osobiście odpowiadać za realizację interesów narodowych" w tej kwestii.

Oskarżony o miliardowe oszustwa jubiler pozostanie w areszcie

Brytyjski sąd omówił zwolnienia za kaucją jubilera Nirava Modiego, uwikłanego w Indiach w pranie brudnych pieniędzy o wartości 2 miliardów dolarów. Po wykryciu oszustwa w Narodowym Banku Pendżabu Modi zbiegł do Londynu. Rząd Indii domaga się jego ekstradycji.