Trójmiasto

Trójmiasto

Abp Gocłowski: ks. Kaczkowski stał się bohaterem naszej epoki

- Był człowiekiem, był autentycznym chrześcijaninem i był bardzo wrażliwym kapłanem - wspominał na antenie TVN24 zmarłego ks. Jana Kaczkowskiego abp Tadeusz Gocłowski. Ksiądz Kazimierz Sowa powiedział zaś, że ks. Kaczkowski nigdy nie traktował swojej choroby jak wyroku, ale raczej jako wielką szansę.

Potrójne morderstwo, które wstrząsnęło Trójmiastem

Miał oddać w sumie pięć strzałów. Po dwa razy do ojca i matki i jeden do ich 16-miesięcznej córeczki. Mafijna egzekucja, morderstwo pod wpływem kłótni, a może zwykła kradzież zakończona tragedią? Samir S., mieszkaniec Elbląga z rosyjskim obywatelstwem, oskarżony o potrójne zabójstwo we wtorek stanie przed gdańskim sądem i usłyszy wyrok. Według jego obrońcy mężczyzna żyje w wyobrażonym świecie gier komputerowych i filmów wojennych.

"Słowa, które kaleczą", "nowa Targowica". Hierarchowie Kościoła zabrali głos

W czasie świąt wielkanocnych głos zabierają najważniejsi hierarchowie polskiego Kościoła. Wielu z nich, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak, przypominało o przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Część odniosła się do trwającego w naszym kraju sporu politycznego. Pojawiły się apele o pojednanie, ale także zarzuty, że wyciąganie polskich sporów na forum międzynarodowym to "nowa Targowica".

Naukowcy zbadają średniowieczny port na dnie Zatoki Puckiej

Naukowcy z Polski i Niemiec spędzą dwa tygodnie na Zatoce Puckiej. Za pomocą specjalnych sonarów chcą sprawdzić czy pod pozostałościami średniowiecznego portu mogą być jakieś wcześniejsze ślady osadnictwa, na które do tej pory nikt się nie natknął. Nad pracami czuwa Iwona Pomian z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

400 płaczek i płaczników przejdzie ulicami Gdańska dla Szekspira. Szukają chętnych

Płacz, zawodzenie i histeryczny lament - tak będą wyglądały obchody 400 rocznicy śmierci Wiliama Szekspira w Gdańsku. 400 płaczek i płaczników przejdzie ulicami miasta w "kondukcie żałobnym", aby w teatrze "pochować" dramaturga. Teatr Szekspirowski prosi o pomoc wszystkich chętnych do roli płaczników, a w zamian oferuje przygodę z teatrem.

Jak zmieniało się Pomorze przez 70 lat. Niezwykłe zdjęcia

Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj – to album, w którym fotografie sprzed dekad układają się w opowieść o miejscach, które zmieniły się tak bardzo, że po latach trudno je rozpoznać. Zdjęcia obejmują siedemdziesiąt lat historii regionu - od powojennych ruin aż do współczesności. Album pokazuje odbudowę Pomorza po wojnie, wzloty i upadki, ważne wydarzenia historyczne, sukcesy sportowe i ekonomiczne, ale też codzienność Pomorzan.

Wjechali pod pociąg. Nie żyją

Dziś rano o godz. 7.45 na przejeździe kolejowym w Dziarnowie (woj. kujawsko-pomorskie) pod pociąg wjechał samochód osobowy. W zdarzeniu zginęły dwie osoby - ojciec i córka. Nikt z pasażerów pociągu nie został poszkodowany.

Skarby średniowiecza na wyciągnięcie ręki

Róg żubra ze złoconej miedzi, czy "łódka"na kadzidło. Muzeum Narodowe w Gdańsku pokazuje eksponaty z okresu średniowiecza. Gdańska kolekcja należy do najcenniejszych w Polsce. Wystawa jest próbą "odtworzenia splendoru średniowiecznej sztuki i rzemiosła artystycznego". Od 1 kwietnia można ją podziwiać w muzeum.

Sterroryzował kobietę bronią i ukradł samochód

Pod Ostrołęką sterroryzował kobietę bronią i ukradł jej auto. Zatrzymany został w Elblągu. Miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. 32-latek odpowie za rozbój i jazdę po pijanemu. Grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Pijany gimnazjalista ukradł i rozbił auto

Wjechał fordem w barierki ochronne w Braniewie i uciekł. Okazało się, że chłopak ukradł wcześniej auto. Był pijany i nie chciało mu się wracać do domu piechotą. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Będzie odpowiadał jak dorosły.

Historia Emilki nie ruszyła sumienia złodzieja. Policyjny dozór dla 42-latka

Zarzut kradzieży z włamaniem usłyszał mężczyzna, którego w poniedziałek rano zatrzymała policja. Zdaniem śledczych to właśnie on ukradł auto należącego do pani Ani, matki 6-letniej dziewczynki zmagającej się z rzadką chorobą, nazywaną klątwą Ondyny. Auto jest niezbędne, żeby wozić Emilkę i potrzebny jej sprzęt do przedszkola, na rehabilitację czy do szpitala. 42-latek złożył już wyjaśnienia i przyznał się do winy. Prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór.

"Bursztynowe biodra". Cztery kilogramy jantaru w pasach z pończoch

Jantar w bieliźnie, oponach i siedzeniach. Przemytnicy wciąż zaskakują celników. W Bezledach udaremnili właśnie kolejną próbę przemytu. Tym razem Rosjanie przewozili bursztyn w specjalnych pasach z pończoch. Wokół bioder owinęli sobie ponad 4 kilogramów surowca.