Holandia: według szacunków tempo zakażania spadło

Mimo że w ciągu minionej doby zanotowano w Holandii najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem, w środę Jaap van Dissel, szef Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Krajowym Instytucie Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) poinformował, że wzrost rozprzestrzeniania się COVID-19 w Holandii znacznie spowolnił.

Bardzo złe dane z Hiszpanii. Zakażona wicepremier, kraj zwraca się o pomoc do NATO

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób - najwięcej od początku epidemii. Ministerstwo obrony zwróciło się do podległego NATO Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy o udzielenie pomocy humanitarnej. Zakażonych jest ponad 47 tysięcy osób, blisko 3,5 tysiąca zmarło. Zakażona koronawirusem jest wicepremier Carmen Calvo.

Drugi najludniejszy kraj świata nie jest gotowy na epidemię. Przegląd prasy

Krzywa wzrostu zakażeń w Indiach jest podobna do włoskiej, zaś modele matematyczne, zastosowane do analizy pandemii w USA i Wielkiej Brytanii dla Indii są katastroficzne: może tam zachorować 300 mln ludzi, z czego do dwóch milionów może umrzeć - zauważa "Foreign Affairs". Przegląd prasy przygotował Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.

"Musimy przyjść z pomocą tym, którzy nie są w stanie ochronić samych siebie"

COVID-19 zagraża całej ludzkości i dlatego cała ludzkość musi z nim walczyć. Reakcja pojedynczych krajów nie wystarczy - powiedział sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) António Guterres. ONZ, WHO i UNICEF ogłosiły w środę Globalny Plan Działań Humanitarnych o wartości dwóch miliardów dolarów. Plan zakłada pomoc w walce z pandemią COVID-19 w 51 najuboższych krajach świata na terenie: Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji, ponad 100 milionom ludzi.

Książę Karol zakażony koronawirusem

Książę Karol, następca brytyjskiego tronu i syn królowej Elżbiety II, ma koronawirusa. Pozytywny wynik testu na obecność patogenu SARS-CoV-2 potwierdziła siedziba księcia Walii.

WHO testuje 20 szczepionek, Polska wprowadza nowe restrykcje. Co wydarzyło się we wtorek?

Rząd ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się w Polsce. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przełożył igrzyska olimpijskie w Tokio. Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zrelacjonowała postęp prac nad szczepionką przeciw koronawirusowi i przekazała, że USA mogą stać się trzecim epicentrum zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek w cieniu pandemii?

Trump: ta kuracja jest gorsza niż problem

Restrykcje związane z pandemią koronawirusa zabiją więcej ludzi niż choroba, jeśli pozwolimy, by je kontynuowano - powiedział we wtorek telewizji Fox News Channel prezydent USA Donald Trump.

Rzeczniczka WHO: testujemy 20 różnych szczepionek

Najważniejszą rzeczą, na której muszą skupić się wszystkie państwa, jest przeprowadzanie testów - podkreśliła rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Harris w rozmowie z reporterką TVN24. Mówiła też o pracach nad lekami i szczepionką na COVID-19. Zastrzegła jednak, że wprowadzenie bezpiecznej szczepionki nie nastąpi szybko.

Niemal wszystkie kraje Schengen zamknęły granice zewnętrzne

Kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen podjęły nadzwyczajne środki, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa na Starym Kontynencie. Wszystkie poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.

Wódka jako środek dezynfekujący. Nietypowy apel burmistrza

Środki dezynfekujące na bazie alkoholu stały się artykułem deficytowym na Węgrzech. Dlatego Lajos Mikula, burmistrz miasta Aba wezwał mieszkańców do przekazywania wyprodukowanej domowym sposobem tradycyjnej wódki palinki na potrzeby walki z koronawirusem. Zostanie z niej sporządzona substancja odkażająca.

Najciężej chorzy z belgijskich domów opieki nie będą hospitalizowani. "Nie możemy dla nich zrobić nic więcej"

Jak przewiduje dyrektywa belgijskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii, najsłabsi rezydenci belgijskich domów opieki, zakażeni koronawirusem, nie będą hospitalizowani. O dyrektywie piszą we wtorek dzienniki "De Tijd" i "De Morgen". Działanie to ma odciążyć szpitale, które na razie czekają na nadejście dużej fali chorych wymagających intensywnej opieki medycznej.