Polska flaga ze swastyką na budynku szkoły

W nocy na budynku Zespołu Szkół w Kórniku (woj. wielkopolskie) zawisła polska flaga z obraźliwym antysemickim hasłem i swastyką. Kto i dlaczego ją powiesił - nie wiadomo. Flagę ściągnięto, a dyrekcja szkoły zawiadomiła policję, która bada okoliczności zdarzenia. Zdjęcie flagi dostaliśmy na naszą skrzynkę kontakt24@tvn.pl.

Proces "Agenta Tomka" z Henryką Krzywonos odroczony

Do 10 stycznia Sąd Okręgowy w Kielcach odroczył proces z powództwa świętokrzyskiego posła PiS Tomasza Kaczmarka przeciw działaczce pierwszej Solidarności, Henryce Krzywonos. Sąd m. in. zobowiązał pełnomocników pozwanej do zajęcia merytorycznego stanowiska w sprawie w ciągu 14 dni. Kaczmarek domaga się publicznych przeprosin za wypowiedź Krzywonos z kampanii wyborczej, która w radiowym wywiadzie oceniła, że były agent CBA w swojej pracy "skrzywdził kobiety".

Dachował land roverem z dziećmi, ma zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku skierowała do sądu w Sokółce (Podlaskie) akt oskarżenia wobec funkcjonariusza Straży Granicznej, który w maju w Bohonikach, w czasie przejażdżki z grupą dzieci służbowym land roverem, miał wypadek. Obrażeń doznało 12 osób.

PiS nie wyklucza wniosku o Trybunał Stanu dla szefa MSZ

Radosław Sikorski drastycznie złamał zapisy konstytucji. Wyraźnie stwierdził, że Polska miałaby być członem federacji, a więc przestać być niepodległym państwem. To sprawa dla Trybunału Stanu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Berlinie. Minister spraw zagranicznych stwierdził, że należy pogłębić integrację w UE. Komisja Europejska mogłaby m.in. za zgodą Parlamentu Europejskiego ingerować w budżety krajów członkowskich.

Prąd powoli wraca

Tysiące powalonych drzew, kilkadziesiąt uszkodzonych lub zerwanych dachów domów, zniszczone auta, zerwane linie energetyczne - to najnowszy bilans wichur, które przeszły w niedzielę i w poniedziałek nad Polską. Strażacy interweniowali ok. 2230 razy. Do wielu miejscowości pozbawionych podczas wichury prądu wraca już zasilanie.

Graś: PiS ściga się z Ziobrą na radykalizm

To wyścig na radykalizm pomiędzy PiS a ugrupowaniem Zbigniewa Ziobry - tak rzecznik rządu Paweł Graś skomentował zarzuty wysuwane przez opozycję pod adresem szefa MSZ Radosława Sikorskiego. PiS domaga się nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu ws. wypowiedzi ministra w Berlinie. Z kolei klub Solidarna Polska zapowiedział wniosek o wotum nieufności wobec szefa polskiej dyplomacji.

Przemycała 70 kg bursztynu

Kilkadziesiąt kilogramów bursztynu przechwycili funkcjonariusze Służby Celnej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem. Do Polski próbowała wwieźć go 27-letnia mieszkanka Hrubieszowa.

"W wielkim napięciu czekam na propozycje PiS ws. Unii"

- Rozumiem, że opozycja ma w tej sprawie swoje zdanie - mówi Radosław Sikorski. Minister odniósł się w ten sposób do ostrej krytyki PiS pod swoim adresem, wywołanej jego wystąpieniem w Berlinie, podczas którego przedstawił koncepcje ratowania strefy euro i UE. Sikorski, pytany we wtorek, czy zamierza przedstawić swoje propozycje także na forum Sejmu, oświadczył, że mówił już o tym w tegorocznym wystąpieniu na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

Premier dał pracę Kierzkowskiej

Była wicemarszałek Sejmu i była posłanka PSL Ewa Kierzkowska będzie pracować w Kancelarii Premiera. Została powołana na stanowisko sekretarza stanu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Ekolodzy wdarli się do hotelu. Usunęła ich policja

Do hotelu InterContinental w Warszawie, w którym odbywała się konferencja poświęcona wydobyciu gazu łupkowego, wdarli się ekolodzy. Zapowiedzieli, że będą okupować budynek do momentu wprowadzenia moratorium na wydobycie gazu w Polsce. Na miejsce przyjechała policja, która zatrzymała protestujących i zawiozła ich na komendę. Jedna z uczestniczek, jak powiedziała policja, uderzyła funkcjonariusza.

