"Ważny świadek" w sprawie katastrofy MH17 zwolniony z aresztu

Sąd apelacyjny w Kijowie zwolnił z aresztu Wołodymyra Cemacha, byłego dowódcę obrony przeciwlotniczej prorosyjskich separatystów w Doniecku. Cemach jest ważnym świadkiem dla holenderskich śledczych w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób, głównie obywateli Holandii.

Brat Borisa Johnsona rezygnuje z rządowego stanowiska

Jo Johnson, młodszy brat brytyjskiego premiera, zapowiedział, że zrezygnuje ze stanowiska wiceministra edukacji i mandatu posła. Jak tłumaczy, w ostatnich tygodniach "był rozdarty między lojalnośćią wobec rodziny a interesem narodowym", a napięcie to okazało się "nierozwiązywalne".

Brytyjskie media o Johnsonie, który "stracił kontrolę" i "tchórzu" Corbynie

Media na Wyspach nie są zgodne w ocenie kryzysu parlamentarnego wokół brexitu. W środę Boris Johnson stał się pierwszym premierem w historii, który przegrał trzy pierwsze głosowania z rzędu za swojej kadencji. Część brytyjskich dzienników wypomina mu więc, że stracił kontrolę, inne wskazują natomiast na "tchórzliwość" lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna.

Księżniczka Charlotte poszła do szkoły

Księżniczka Charlotte, córka księcia Cambridge Williama i księżnej Kate, dołączyła do swojego starszego brata i po raz pierwszy poszła do szkoły Thomas's Battersea w południowo-zachodnim Londynie. Rodzeństwo odprowadzili dumni rodzice.

Kempa do Timmermansa: przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy i pana

W czwartek w Parlamencie Europejskim na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej odbyła się debata na temat praworządności, w której udział wziął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W rundzie pytań głos zabrało kilkoro polskich europosłów, którzy mówili między innymi o aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Eurodeputowani PiS zarzucali z kolei Timmermansowi stronniczość i bronili wprowadzonych przez obóz rządzący zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Zniknęła w pociągu, gdy była dzieckiem. Po 20 latach odnalazła rodziców

1 października 1999 roku 4-letnia Julia Moisiejenko z Białorusi wsiadła z ojcem do podmiejskiego pociągu. Mężczyzna zasnął, a kiedy się obudził, córki nie było w pobliżu. Rodzice szukali jej na dworcach kolejowych przez kilka dni, później zawiadomili milicję. Po 20 latach dziewczyna odnalazła bliskich. "Cuda się zdarzają" - podało w komunikacie białoruskie MSW informujące o tym zdarzeniu.

Aresztowany po śmierci rapera. Miał mu dostarczyć narkotyki

Mężczyzna, który według ustaleń śledczych zaopatrzył amerykańskiego rapera Maca Millera w narkotyki, został w środę aresztowany. Muzyk zmarł 7 września 2018 roku w wyniku przedawkowania, a w jego krwi wykryto ślady kokainy, etanolu i fentantylu.

Papież w Afryce. Odwiedzi trzy kraje

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Mozambiku, Maputo. To jego 31. zagraniczna pielgrzymka i czwarta podróż do Afryki. Oprócz Mozambiku odwiedzi także Madagaskar i Mauritius.

Huragan Dorian stał się silniejszy. Rośnie liczba ofiar

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Dorian wzrosła do dwudziestu - poinformował minister zdrowia Bahamów Duane Sands. Miejscowe władze podkreśliły w środę, że bilans ten może się jeszcze zwiększyć. W czwartek rano Dorian przybrał na sile i znowu stał się huraganem trzeciej kategorii.

Historyczna porażka. Trzecie głosowanie przegrane

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, sprzeciwiając się propozycji zgłoszonej przez premiera Borisa Johnsona. Za jej przyjęciem głosowało 298 posłów, znacznie poniżej wymaganego progu 434 głosów. Johnson stał się w efekcie pierwszym szefem brytyjskiego rządu w historii, który przegrał trzy pierwsze głosowania z rzędu.

Ponad trzy lata kolonii karnej. Opozycjonista usłyszał wyrok

Jewgienij Kowalenko, który uczestniczył w demonstracji na rzecz sprawiedliwych wyborów w Moskwie 27 lipca, został oskarżony o atak na przedstawiciela władzy. Miał popchnąć policjanta, a potem rzucić koszem na śmieci w stronę innego funkcjonariusza. Za to został w środę skazany przez rosyjski sąd na trzy i pół roku kolonii karnej.

Komisarz ONZ o "kurczeniu się przestrzeni demokratycznej" w Brazylii

Wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka Michelle Bachelet oceniła, że w ostatnich miesiącach w Brazylii można zaobserwować "kurczenie się przestrzeni demokratycznej". Jej wypowiedź ostro skrytykował brazylijski prezydent Jair Bolsonaro, który zaatakował komisarz, byłą prezydent Chile.

