"Stała się rzecz, która nie powinna mieć miejsca. Niesubordynacja". Losy oświadczenia 50 sędziów

Ze strony Sądu Najwyższego zniknął w poniedziałek komunikat z oświadczeniem tak zwanych starych sędziów, wyrażającym zastrzeżenia do procedury wyboru kandydatów na pierwszego prezesa SN. - Został umieszczony na stronie z pomięciem drogi służbowej. Bez akceptacji - mówił pełniący wówczas obowiązki pierwszego prezesa Aleksander Stępkowski. Argumentował, że komunikat "musiał po prostu poczekać na uzupełnienie" o jego stanowisko. Ostatecznie tego samego dnia oświadczenie wróciło na stronę, a stanowisko Stępkowskiego zostało opublikowane osobno.

Otworzyli i zamknęli. Koronawirus w kolejnym przedszkolu

W przedszkolu w Stobnie Siódmym (woj. wielkopolskie) wykryto koronawirusa u jednej z pracownic. Placówkę zamknięto, a kwarantannie poddano pięcioro dzieci, ich rodziny oraz pracowników przedszkola. To niejedyna placówka w Polsce, która ma problem z koronawirusem.

Lityński: mandat wyborczy nie obejmuje niszczenia obywateli

Obecnie rządząca partia powtarza metody z PRL i powołuje się na swój niewątpliwy mandat wyborczy. Ten mandat nie obejmuje tego, aby łamać prawo i niszczyć obywateli - powiedział w TVN24 Jan Lityński, działacz opozycji z PRL i były poseł, odnosząc się do działań policji z ostatnich dni.

"Mamy sytuację, kiedy do maratonu dołączył zawodnik na 30. kilometrze"

Startowaliśmy w maratonie, który nagle okazał się być maratonem plus półmaratonem, w międzyczasie odjechała meta, zmienił się sędzia, zmieniono zasady gry - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" Szymon Hołownia zamierzający ponownie ubiegać się o fotel prezydenta. Odnosząc się do zapowiedzi startu Rafała Trzaskowskiego, mówił, że "w tej chwili mamy sytuację, kiedy do maratonu dołączył zawodnik na 30. kilometrze".

"Mówimy o zaniku jakichkolwiek standardów uczciwości w tym rządzie"

Jeszcze kilka lat temu pan Łukasz Szumowski musiałby odpowiadać przed niezależnym prokuratorem, musiałby odpowiadać przed sądem, premier by go zdymisjonował natychmiast - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Sławomir Nitras (PO), komentując kontrowersje narosłe wokół interesów obecnego ministra zdrowia i jego oświadczeń majątkowych. Ocenił, że obecny rząd "na hasłach uczciwości doszedł do władzy, a kłamie, nadużywa władzy, ukrywa majątek – jak oligarchowie rosyjscy – przed opinią publiczną".

Sędzia Wróbel: instytucja konstytucyjna, jaką jest pierwszy prezes Sądu Najwyższego, staje się politycznym łupem

Nie do końca jestem zaskoczony decyzją prezydenta o powołaniu sędzi Małgorzaty Manowskiej na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia SN Włodzimierz Wróbel. To on podczas Zgromadzenia Ogólnego otrzymał najwięcej głosów spośród kandydatów na to stanowisko. W TVN24 mówił, że "rzeczą bardzo złą" jest sytuacja, w której powołanie następuje "ze złamaniem procedur, z niedopełnieniem warunków konstytucyjnych".

Aleksander Kwaśniewski wybrał kandydata z większą liczbą głosów. Wbrew temu, co twierdzi Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do sposobu powoływania przez głowę państwa dotychczasowych pierwszych prezesów Sądu Najwyższego, powiedział w niedzielę, że w 1998 roku "profesor Adam Strzembosz został wybrany przez sędziów większością głosów" na kandydata, ale "prezydent Aleksander Kwaśniewski zdecydował się na profesora Lecha Gardockiego". W rzeczywistości było inaczej.

Zmarł w policyjnej izbie zatrzymań. Sprawę bada prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 71-latka w komendzie policji. Mężczyzna trafił do policyjnej izby zatrzymań w celu wytrzeźwienia. Jeszcze tego samego dnia jeden z policjantów zauważył, że 71-latek się nie rusza. Lekarz stwierdził zgon.