Trójmiasto

Trójmiasto

Kobieta dowódcą okrętu

Po raz pierwszy w historii Polski dowódcą okrętu wojennego została kobieta. Kapitan Katarzyna Mazurek stanie za sterem nie byle jakiego okrętu - można nim transportować żołnierzy, stawiać miny morskie czy ewakuować ludzi. Droga za ster mnie była łatwa, bo obejmują je głównie mężczyźni, ale jej się udało.

Strzelił do policjantów z broni gazowej, sam też został postrzelony

Podczas interwencji w Bydgoszczy padły strzały. 45-letni mężczyzna zaatakował dwóch policjantów, którzy przyjechali do jego mieszkania. Strzelił do nich z broni gazowej. Jeden z policjantów, broniąc się, postrzelił go w nogę. Mężczyzna trafił do szpitala. Przewieziono tam też obu funkcjonariuszy, którzy skarżyli się na problemy z oddychaniem i ze wzrokiem.

Te cuda z bursztynu budzą zachwyt

Bursztyn w nowoczesnej odsłonie. Do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska trafiło 35 kompletów biżuterii spod ręki polskich i europejskich twórców. Ich dzieła doceniano podczas konkursów, wkrótce będą budziły zachwyt gdańszczan. Niezwykłą biżuterię będzie można oglądać od 1 grudnia w Muzeum Bursztynu.

Drewniane szpady z XVIII-wiecznej latryny

Archeolodzy w XVIII-wiecznej latrynie przy dawnej szkole fechtunku w Gdańsku znaleźli dwie drewniane szpady, służące do ćwiczeń. To ewenement, tego typu zabytków zachowało się niewiele. Szpady zostały już zakonserwowane, są w dobrym stanie. Na razie nie wiadomo, gdzie trafią. Broń chętnie "przygarnęłoby" Muzeum Archeologiczne.

"Marynarka Wojenna nie jest dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali. Czas najwyższy, by to się zmieniło"

Obchody 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP rozpoczęły się we wtorek na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, przy którym cumuje okręt-muzeum ORP Błyskawica. Biorą w nich udział prezydent Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz. - Po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania Marynarka Wojenna nie jest dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali. Czas najwyższy, by to się zmieniło - powiedział Duda.

Drzewo spadło na kabinę ciężarówki

W pobliżu Lęborka na przejeżdżającego tira spadło drzewo. - Droga w tym miejscu przez kilkadziesiąt minut była zablokowana - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa. Od rana warunki jazdy na Pomorzu są dość trudne, drogi są śliskie i wieje silny wiatr.

Drukował pieniądze i płacił nimi za zakupy

Nawet 25 lat więzienia grozi 19-latkowi, który na domowej drukarce wydrukował kilka banknotów 20-złotowych, a następnie płacił nimi w sklepach za drobne zakupy. Fałszywe banknoty rozpoznał pracownik jednego ze sklepów, powiadomił policję. Chłopaka udało się zatrzymać dzięki nagraniom z monitoringu.

"Żarty się skończyły". Komandosi zaprosili na trening

Miały być krew, pot i łzy, była świetna zabawa i adrenalina - komandosi Formozy zaprosili na specjalny trening. Każdy mógł sprawdzić, czy przeszedłby selekcję do służby. Wszystko po to, by promować kampanię na rzecz profilaktyki raka jąder "Odważni Wygrywają".

Wałęsa nie dał podpisów. IPN szukał po księgach kondolencyjnych

Ekspertyza grafologiczna Instytutu Pamięci Narodowej ma potwierdzić lub wykluczyć, czy pokwitowania znalezione w domu Czesława Kiszczaka, są prawdziwe i czy Lech Wałęsa w pierwszej połowie lat 70. współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. IPN zażądał więc od Wałęsy próbek podpisów, ale ten odmówił. Instytut szuka więc, gdzie może. Materiał "Faktów" TVN.

Rozpoznajesz ich? Są poszukiwani w sprawie napadu na salon gier

Dwaj mężczyźni są poszukiwani przez gdańskich policjantów w sprawie rozboju, do którego doszło w salonie gier w Śródmieściu. Sprawcy po wejściu do lokalu przytrzymali pracownicę, a następnie zabrali pieniądze i telefon komórkowy. Policja publikuje nagranie z monitoringu.

We wrześniu 1939 roku broniła polskiego nieba. Wróciła po 75 latach

Ta armata ma za sobą długą i burzliwą historię. Najpierw służyła Polakom, potem wpadła w ręce Niemców, a następnie trafiła do Finlandii i w końcu do Szwecji. Po 75 latach wróciła do Polski. Będzie można je oglądać w Muzeum Wojska Polskiego. To jedyny tak dobrze egzemplarz tej broni przeciwlotniczej w Polsce.

Bobry do odstrzału, jest ich za dużo

Ponad 1,7 tys. bobrów może zostać odstrzelonych w ciągu trzech lat w woj. warmińsko-mazurskim. Zarządzenie w tej sprawie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Ma to ograniczyć szkody wyrządzane przez bobry na terenach użytkowanych gospodarczo.

Kierowcy na rowerach

Była akcja "tiry na tory", teraz jest "kierowcy na rowery". Miasto wysłało na rowery kierujących na co dzień autobusami i trolejbusami. Gdynia chce przekonać kierowców, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Rybacy wyłowili z Bałtyku ciało kobiety

Rybacy, którzy wypłynęli kutrem na Bałtyk znaleźli w sieciach ciało kobiety. Sprawą zajęła się prokuratura. Zaplanowano już sekcję, która ma wyjaśnić przyczyny śmierci. Pobrane zostaną też próbki DNA, by ustalić tożsamość zmarłej.

Śmigłowiec pod wodą. "Tu nie ma miejsca na panikę"

Śmigłowiec wpada do wody, załoga ma tylko kilka chwil, by wyjść z tego cało. Bez zastanowienia odpinają pasy, otwierają drzwi i wydostają się z maszyny. Tak powinna wyglądać ewakuacja z tonącej maszyny. Ten kryzysowy scenariusz przećwiczyło w Kościerzynie 16 kursantów.