PiS chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

Złożymy wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. wypowiedzi Radosława Sikorskiego na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej – zapowiedział na antenie TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman. Powód? Według PiS, minister spraw zagranicznych zrzekł się w Berlinie suwerenności Polski. Z kolei klub Solidarna Polska zapowiedział wniosek o wotum nieufności wobec szefa polskiej dyplomacji. SLD chwali szefa MSZ za wystąpienie, i mówi "nie" jego odwołaniu, ale uważa, że posłowie mają prawo do debaty nad jego słowami.

Radiowóz dachował. Cztery osoby ranne

Przewrócony radiowóz i cztery osoby przewiezione do szpitala - to efekt wypadku, do jakiego doszło w poniedziałek przed godziną 21 w Koszalinie. Oznakowany radiowóz policyjny zderzył się z samochodem osobowym, po czym dachował. Wśród poszkodowanych są dwaj policjanci. Zdjęcia z miejsca zdarzenia przysłał redakcji Kontaktu 24 internauta @Przemysław.

"Sikorski chce IV Rzeszy. Oczekuję jego dymisji"

- Z wczorajszego wystąpienia Radka Sikorskiego dowiedzieliśmy się, że gwarantem polskiego bezpieczeństwa jest powrót do IV Rzeszy, do hegemonii Berlina i Niemiec - powiedział w RMF FM poseł PiS Joachim Brudziński. To kolejny - po Jarosławie Kaczyńskim - głos ze strony Prawa i Sprawiedliwości ws. poniedziałkowego wystąpienia szefa MSZ na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie.

"Ton ministra był dramatyczny"

Ton przemówienia Radosława Sikorskiego był dramatyczny, ale zostało ono dobrze przyjęte - uważa komentator TVN24 Maciej Wierzyński, oceniając poniedziałkowe wystąpienie szefa MSZ w Berlinie. Minister spraw zagranicznych ostrzegał przed upadkiem strefy euro.

"Szybka podbitka, nazik zglebowany"

Działacze polskiej Antify na zamkniętym forum chwalą się brutalnymi napadami i pobiciami osób posądzanych o prawicowe sympatie - pisze "Rzeczpospolita". W internecie wymieniają się informacjami o manifestacjach, które zamierzają rozbić i sposobach prowadzenia bójek z policją.

Noc bez prądu na Pomorzu

22 tysiące gospodarstw w Pomorskiem, głównie na Kaszubach i Kociewiu, we wtorek rano nadal pozbawionych jest prądu. Skutki awarii, spowodowanych przez silny wiatr, który wiał z niedzieli na poniedziałek, usuwało ponad 130 kilkuosobowych ekip energetyków.

Cysterna z sokiem usunięta z drogi

Zablokowana od niedzieli droga krajowa numer 77 jest już przejezdna. We wtorek rano usunięto z niej wywróconą ukraińską cysternę, przewożącą sok jabłkowy.

Wstępny raport ws. lądowania Boeinga: Piloci bez winy

W czwartek zostanie opublikowany wstępny raport komisji badającej awaryjne lądowanie LOT-owskiego Boeinga 767. Liczy zaledwie kilkanaście stron. Jak ustalił tvn24.pl, przekaz raportu będzie jasny: piloci samolotu nie popełnili błędu. Taką tezę stawia wiceszef PKBWL Maciej Lasek: - Załoga zachowała się zgodnie z obowiązującymi procedurami, a piloci zrobili wszystko, co mogli, by po wykryciu awarii bezpiecznie wylądować – podkreśla.

Transparency International znika z Polski

Po 13 latach działalności rozwiązano polski oddział Transparency International (TI), pozarządowej organizacji działającej na rzecz przejrzystości i walki z korupcją - informuje "Rzeczpospolita". - Stwierdzono, że TI Polska jest zbyt słaba i niedofinansowana, by reprezentować TI i wypełniać ważną misję w Polsce - mówi Miklos Marschall, wicedyrektor tej międzynarodowej organizacji.

"Agentów Kościoła" w rządzie pomogły mu typować "odczucia"

- Jarosław Gowin, Radosław Sikorski, Tomasz Arabski i Jacek Rostowski - to według Janusza Palikota "agenci kościoła katolickiego z Opus Dei w rządzie". Choć żaden z nich, podobnie jak większość należących do tej kościelnej organizacji, nie przyznaje się do bycia jej członkiem. Natomiast Marcin Przeciszewski (KAI) uważa, że lista "podejrzanych" lidera Ruchu Palikota jest "nietrafna", co świadczy o tym, że "nie jest on wystarczająco dobrze poinformowany w kręgach kościelnych, a w szczególności w Opus Dei".