"Nie mogę oddychać". Wołanie o pomoc z płonącego statku

- Mayday, mayday, mayday! Tu Conception! Zabierzcie nas stąd! - te słowa służby ratownicze usłyszały w poniedziałek nad ranem czasu lokalnego. To wtedy na zacumowanym w pobliżu wyspy Santa Cruz statku wybuchł pożar. Ogień odciął drogę ucieczki pasażerom, zginęły 34 osoby. W środę amerykańska straż przybrzeżna poinformowała, że ekipom poszukiwawczym udało się odnaleźć zwłoki 33 z nich.

Powstał nowy rząd Giuseppe Contego. Tym razem bez wicepremierów

Niecały miesiąc po upadku poprzedniego gabinetu powstał kolejny włoski rząd, na którego czele stanie Giuseppe Conte. Utworzą go Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna. Największą nowością rządu nazywanego często "Conte bis" jest to, że nie ma w nim żadnego wicepremiera. Poprzedni gabinet Contego był polem nieustannych sporów i kontrowersji między dwoma wicepremierami i zarazem liderami ugrupowań koalicyjnych: Luigim Di Maio i Matteo Salvinim.

Zdemolowane sklepy, spalone samochody, zabici. Wybuch przemocy przeciwko obcokrajowcom

Od niedzieli co najmniej pięć osób zginęło, a wiele zostało rannych w zamieszkach, jakie wybuchły w okolicach Johannesburga - największego miasta i handlowej stolicy Republiki Południowej Afryki - oraz stołecznej Pretorii. W obu miastach dochodziło do aktów przemocy wobec obcokrajowców oraz ataków na ich mienie. Według lokalnej policji do tej pory aresztowano prawie prawie 90 osób.

Trump rozczarowany. "Fox już dla nas nie pracuje"

Fox News już dla nas nie pracuje! - napisał rozgoryczony Donald Trump, który od kilku tygodni oskarża stację o nieprzychylną dla siebie narrację. - Po pierwsze, panie prezydencie, nie pracujemy dla pana. Moja praca polega na relacjonowaniu pańskich działań - odpowiedział prezydentowi USA wieloletni dziennikarz i jedna z twarzy Fox News Neil Cavuto. To kolejna odsłona konfliktu na linii Trump - media, który w ostatnim czasie ponownie się zaognił.

Ukłon w stronę demonstrantów, który może nie wystarczyć. Władze wycofują kontrowersyjny projekt

Projekt zmiany prawa ekstradycyjnego wywołał demonstracje, które szybko przerodziły się w brutalne starcia i pogrążyły Hongkong w największym kryzysie od jego przyłączenia do Chin w 1997 roku. Choć nowelizacja została zawieszona przez rząd, nie uspokoiło to protestujących. W środę szefowa władz Hongkongu Carrie Lam ogłosiła, że wycofa kontrowersyjny projekt. Nie wiadomo jednak, czy to wystarczy, bo po wielu tygodniach manifestacji to tylko jeden z postulatów ich uczestników.

"Strefa Bezpieczeństwa to tylko pusta nazwa"

Tak zwana strefa zdemilitaryzowana na północy Syrii powoli przestaje istnieć - powiedział we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Jak wyjaśnił, ma to związek z atakami armii rządowej Syrii.

Utknęli w górach, ale zapewniali, że sobie poradzą. Ratownicy ruszali po nich trzy razy

Za pierwszym razem odesłali ratowników, bo stwierdzili, że dadzą radę dotrzeć na szczyt. Nie chcieli pomocy też za drugim razem, mimo że pogarszała się pogoda. Dwoje turystów z Barcelony, którzy wybrali się na wspinaczkę we włoskie Dolomity, pozwoliło sobie pomóc dopiero po trzech dniach. Najprawdopodobniej słono za to zapłacą - jednorazową akcję ratunkową władze regionu Veneto wyceniają na 7,5 tysiąca euro.

Napromieniowanych pontonów "nikt nie pilnuje". Leżą na plaży, a "ochrona uciekła"

"Nie są ogrodzone. Nikt ich nie pilnuje". Dziennikarze w obwodzie archangielskim informują o dwóch napromieniowanych pontonach pozostawionych na brzegu Morza Białego. 8 sierpnia, w pobliżu tego miejsca, doszło do wybuchu - zgodnie z oficjalną wersją - w czasie testowania pocisku. Według ustaleń rosyjskiej sekcji Radia Swoboda, eksplozja nastąpiła podczas podnoszenia z dna Zatoki Dwińskiej rakiety napędzanej paliwem nuklearnym, która spadła tam kilka miesięcy wcześniej.