Papież Franciszek: Jan Paweł II bywał oszukiwany w sprawie skandali w Kościele

Nikt nie może powątpiewać w świętość tego człowieka i jego dobrą wolę. Był wspaniały, wspaniały - powiedział o Janie Pawle II w rozmowie z meksykańską watykanistką Valentiną Alazraki papież Franciszek. Wyjaśnił także sens opowiedzianej w lutym dziennikarzom "anegdoty", która wywołała spekulacje dotyczące roli papieża Polaka w tuszowaniu sprawy Marciala Maciela Degollado, meksykańskiego duchownego, który przez dziesięciolecia wykorzystywał dzieci i seminarzystów.

Premier Indii spotka się z prezydentem Chin

Premier Indii Narendra Modi podejmie w tym roku prezydenta Chin Xi Jinpinga w ramach nieformalnego szczytu – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ. Przywódcy spotkali się kilkakrotnie w 2018 roku, by łagodzić napięcia pomiędzy swoimi krajami.

Były król się przełamał, wykonał test na ojcostwo

Wraca sprawa byłego króla Belgów Alberta II, któremu brukselski sąd nakazał wykonanie testów DNA potwierdzających lub wykluczających ojcostwo 50-letniej Delphine Boel. We wtorek były król złożył próbkę swojego DNA, aby uniknąć naliczania kary zarządzonej przez sąd.

Morawiecki po unijnym szczycie: nie rozmawialiśmy o personaliach

Nie rozmawialiśmy na szczycie Unii Europejskiej praktycznie o żadnych personaliach, tylko o procesie, procedurze wyboru osób na najważniejsze stanowiska. Polska jest otwarta na dalsze rozmowy – mówił dziennikarzom w samolocie z Brukseli premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu unijnego szczytu.

Szczerski po rozmowach w Białym Domu: negocjacje Polski i USA w kulminacyjnym punkcie

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski po rozmowach w Białym Domu, wyraził nadzieję, że planowane na 12 czerwca spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem będzie miało "przełomowy charakter" dla polskich starań o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce. Dodał, że strona polska ma nadzieję na podpisanie z Waszyngtonem również innych umów, między innymi gospodarczych.

Tusk i Macron chcą dwóch kobiet na najwyższych stanowiskach w Unii

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wyboru przyszłego szefa Komisji Europejskiej i kontynuację konsultacji w sprawie pozostałych najwyższych stanowisk w Unii. Poinformował, że dwie kobiety na czołowych stanowiskach to jego "plan i osobista ambicja". Takie samo zdanie wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, dodając, że szefowie rządów dali Tuskowi mandat do tego, by na przyszłym szczycie "przedstawił nazwiska".

Kandydat na następcę May boi się laburzystów

Kandydat na lidera torysów i premiera Wielkiej Brytanii, minister środowiska Michael Gove napisał we wtorek na Twitterze, że Zjednoczone Królestwo musi wyjść z Unii Europejskiej przed brytyjskimi wyborami parlamentarnymi, bo w przeciwnym wypadku wygrają je laburzyści.

Ruszyła bitwa o najważniejsze unijne stanowiska

W Brukseli we wtorek wieczorem rozpoczął się nieformalny szczyt, na którym unijni liderzy maja rozmawiać o obsadzie kluczowych stanowisk. Wypowiedzi szefów państw i rządów wskazują na to, że o porozumienie będzie trudno. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła przed spotkaniem, że chce jak najszybciej uzgodnić kandydata na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zastąpi on Jean-Claude'a Junckera.

"Pięć najważniejszych stanowisk" i "możliwe różne układy sił". Morawiecki w Brukseli

Chcemy, żeby obsada najwyższych stanowisk w Brukseli służyła budowie Unii Europejskiej silnej, wolnej od protekcjonizmu - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że dla Polski ważne jest, aby obsada tych stanowisk w Unii została dokonana w oparciu o "zasady konsensusu" między państwami członkowskimi. Ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość "może wpłynąć bardzo pozytywnie i stabilizująco na przyszły rozkład sił" w Parlamencie Europejskim.