Karuzela z 6-latkami. 2014 to ostatni termin?

Wszystkie sześciolatki pójdą do szkół najwcześniej w 2014 roku - wynika z najnowszych planów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Choć i to nie jest pewne. Oficjalnie mówi się o niedojrzałości dzieci, o nieprzygotowaniu szkół. Tymczasem MEN zdradza też ten ostateczny argument: pieniądze. Za naukę dzieci w szkołach płaci państwo, a za pobyt w przedszkolach - rodzice. Oszczędność dla budżetu jest więc spora.

"Chciałabym tak  beztrosko chwilę pożyć"

Od 20 lat Katarzyna Wolińska walczy z całą serią chorób. Każda kolejna jest groźniejsza od poprzedniej. Wszystkie mają wspólny początek - Zespół Jadassohna, na który cierpi - i kompletnie różny przebieg. Wszystkie są albo ciężkie, albo śmiertelne. To nie przeszkadza jednak młodej kobiecie ani studiować, ani próbować żyć jak inni. W tym ostatnim, przy odrobinie dobrej woli, mogliby jej pomóc urzędnicy.

Od niedzieli szukają zaginionego rybaka

Strażacy z Wielkopolski od niedzieli w nocy szukają rybaka, który mógł zaginąć na Jeziorze Białym w miejscowości Biała (Wielkopolska). We wtorek rano mają wznowić zawieszone na noc poszukiwania.

Abp Michalik: Dziś kara śmierci jest do uniknięcia

- W katechizmie jest powiedziane, że w pewnych warunkach, jeśli osobnik nie budzi nadziei na zmianę i dał temu dowodu, to jest to motywacja. Ale dziś kara śmierci jest do uniknięcia - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, odnosząc się do propozycji PiS przywrócenia w Polsce kary śmierci za szczególnie drastyczne zabójstwa.

"To burza w szklance wody. Żenujące"

- Jest to burza w szklance wody - powiedział Tomasz Wołek pytany, czy wierzy w to, że podczas środowego posiedzenia zarządu PZPN dojdzie do wstrząsu. I dodał, że działacze, którzy wywołali aferę taśmową są "niewiele warci". - Zdają się oni nastawać (na obecne władze związku), chcą ich wysadzić z siodła - powiedział publicysta. Ocenił też, że używanie takich metod jak podsłuchy jest "żenujące".

Syn radnym, ojciec szefem urzędu. "Taka specyfika kraju"

Krzysztof Falkowski jest przewodniczącym Rady Powiatu w Mońkach, a jego ojciec - Józef Falkowski od kilku dni pełni funkcję nowego dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy - też w Mońkach. Co z tego wynika? Syn nadzoruje pracę ojca. - Przepraszam, że mam takiego syna, który coś potrafi, a syn ma takiego ojca - żartuje Józef Falkowski. I problem bagatelizuje, bo jak twierdzi, takie przypadki są w całej Polsce. - Taka jest specyfika całego kraju. Chyba tacy już jesteśmy - mówi.

Ruch Palikota chce w Sejmie likwidować PZPN

Ruch Palikota złożył u marszałek Ewy Kopacz wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji sejmowej do likwidacji PZPN. - Proponujemy, by cała struktura została rozwiązana od samej góry do samego dołu. Wszystkie struktury PZPN powinny być zlikwidowane - oświadczył na konferencji prasowej poseł Ruchu Wincenty Elsner.

Dom opieki nielegalny, ale działa. "Dopóki nie zagłodzą tych ludzi"

W budynku jest zimno, zamiast windy jest dźwig, którym wciągani są ludzie jeżdżący na wózkach, pokoje są bardzo małe, a stołówki w ogóle nie ma - w takich warunkach żyją pensjonariusze Domu Opieki dla Osób Starszych w Kostkowie, w woj. pomorskim. Domu, który działa nielegalnie. Ale urzędnicy nic nie mogą zrobić, bo za taką opiekę bez pozwolenia grozi tylko mandat. - Dopóki właściciel nie popełni kardynalnych błędów, nie zagłodzi tych ludzi, nie zagrozi ich życiu, to nie można nic zrobić - twierdzą.

Prokuratura bada naciski na prokuratora

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga bada sprawę domniemanych nacisków na krakowskiego prokuratora Marka Wełnę za rządów PiS. Prokurator o naciskach mówił niedawno, jako świadek w procesie cywilnym Jarosław Kaczyński - Roman Giertych. Wełna zeznał 3 listopada, że za rządów PiS kazano mu szukać haków m.in. na Leszka Millera, Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Marię i Józefa Oleksych oraz Jacka Piechotę.